Këshilla Inteligjente që do t’i Zgjidhin të Gjitha Vështirësitë Tuaja me Gatimin

0
636

Mund ta bëni të gatuarit shumë më të lehtë nëse dini të mendoni jashtë pritshmërive. Nëse jeni lodhur duke qarë ndërsa pritni qepë ose ushqimi juaj ngjitet në tenxhere, ka një truk për këtë. Ka mijëra këshilla që mund të përdorni në kuzhinë për të aromatizuar çdo gatim ose thjesht për të mbajtur stresin larg nga artet e kuzhinës.

Ne e duam gatimin pothuajse aq sa të ngrënit, kështu që ne po ndajmë disa këshilla kuzhine për t’ju ndihmuar të përfitoni gjatë vaktit.

Mbani bukë në dhëmbët tuaj ndërsa pritni qepën, ajo do të thithë avujt dhe nuk do t’ju bëje të qani.

Kur copat e lëvozhgës së vezëve mbesin në të bardhën e vezës, përdorni lëvozhgat e mbetura për ta nxjerrë atë.

Përdorni gota për të bërë mbajtëset tuaj të kekëve të vegjël  … gjithashtu dhe për t’i rregulluar ato!

Zhytni frutat në ujë akull për 5 minuta për t’i bërë ato më të lehta për t’i zhveshur.

Një sirtar i hapur është hapësira e përsosur për një dërrasë për prerje.

Për të parandaluar thërrimet kur presni vezët, lageni thikën me ujë të ftohtë.

Shishet e vjetra të ujit mund të shndërrohen në forma perfekte për brumin e biskotave!

Shtoni pak ujë për të zbutur vezët.

Thekni erëzat tuaja në nxehtësi të ulët për të rritur aromën e vajrave të tyre natyrorë.

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Mbajeni kapakun kur bëni pilaf pasi avulli ndihmon në gatimin e tij.

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Matni përbërësit sipas peshës dhe jo vëllimit, gjatë pjekjes.

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Asnjëherë mos i mbani domatet ose agrumet në frigorifer pasi të ftohtit jua zbeh aromën dhe shijen.

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Për të parë se sa të freskëta janë, vendosni vezët në ujë. Shikoni nëse ato zhyten në ujë apo notojnë.

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Lyejeni kupën tuaj matëse me vezë për të mos ngjitur melasën ose mjaltin.

© Shutterstock.com

Kripa mund të nxjerrë në dukje ëmbëlsinë e çdo pjate me fruta të athëta, pavarësisht nëse është një sufle me grejpfruta apo reçel boronice.

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here