Me Këto Shenja Trupi po Thotë të Ndaloni Pirjen e Qumështit

0
2389

Nga kockat e thyera deri tek lodhja, bulmeti mund të jetë arsyeja kryesore për disa nga problemet tuaja shëndetësore. Dhe mbase nuk e keni menduar të fajësoni qumështin. Kështu që, herën tjetër kur përgatitni listën tuaj të blerjeve, mund të dëshironi ta merrni parasysh këtë.

Ne kemi renditur simptomat që ju mund t’i merrni në konsideratë ndërsa vlerësoni marrëdhënien tuaj me qumështin. Në fund të artikullit tonë, mos harroni të shkoni tek frigoriferi juaj për të bërë një pastrim të vogël.

Ndiheni të lodhur shumicën e kohës

© badgalriri / Instagram © Rihanna / Twitter

Qumështi përmban molekula të opiumit, gjë që ju bën të ndiheni përgjumësh. Por, duke folur shkencërisht, kjo nuk do të thotë se do t’ju bëjë të flini mirë. Meqenëse është e vështirë të tretet, trupi juaj lodhet duke provuar të prodhojë energji për ta tretur atë, gjë që prish ciklin tuaj të gjumit. Për të fjetur më mirë, mund të provoni të hani fruta dhe perime të pasura me triptofan si brokoli, patatet e ëmbla, bananet ose mollët.

Keni puçrra

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Mindy Kaling (@mindykaling) in data:

Disa studime tregojnë se qumështi i skremuar rrit ashpërsinë e puçrrave tek adoleshentët dhe të rriturit e rinj. Sipas hulumtimeve të tjera, bulmeti gjithashtu mund të fajësohet. Duke pasur një ndikim në hormonet si insulina dhe IGF-1, qumështi me pak yndyrë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e lëkurës tuaj.

Tretja juaj nuk është e qetë

 

Një studim sugjeron që 65-70% e popullsisë botërore vuan nga intoleranca e laktozës. Edhe nëse qumështi i njeriut ka një sasi më të lartë të laktozës krahasimisht, qumështi i lopës është më i vështirë për ne për t’u tretur. Ankesat si fryrje, nauze, gazra dhe diarre në mënyrë të rregullt mund të ju tregojnë që duhet të ndërpritni pirjen e qumështit.

Ju keni dhimbje që duket se nuk vijnë nga askundi

© shutterstock.com © shutterstock.com

Meqenëse qumështi është shumë acidik, ai shkakton inflamacion, i cili dëmton nyjet dhe muskujt tuaj, sipas këtij studimi. Nëse jeni duke u ushtruar dhe duke patur një vështirësi të rikuperimit nga muskujt e lënduar, provoni të zvogëloni konsumin e qumështit.

Ju përjetoni mjegullim të trurit

Mjegulla e trurit nuk është një sëmundje, por një simptomë. Shkakton probleme të kujtesës, paaftësi për t’u përqendruar dhe paqartësi mendore. Edhe nëse ekzistojnë disa arsye të tjera, konsumimi i tepërt i qumështit mund të jetë gjithashtu një shkas për mjegullimin e trurit për shkak të shkallës së lartë të kazeinës në qumësht që shkakton një ndjenjë të rreme të kënaqësisë. Shumë hulumtime sugjerojnë se ulja e konsumit tuaj të qumështit mund të ndihmojë në luftimin e depresionit.

Keni alergji dhe gjendje të tjera të lëkurës

© shutterstock.com

Për shkak të simptomave të ngjashme të hershme si kapsllëk, diarre dhe dhimbje barku, një alergji ndaj qumështit mund të ngatërrohet me intolerancën e laktozës. Ndërsa 5% e fëmijëve kanë alergji ndaj qumështit, ajo gjithashtu mund të zhvillohet më vonë gjatë moshës madhore.

Ekzema gjithashtu mund të ndizet për shkak të qumështit. Provoni të hiqni qumështin nga dieta juaj dhe të shihni nëse gjendja juaj përmirësohet.

Ju keni kolesterol të lartë

© shutterstock.com © shutterstock.com

Kolesteroli në qarkullimin e gjakut vjen direkt nga dieta juaj. 100 g qumësht i rregullt lope përmban 10 g kolesterol, sipas USDA, gjë që e bën të rrezikshme të konsumohet në sasi të mëdha në baza ditore.

Kockat tuaja thyer ose thyer lehtë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kalciumi është thelbësor për zhvillimin e kockave dhe shëndetin e kockave, veçanërisht gjatë fëmijërisë. Sidoqoftë, të gjitha produktet e qumështit – si proteina shtazore në përgjithësi – janë acidike, gjë që zvogëlon marrjen e kalciumit. Një studim sugjeron që gratë që pinë 3 ose më shumë gota qumësht në ditë kanë rrezik më të madh të frakturave.

Trupi juaj është rezistent ndaj ilaçeve dhe nuk rikuperoni shpejt

© shutterstock.com © shutterstock.com

Edhe pse vetë qumështi nuk duhet të fajësohet këtu, antibiotikët që u jepen lopëve mund të ndikojnë në shëndetin tuaj në mënyrë indirekte, tregon një studim. Nga njëra anë, ilaçi është jetik për shëndetin e kafshëve, por nga ana tjetër shkakton zhvillimin e baktereve rezistente ndaj mikrobeve.

Ndërsa probiotikët janë miku ynë, këto baktere janë krejt e kundërta. Për të kaluar më shpejt një sëmundje, mund të dëshironi të mendoni për konsumin tuaj të qumështit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here