Mënyrat e Sakta të Heqjes së Makijazhit që Nuk e Plakin Lëkurën Para Kohe

0
382
©shutterstock

Shkenca pretendon se gratë duken më kompetente kur vendosin makijazh. Dhe jemi mësuar të mendojmë se aplikimi i kozmetikës kërkon një teknikë specifike dhe shumë kohë. Por harrojmë se pastrimi i fytyrës nuk është gjithashtu çështje e thjeshtë. Heqja e makijazhit është një ritual i veçantë që duhet të merret seriozisht.

Ne do të përshkruajmë përshkruajmë 5 hapa të thjeshtë që do t’ju ndihmojnë të hiqni makijazhin pa dëmtuar lëkurën tuaj. Na besoni, thjesht larja e fytyrës nuk është e mjaftueshme.

 

Hapi 1: Para heqjes

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Heqja e kozmetikës fillon me përgatitjen për këtë proces. Kështu që së pari, ju duhet të blini setin e nevojshëm të pastruesve të fytyrës. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, duhet të zgjidhni produkte pa vaj, ndërsa produktet me efekt hidratues janë të përshtatshme për lëkurën e thatë. Dhe është më mirë të blini një pastrues të veçantë për sytë.

Sigurohuni të kapni flokët mbrapa, në mënyrë që të mos ndërhyjnë në pastrim. Është më mirë të para-pastroni lëkurën tuaj me një letër të lagur apostafat për makijazhin.

Hapi 2: Heqja e makeup-it të syve

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Ju mund të preferoni pastrues me bazë vaji nëse përdorni kozmetikë të papërshkueshëm nga uji ose mund të përdorni çdo pastrues tjetër që është i mirë për ju. Lyejeni një shtresë pambuku tërësisht me produktin dhe vendoseni atë në sy. Prisni 10-20 sekonda dhe pastaj zhvendosni jastëkun mbi sy butësisht, pa i fërkuar.

Lëkura rreth syve është shumë delikate.

Mos e zhvendos pambukun përpara dhe mbrapa. Zhvendoseni atë një drejtim nga ana e brendshme në anën e jashtme. Pastaj kthejeni pambukun në anën e pastër dhe rrëshqiteni poshtë vetullave.

Hapi 3: Pastrimi i buzëve të lyera

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Më pas, ia vlen të hiqni makijazhin nga buzët, kështu që të mos e përhapni buzëkuqin në të gjithë fytyrën. Ju mund të përdorni produkte speciale, megjithëse vazelina e zakonshme është gjithashtu e shkëlqyeshme. Aplikojeni atë në buzët tuaja, prisni deri në 5 minuta dhe fshijeni me një copë pambuku. Mos e fërkoni shumë, kështu që të mos i dëmtoni buzët.

Hapi 4: Heqja e përbërjes nga fytyra juaj

© Shutterstock.com © Shutterstock.com

Mund të filloni me ujë micellar. Lagni një copë pambuku me produktin dhe fshijeni fytyrën. Mos harroni për zonën nën nofulla dhe pas veshëve. Sigurohuni që të pastroni linjën tuaj të flokëve, sepse makiazhi futet aty gjithashtu. Më pas, ju mund të përdorni pastruesin e makijazhit, duke e aplikuar atë me lëvizje rrethore në fytyrë dhe qafë.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Shpërlani fytyrën me ujë dhe thajeni me një peshqir. Ju mund të përdorni një peshqir letre për të parandaluar përhapjen e baktereve. Mos e fërkoni lëkurën.

Hapi 5: Pas heqjes

© Depositphotos.com © Shutterstock.com

Është shumë e rëndësishme të kujdeseni për lëkurën tuaj pasi të hiqni makijazhin tuaj. Kjo është faza e fundit e procedurës. Ju mund të masazhoni butësisht fytyrën tuaj për t’i dhënë asaj elasticitet dhe për të nxitur rrjedhën e gjakut. Dhe ju patjetër duhet të aplikoni një hidratues në mënyrë që lëkura juaj të mos thahet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here