Ushqimet që Nuk Duhet t’i Konsumoni Kurrsesi me Stomakun Bosh

0
2567
©depositphotos

Në vitin 2013, një analizë e përbashkët e 15 dietave më të njohura nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë, Shoqata e Zemrës dhe Shoqëria e Obezitetit zbuloi ato që të gjitha këto dieta kanë të përbashkëta. Me sa duket, të gjithë këshillojnë të hani shumë perime, duke shmangur sheqernat e shtuar dhe të zvogëlohet konsumi i ushqimit të përpunuar.

Megjithatë, një çështje e rëndësishme shpesh harrohet: fakti që disa ushqime, sado të shëndetshme, nuk duhen ngrënë kurrë me stomakun bosh.

Ne kemi mbledhur disa produkte që shpesh quhen të shëndetshëm, por nuk këshillohen të konsumohen për mëngjes. Lexoni këtë listë deri në fund për të gjetur gjithashtu një bonus në lidhje me një produkt që është në të vërtetë i mirë për t’u konsumuar me stomakun bosh dhe një dietë që është në të vërtetë, shumë e shëndetshme.

Bananet

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Edhe pse ekziston një dietë specifike e quajtur Dieta e Bananës në Mëngjes e cila promovon të hahet një ose më shumë banane për mëngjes dhe asgjë tjetër, të hani banane me stomak bosh nuk mund të jetë ideja më e mirë. Është e vërtetë që bananet janë plot me kalium, fibra dhe magnez, por ato janë gjithashtu acid dhe përmbajnë shumë sheqer.

Konsumimi i ushqimit acid me stomakun bosh mund të shkaktojë probleme në zorrë, dhe marrja e një shtimi të sheqerit në mëngjes mund t’ju bëjë të ndjeheni të përgjumur dhe të drenazhuar nga energjia pas disa orësh. Këto probleme mund të zgjidhen nëse përzieni bananet me ushqime të tjera.

Kosi

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përkundër idesë që kosi me fruta për mëngjes është i shëndetshëm dhe promovon humbje peshe, jo të gjitha jogurtët janë një opsion i mirë. Jogurtet në dispozicion në treg janë plot me sheqerna të shtuar, si dhe 0% jogurtë me yndyrë. Për të kompensuar humbjen e yndyrës në jogurtet pa yndyrë, shtohen ëmbëltues artificialë. Më në fund, jo të gjitha jogurtët përmbajnë proteina të mjaftueshme. Mundësia më e sigurt do të ishte të konsumoni një kos të thjeshtë të stilit Grek dhe ta ëmbëlsoni vetë me mjaltë ose fruta.

Bollgur i para-përzier

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Bollguri është një mundësi shumë e shëndetshme për mëngjesin, pasi është i pasur me fibra, vitamina, proteina dhe nuk përmban gluten. Sidoqoftë, paketat e menjëhershme të tërshërës kanë shumë sheqer, kripë dhe ngjyrosje artificiale të shtuar. Nëse me të vërtetë nuk keni kohë për të përgatitur tërshërë të rregullt, zgjidhni vetëm tërshërën e menjëhershme të pangopur, dhe kushtojini vëmendje përmbajtjes së tij konservuese dhe të fibrave.

Perime jeshile të papërpunuara

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Megjithëse perimet janë përgjithësisht të shëndetshme, ngrënia e tyre në stomak bosh mund të shkaktojë acarim tek disa njerëz, madje mund të çojë në gazra, fryrje dhe dhimbje barku. Një nga arsyet për këtë është fibra e patretshme që përmbahet në shumicën e zarzavateve, e cila duhet të shmanget veçanërisht nga njerëzit me probleme të tretjes.

Domate

© Depositphotos.com

Domatet janë të pasura me vitamina, të ulëta në kalori, dhe ushqyese. Sidoqoftë, ato nuk duhet të konsumohen me stomak bosh pasi mund të shkaktojnë dhimbje stomaku dhe siklet të përgjithshëm. Sikurse disa perime jeshile, domatet përmbajnë përbërës të tretshëm, duke shkaktuar një reagim me acidin e stomakut.

Frutat agrume

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Konsumimi i agrumeve me stomak bosh duhet të shmanget nga njerëzit që diagnostikohen me diabet ose nga ata që kanë stomak të ndjeshëm. Frutat me acid të lartë si portokallet, limonët dhe grejpfrutët mund të ndërveprojnë negativisht me lëngjet tona të tretjes dhe të shkaktojnë acarim, urth dhe probleme të stomakut.

Për më tepër, frutat me shumë karbohidrate mund të rrisin nivelin e sheqerit në mëngjes i cili mund të jetë i rrezikshëm për diabetikët. Nëse doni të përmirësoni shëndetin tuaj të tretjes, shtoni arra në rutinën tuaj të mëngjesit.

Pijet e ftohta

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Pijet e ftohta të çdo lloji në një stomak bosh mund të shkaktojnë acarim të tij dhe të zorrëve. Ju duhet të shqetësoheni veçanërisht për pijet e gazuara të ftohta, pasi ato rezultojnë në fryrje dhe një ndjenjë të përgjithshme të pakëndshme në stomak.

Është më e këshillueshme që të keni një gotë ujë të ngrohtë në mëngjes para se të hani mëngjesin tuaj pasi përmirëson tretjen, qarkullimin dhe ndihmon në humbjen e peshës.

Dardha

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Edhe pse dardhat janë një rostiçeri përgjithësisht i shëndetshëm, plot vitamina, kalium, dhe janë të pakta në kalori, këshillohet që të mos hani dardha për mëngjes. Dardhat përmbajnë fibra të papërpunuara të cilat mund të dëmtojnë mukozën delikate të stomakut kur konsumohen me stomak bosh. Është veçanërisht e vërtetë për dardhat e forta.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shmangni dardhat krejtësisht. Në fakt, disa studime tregojnë se njerëzit që hanë dardha kanë më pak të ngjarë të bëhen obezë dhe kanë tendencë të kenë një dietë me cilësi më të lartë.

Drithërat

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Një tas me drithëra mund të jetë një vakt i përshtatshëm për të ngrënë për mëngjes, por sasia e madhe e sheqerit dhe karbohidetëve të rafinuara është e keqe për ju. Megjithëse përjetohet një ndjesi ngopje në fillim, drithërat do të nxisin nivelin e sheqerit në gjak dhe të insulinës. Disa orë më vonë, ju do të filloni të dëshironi meze ndërsa sheqeri në gjak ju bie.

Një studim i vitit 2013 krahasoi të rriturit obezë që anashkalojnë mëngjesin me ata që hanin drithëra dhe ata që konsumonin vezë për mëngjes. Pjesëmarrësit që konsumuan një mëngjes me proteina të larta me vezë, ndjeheshin më të plotë dhe kishin më pak ushqime të preferuara se dy grupet e tjera. Mendoni për këtë herën tjetër që jeni duke u përpjekur të vendosni mes të vezëve të skuqura ose drithërave për mëngjes.

Smoothie

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nuk ka asgjë të keqe kur të keni një smoothie për mëngjes, por vetëm nëse është balancuar saktë dhe kombinuar me ushqime të tjera. Shpesh, përbërja juaj mund të jetë shumë e ulët në kalori dhe proteina pasi përmban vetëm karbina – shumica prej tyre janë nga sheqeri. Për të zgjidhur këtë problem, shmangni ëmbëlsimin e gojës dhe gjeni mënyra për të shtuar proteina dhe yndyrë në të si me kos ose avokadon. Përndryshe, ju mund ta pini smoothien tuaj së bashku me vezët e tundura.

Bonus: Konsumimi i hudhrës dhe mjaltit me stomakun bosh

© Depositphotos.com © bfdoll/reddit

Çuditërisht, hudhra dhe mjalti janë një kombinim shumë i mirë i ushqimeve për tu konsumuar me stomak bosh pasi ato mund të ndihmojnë në përgatitjen e stomakut tuaj për të metabolizuar ushqimin në mënyrën më optimale.

Për të përgatitur përzierjen, kombinoni 12 copa karafil të copëtuar me hudhër në një kavanoz mjaltë dhe lërini ato në një vend të errët për një javë. Hani një lugë çdo ditë para vaktit tuaj të parë për rezultatet më të mira.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here