15 Bimë Shtëpiake që Janë të Mira për Shëndetin Tuaj

0
5488
©shutterstock

Formaldehidi, monoksidi i karbonit, triklorethileni dhe amoniaku – një shtëpi mesatare i ka të gjitha këto toksina të rrezikshme, sipas një studimi të NASA Clean Air.

Është mirë që të kemi disa ndihmës nga ana jonë – bimët e brendshme mund të thithin deri në 90% të këtyre ndotësve dhe kimikateve.

Ne jemi të sigurt se bimët shtëpiake janë shumë më tepër sesa dekorime. Këtu janë pesëmbëdhjetë bimë që janë shumë të dobishme për shëndetin tonë.

Kujdes: ju mund të dëshironi t’i blini të gjitha këto menjëherë pasi të keni lexuar këtë artikull.

Jasemini

© shutterstock.com © shutterstock.com

Jasemini ka një efekt të shkëlqyeshëm në shëndetin tonë mendor për shkak të një kimikati që lehtëson ankthin, trajton ndryshimet e humorit, përmirëson cilësinë e gjumit dhe, në sasi më të mëdha, ngre imunitetin dhe madje mund të rrisë epshin.

Bima merimangë

© shutterstock.com © shutterstock.com

Bimët merimangë janë luftëtarë të shkëlqyeshëm kundër formaldehidit, monoksidit të karbonit dhe papastërtive të tjera toksike të ajrit – këta ndotës vijnë me qese letre, letër depilimi, peceta, veshje me kompensantë, dhe pëlhura sintetike. Nëse nuk jeni shumë të dhënë pas bimëve, një bimë merimangë është e përkryer për ju, pasi nuk kërkon shumë kujdes.

Zambaku i Paqes

© shutterstock.com © shutterstock.com

Zambakët e paqes janë të shkëlqyeshëm për dekorimin e shtëpisë, sepse, gjatë verës, ata kanë lule të bukura të bardha, por kjo nuk është gjithçka që mund të bëjnë. Në shtëpi ai është një pro i largimit të ndotësve të ajrit – thith amoniakun, formaldehidin dhe triklorethilenin dhe e bën ajrin e pastër. Prodhon gjithashtu polen dhe një aromë lulesh (kini kujdes, nëse keni alergji në lidhje me polenin).

Bimë gjarpri

© shutterstock.com © shutterstock.com

Bima e gjarprit është e shkëlqyer për dhomën e gjumit, pasi është e njohur për përmirësimin e cilësisë së ajrit të brendshëm. Bimët e gjarprit largojnë të gjitha llojet e toksinave, përfshirë trichlorethylene, formaldehyde, toluen, benzen, dhe ksilen. Për të optimizuar procesin e pastrimit të ajrit, do t’ju duhet më shumë se një bimë. Konsiderohet të jetë një nga bimët më të lehta për t’u kujdesur.

Rozmarina

© pixabay.com © unsplash.com

Rozmarina është më së shumti e njohur si barishte që përmirëson përqendrimin dhe kujtesën. Përdoret gjithashtu për të lehtësuar dhimbjen e muskujve dhe për të forcuar sistemin imunitar dhe të qarkullimit të gjakut. Si një bonus, mund të përdorni gjethet e freskëta në gatim.

Dredhka angleze

© shutterstock.com

Dredhka angleze pastron deri në 90% të mykut të ajrit që mund të shkaktojë alergji dhe ndihmon njerëzit me astmë të marrin frymë më mirë gjatë natës dhe të kenë një gjumë të qetë. Jini të vetëdijshëm që dredhka është helmuese, nëse hahet nga kafshët shtëpiake ose fëmijët e vegjël.

Livando

© shutterstock.com © shutterstock.com

Livando – si një bimë ose e thatë – është një ndihmë e shkëlqyeshme për të lehtësuar stresin dhe pagjumësinë dhe qetëson shqetësimin, nervozizmin, ankthin dhe depresionin.

Aloe Vera

© unsplash.com © shutterstock.com

Aloe vera është e famshme për efektet e saj shëruese, zbut dhe hidraton lëkurën e irrituar dhe trajton djegiet, djegien nga dielli, ngricat, psoriasis dhe madje edhe plagët e ftohta.

Pothosi i Artë

© shutterstock.com

Këto bimë janë të shkëlqyera për largimin nga ajri të kimikateve si trichloromethyl – ato gjenden kryesisht në zam, bojë dhe pastrues. Pothosi është jashtëzakonisht e vështirë për tu tharë, kështu që nëse nuk keni ende një bimë të gjelbër, do të jetë një bimë e shkëlqyeshme për ju.

Bimë gome

© shutterstock.com © shutterstock.com

Bimët e gomës kanë tendencë të bëhen të mëdha, megjithëse nuk janë shumë të vështira për t’u kujdesur për to. Gjethet e mëdha thithin të gjitha të këqijat nga ajri. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të harroni të fshini pluhurin nga gjethet.

Bromeliads

© shutterstock.com © shutterstock.com

Bromeliads thithin deri në 90% të kimikateve helmuese si benzeni. Hapësirat e me ndriçim dhe me diell janë perfekte për këtë bimë.

Gerbera

© shutterstock.com

Kohët e fundit NASA e quajti Gerbera-n bimën më të mirë në largimin e benzenit nga ajri i brendshëm dhe prodhimin e oksigjenit gjatë natës. Kjo do të ndihmojë ata që vuajnë nga pagjumësia dhe apnea e gjumit, sipas Institutit të Mushkërive.

Boston Fern

© depositphotos.com

Fern Boston thuhet se është një lagështues i shkëlqyeshëm natyror. Ndihmon gjithashtu në pastrimin e ajrit dhe luftimin e formaldehidit dhe toksinave të tjera të padëshiruara. Ferns janë të lehta për tu rritur dhe preferojnë rrezet e diellit indirekt, thjesht kontrolloni dheun çdo ditë për t’u siguruar që është i lagësht.

Azalea

© pixabay.com

Përveç që është një lule e mrekullueshme me ngjyra, Azalea përmirëson ajrin e brendshëm duke thithur kimikate. Sigurohuni që të mbani azaleasat në një mjedis të lagësht.

Filodendron

© unsplash.com

Filodendrons janë të njohur për filtrimin nga ajri të kimikateve toksike si ksileni dhe formaldehidi. Bima i pëlqen zonat me dritë të ulët dhe nuk kërkon shumë kujdes. Por mund të jetë e rrezikshme nëse hahet nga fëmijët e vegjël apo kafshët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here