15 Mënyra të Shpejta për ta Çliruar Trupin nga Stresi

0
632
©depositphotos

Kur topi juaj i stresit sa vjen e zmadhohet, kjo do të thotë se nuk keni shumë kohë për të shpenzuar, ka mënyra të tjera për t’ju ndihmuar të mbani qetësinë.

Besoni apo jo, thithja e gishtit tuaj mund të jetë një mënyrë efektive për të trajtuar stresin tuaj dhe madje mund të pini lëng portokalli për të ulur nivelin e stresit.

Ne ju kërkojmë një minutë për të prezantuar me ju disa nga mënyrat më të çuditshme, por më të lehta për të trajtuar stresin tuaj.

Përdorni gishtat si një buton “rivendosje”.

©Depositphotos.com

Vendosja e gishtit të madh në gojën tuaj dhe duke fryrë në të mund t’ju ndihmojë të larguar stresin. Duke bllokuar kalimin tuaj të ajrit me gishtin e madh, atëherë duke nxjerrë frymën ju do të aktivizoni nervin tuaj vagus. Kjo nga ana tjetër do të ulë rrahjet e zemrës dhe presionin e gjakut, duke ju bërë të ndjeheni më të qetë.

Nëse është shumë e turpshme ta bëni këtë në publik, gjithmonë mund të provoni të bëni presion në një pikë midis zonës së kyçit të dytë dhe të tretë. Kjo mund të funksionojë si një lloj butoni rivendosjeje, për t’ju bërë të ndjeheni më pak të stresuar.

Përtypni çamçakëz.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Çamçakëzi mund të zvogëlojë stresin si në punë ashtu edhe jashtë saj, sipas një studimi. Rezultatet e studimit treguan se ai gjithashtu mund të zvogëlojë lodhjen, ankthin dhe depresionin dhe mund të çojë në një gjendje shpirtërore më pozitive.

Shikoni struktura të pafundme.

© depositphotos.com © Schnobby / Wikimedia Commons

Të njohura si fraktale, modelet pa fund mund të gjenden në natyrën përreth jush. Ato mund të shihen në forma gjeometrike si predha, modele ngricash në dritaren tuaj, merimangat dhe petalet e luleve. Shumë studime kanë treguar që duke i parë mund të zvogëlojë nivelin e stresit deri në 60%.

Mbani me vete një bimë.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Jo vetëm që një bimë mund të jetë një element dekorativ në tryezën tuaj të punës, ajo gjithashtu mund të funksionojë si një reduktues i stresit. Prania e bimëve në një hapësirë ​​zyre menjëherë ul presionin e gjakut, dhe madje rrit produktivitetin, sipas një studimi.

E qeshura e rreme

© shutterstock.com © shutterstock.com

Endorfinat janë kimikate që ju ndihmojnë për të lehtësuar stresin dhe kur qeshni, ju i çlironi këto kimikate. Edhe nëse jeni duke qeshur gjoja, do të krijojë një efekt në brendësi që shkakton lëshimin e endorfinave. Kur ju qeshni, oksigjeni i shtuar kalon në organet tuaja dhe nxit rrjedhën e gjakut. Thjesht të menduarit diçka për të qeshur, mund t’ju ​​zvogëlojë nivelin e stresit.

Qani

© shutterstock.com © shutterstock.com

Ne jetojmë në një kulturë ku të rriturit që qajnë mund të shihen si të dobët. Por në të vërtetë, një shpërthim i mirë emocional është ai që ju nevojitet për të zvogëluar stresin tuaj. Stresi “shtrëngon muskujt dhe rrit tensionin, kështu që kur qani, ju e çlironi atë”, thotë Stephen Sideroff, psikolog.

Bëni poza

©Depositphotos.com

Kur keni nevojë për lehtësim të shpejtë nga stresi, nuk është e nevojshme të bëni një kurs të plotë yoge. Ju nuk keni nevojë as për një qilim , thjesht hidhni gjithçka për një sekondë dhe merrni një pozë. Do të ndiheni pak më të qetë dhe të gatshëm për të vazhduar me detyrat tuaja.

Thoni një mantër

© shutterstock.com

Mantrat janë një formë e meditimit, të cilat kanë qenë të lidhura me zvogëlimin e stresit kronik, si dhe të rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut. Nuk ka pse të zgjasë shumë dhe nuk kërkon mjete. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të mbyllni sytë dhe të përsërisni fjalët qetësuese derisa të ndjeheni më mirë.

Kokën poshtë nivelit të zemrës.

© shutterstock.com © shutterstock.com © shutterstock.com

Ju mund të merrni këtë pozicion, thjesht duke u përkulur dhe prekur këmbët gjatë qëndrimit ose duke u ulur me të katërta. Me kokën poshtë zemrës, gjaku nxiton drejt kokës. Kjo do të ketë efektin e qetësimit të mendjes tuaj, dhe për këtë arsye zvogëlimin e stresit.

Pini më shumë lëng portokalli

© depositphotos.com © depositphotos.com

Portokallet janë të pasur me vitaminë C dhe kjo mund të ndihmojë njerëzit të menaxhojnë stresin e tyre në mënyrë më efektive. Vitamina C e bën këtë, pjesërisht, duke ulur nivelin e hormoneve të stresit si kortizoli. Kështu që nëse pirja e lëngut të portokallit është tashmë një pjesë e rutinës suaj të mëngjesit, ju jeni në një fillim të shkëlqyeshëm.

Fryni një tullumbace.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kur jeni të stresuar, keni tendencë të merrni frymë më pak. Por keni nevojë për oksigjen për t’ju ndihmuar të relaksoheni. Duke fryrë një tullumbace, do të përdorni diafragmën tuaj për të marrë frymë më ngadalë dhe thellë. Shkalla e zemrës suaj gjithashtu do të ulet dhe muskujt tuaj do të pushojnë.

Lani enët.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Kur përqendroheni në erën e sapunit, ujit të ngrohtë, larja e enëve, një studim ka treguar se mund të ulë nervozizmin tuaj me 27%. Kështu që nëse ndjeheni të stresuar, është koha të zhyteni në larjen enëve.

Masazhoni veshët.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Ashtu si gishtat, veshët tuaj janë si butona “rindezës” që mund t’ju qetësojnë kur jeni në situata stresuese. Një studim ka vërtetuar se terapia, e bërë në vesh, mund të zvogëlojë nivelet e ankthit tuaj.

Shëtitni me qenin/macen tuaj.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Të rrini me miqtë tuaj me lesh mund të ndihmojnë në çlirimin e kimikateve të trurit të të ndjerit mirë në trupin tuaj dhe hormonet tuaja të dëmshme të stresit do të reduktohen.

Miku juaj mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, t’ju bëjë të ndiheni më pak të shqetësuar dhe madje të forconi imunitetin.

Përqafoni veten.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Prekja fizike çliron oksitocinë, e cila është një hormon që lidhet me dashurinë dhe formimin e lidhjeve. Edhe përqafimi i vetes në të vërtetë mund të lëshojë oksitocinë dhe të ju qetësojë kur gjërat bëhen stresuese. Ajo ofron një ndjenjë sigurie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here