Ushqimet që Shkaktojnë Dhimbje Koke Migrene

0
342
©shutterstock

Nëse vuani nga migrena e rregullt, mund të keni tashmë një listë të shkaqeve që ndërmerrni masa paraprake. Por dhimbja e kokës për shkak të migrenës mund të shkaktohet nga të gjitha llojet e faktorëve të ndryshëm – madje edhe nga ushqimet. Lloje të ndryshme të ushqimeve mund të shkaktojnë migrene për shkak të përbërjes së tyre.

Ndonjëherë, edhe ushqimi që shpesh inkurajohet për një mënyrë jetese të shëndetshme mund të nisë migrenën. Një migrenë nganjëherë mund të jetë e vështirë të shmanget, por të kesh informacion se cilat lloje të ushqimit mund ta ndërpresin është një pikënisje e mirë. Gjithsecili është i ndryshëm, megjithatë, duhet të mbani nën kontroll atë që hani.

5 Ushqimet që nxisin migrenën:

ALKOOLI DHE VERA E KUQE

Alkooli i çdo lloji mund të shkaktojë një migrenë. Mbi të gjitha, alkooli mund t’u japë njerëzve që nuk vuajnë nga migrena rregullisht, dhimbje koke. Sidoqoftë, lloji më i zakonshëm i alkoolit që shpesh është shkaku i migrenës ndodh që të jenë pije të errëta dhe verëra të kuqe. Alkooli përmban nivele të larta të tiraminës aminoacide, e cila është një shkak i njohur i dhimbjeve të kokës.

Alkooli gjithashtu shkakton dehidrim, kjo është arsyeja pse ju inkurajoheni të pini ujë gjatë gjithë natës kur pini për të shmangur dehidrimin. Por dehidratimi është një tjetër shkas kryesor për migrenat. Nëse zbuloni se shpesh jeni goditur me migrene pas një gote ose dy verë, do të dëshironi ta ndërpresë atë plotësisht nga dieta juaj.

ÇOKOLLATA

Sado e shijshme dhe e larmishme është, çokollata është gjithashtu një tjetër fajtor në listën e ushqimeve që dihet se shkaktojnë migrene. Çokollata përmban tyraminë, e cila është një shkaktare e njohur e migrenes. Dëshirat për çokollata shpesh vijnë gjatë një kohe ndryshimesh hormonale tek gratë, si gjatë ciklit të tyre menstrual.

Me trupin tashmë të paekuilibruar, futja e niveleve të larta të timinës mund të nisë një migrenë. Nëse vëreni se migrena juaj vjen më shpesh kur dëshironi çokollatë, do t’ju duhet të gjeni një zëvendësues ose ta eliminoni atë nga dieta juaj tërësisht.

ËMBËLSUESIT ARTIFICIALË

Ka pasur mjaft shtytje kundër ëmbëlsuesve artificialë në vitet e fundit. Aspartame është emri i një ëmbëlsuesi artificial të përdorur gjerësisht, dhe shpesh gjendet në ëmbëlsira me kalori të ulët dhe pije dietike. Shitet gjithashtu si zëvendësues i sheqerit.

Fatkeqësisht, ky ëmbëlsues artificial njihet se shkakton migrenë. Është më mirë t’i anashkaloni ëmbëlsuesit artificialë. Ata mund të jenë përgjegjës për shkaktimin e një episodi të dhimbshëm të migrenës.

USHQIMET E SHPEJTA

Të gjithë e duan një hamburger të shpejtë dhe skuqura të freskëta nga makina. Fatkeqësisht, edhe elementi juaj i preferuar i menusë së vlerave mund të jetë një shkak i migraines. MSG, sulfitet dhe nitratet janë aditivë të ushqimit që përdoren për të rritur jetëgjatësinë e ushqimeve, të cilat shpesh përdoren në restorantet e fast-food-eve për ta mbajtur ushqimin tuaj të freskët dhe të shijshëm.

USHQIMET E KRIPURA

Bashkë me ushqimin e shpejtë, ushqimi që përmban nivele të larta kripe gjithashtu dihet se është fajtori i migrenës. Natriumi është një mineral që trupat tanë duhet të marrin. Për fat të keq, ne shpesh marrimë shumë më shumë sesa na duhet për shkak të sasisë së natriumit që futet në ushqime të shpejta.

Nivelet më të larta se të nevojshme të natriumit shpesh punojnë dorë për dore me aditivë ushqimorë, gjë që e bën konsumimin e atyre lloje ushqimesh një nxitje të tepërt për migrenë. Shikoni me vëmendje etiketat e ushqimeve tuaja të shpejta dhe sigurohuni që nuk po merrni më shumë natrium sesa duhet.

Të gjithë janë të ndryshëm, por këto lloje të ushqimeve dihet se shkaktojnë migrene në shumë njerëz. Nëse ato ju bëknë mirë, shkëlqyeshëm! Nëse jo, do të dëshironi të mendoni të ndryshoni dietën tuaj për të shmangur ushqimet shkaktare të migrenës.

Personat me dhimbje koke dhe migrene kanë më shumë mundësi diete se kurrë. Në fund të fundit, një dietë e shëndetshme pa dhimbje koke përjashton ushqimet e përpunuara, minimizon kafeinën dhe përfshin shumë fruta, perime dhe peshk.”

Vëzhgoni gjithçka që hani dhe nëse ato lloj ushqimesh kanë tendencë të shkaktojnë migrenë. Ka shumë ndryshime në stilin e jetës dhe të ushqyerit midis njerëzve. Të gjithë kanë gjenetikë të ndryshme dhe disa ushqime shkaktojnë dhimbje koke dhe migrene më shumë tek disa njerëz se tek tjerët. Trupi juaj mund t’ju japë sinjale për atë se çfarë është më e mira për ju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here