10 Bimë që Krijojnë Mikroklimën e Përsosur në Shtëpi

0
3323
© houzz

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për aftësitë e jashtëzakonshme të bimëve të zakonshme shtëpiake për të përmirësuar mikroklimën në shtëpi. Bimët ndihmojnë në krijimin e një atmosfere më të pastër, stabilizimin e lagështirës së ajrit dhe sigurimin e oksigjenit. Gjëra të tilla janë shumë të rëndësishme për ta bërë një shtëpi të sigurt si për fëmijët ashtu edhe për ata që vuajnë nga alergjitë.

Këtu janë dhjetë bimë të jashtëzakonshme që mund të ndihmojnë në përmirësimin e mikroklimës së shtëpisë tuaj.

5 bimë që thithin lagështi nga ajri:

Spathiphyllum

© idealnijdom

Nganjëherë quhet “lumturia e grave”, ekziston besimi se kjo bimë do të sjellë lumturi dhe dashuri në shtëpinë tuaj. Spathiphyllum jo vetëm që thith lagështinë e tepërt, duke normalizuar kështu klimën në shtëpinë tuaj, por shkatërron edhe sporet e mykut. Do të jetë më e shëndetshme nëse temperatura mbahet rreth 18 ° C.

Coffea

© hortygirl

Nga 100 lloje të ndryshme të bimëve, njerëzit zakonisht zgjedhin të rritin kaçubën kafe arabe ose Kongole, të cilat ofrojnë lloje të ndryshme kafeje Arabica dhe Robusta. Ata japin fryte vetëm në vitin e tyre të pestë ose të gjashtë, kështu që është më mirë të blini një të rritur plotësisht. Këto bimë kërkojnë një ujitje të mirë, si dhe një shkallë të caktuar hije. Ato janë të shkëlqyeshme në thithjen e lagështirës së tepërt dhe të mbushin ajrin me një erë të mrekullueshme tropikale kur lulëzojnë.

Myrtus

© ostirke.ru

Myrtus është një simbol i paqes dhe kënaqësisë. Në të kaluarën, njerëzit besonin se kjo bimë ishte e shenjtë dhe se ishte në gjendje t’iu jepte të moshuarve rininë e tyre përsëri dhe t’u siguronte udhëtarëve energji dhe shpirt të mirë. Sot, mund të themi me siguri se ajo ka një cilësi të ndryshme, por ende të dobishme,. Ajo jo vetëm që rikthen një mikroklimë të shëndetshme në shtëpinë tuaj, por gjithashtu kujdeset për shëndetin tuaj: gjethet dhe lulet e Myrtus ndihmojnë për të vrarë mikrobet në ajër.

Laurus nobilis

© toptopiary.co.uk

Laurus dikur i dashur nga dinosaurët barngrënës që i rezistuan sulmeve nga grabitqarët. Në këtë mënyrë, duke zgjedhur një pre të lehtë, grabitqari e fitoi vetë darkën me erëza të hedhura brenda.

Njerëzit e konsiderojnë prej kohësh Laurin një simbol të lavdisë, fitores dhe madhështisë. Bima është vendase e subtropikave, kjo është arsyeja pse e do ajrin e lagësht, hijen dhe një sasi të madhe të ujit të ngrohtë. Thithja e lagështirës nga ajri, ndihmon në krijimin e një mikroklimë të normalizuar në shtëpi. Për më tepër, gjethet e saj mund të thahen dhe përdoren në gatim.

Limon agrumesh

© houzz

Pema e limonit është një bimë e mrekullueshme në të gjitha aspektet. Kur lulëzon, ajo mbush ajrin me një erë të mrekullueshme agrumesh, dhe në të njëjtën kohë thith lagështinë e tepërt prej tij.

Gjethet e saj ofrojnë një numër të madh të substancave kuruese, duke sterilizuar hapësirën përreth tij. Pema e limonit pëlqen rrezet e diellit, ujitje të rregullt dhe tokë të thatë.

5 bimë që e bëjnë ajrin e thatë më të lagësht:

Chamaecyparis

© lathamsnursery.com

Në Japoni, Chamaecyparis konsiderohet një bimë e shenjtë. Besohet se shpirtrat e të vdekurve dhe të perëndive vendosen brenda tyre. Kjo bimë me gjelbërim të përhershëm freskon shtëpinë tuaj, duke i siguruar asaj lagështi, dhe gjithashtu ndihmon për të larguar papastërtitë. Madje lehtëson simptomat e migrenës dhe dhimbjes së kokës. Në këmbim, kërkon shumë hije dhe ujitje të rregullt.

Sansevieria

© bloemenbureauholland

Kjo bimë mund të bëjë gjëra të mrekullueshme. Ajo freskon ajrin, prodhon një sasi të madhe oksigjeni dhe neutralizon tymosjet e dëmshme të prodhuara nga materiale sintetike.

Është gjithashtu e lehtë për t’u kujdesur për: sepse ruan lagështinë në gjethet e saj, nuk kërkon shumë ujë. Për fat të mirë mund të vendoset në çdo cep të shtëpisë ose apartamentit tuaj.

Ficus

© houzz

Ficus është bima shtëpiake më e njohur. Ajo siguron lagështi në ajër, e pasuron atë me oksigjen, neutralizon toksinat dhe viruset, dhe me ndihmën e gjetheve të saj të gjera largon pluhurin. Ajo rritet më së miri në shtëpi me shumë hapësirë, dhe gjithashtu kërkon hije.

Një nga variantet më të zakonshme të saj është fiku Benjamin, i quajtur për nder të një botanisti britanik dhe që konsiderohet një simbol i kryeqytetit të Tajlandës, Bangkok. Nuk kërkon shumë mirëmbajtje, rritet shpejt, dhe nuk i pëlqen uji i tepërt.

Cissus

© guiadejardineria

Cissus quadrangularis sillet si dredhkë – shpejt mbështjell çdo strukturë mbështetëse me gjethet e saj ndërsa rritet drejt dritës. Përshtatet lehtësisht me ajrin e thatë, duke e siguruar gradualisht atë me lagështi, por ka nevojë për shumë hije.

Kalanchoe

© wikipedia.org

Kjo është një bimë e talentuar. Kalanchoe është nga Madagaskar, dhe është shumë e mirë për ndërtesat me ambiente të thata. Ajo grumbullon lagështi në gjethet e saj dhe ndihmon në rregullimin e klimës në banesën tuaj. Nuk duhet t’i hidhet shumë ujë, por duhet të lihet në një vend ku mund të marrë shumë rreze dielli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here