12 Llojet e Masazheve dhe për Cilin Keni Nevojë më Shumë

0
940
© depositphotos.com © depositphotos.com

Masazhi i parë u bë mbi 4,000 vjet më parë në Kinë. Nga atëherë dhe deri tani, shumë lloje masazhesh janë krijuar dhe të dini se cili është më i miri për ju, mund të jetë e ndërlikuar. Çelësi për të marrë sa më shumë përfitime nga terapia e masazhit është të zgjidhni llojin e duhur bazuar në nevojat tuaja personale.

Ne po ju paraqesim disa nga llojet më të zakonshëm të terapisë me masazh dhe për cilët persona është menduar.

Masazh aromaterapie

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Ky është një masazh me vajra esencial si livando dhe eukalipt. Ato mund të aplikohen direkt mbi lëkurë ose të shpërndahen në dhomë gjatë seancës. Ky masazh është i shkëlqyeshëm për njerëzit që kanë ankth, depresion, pagjumësi, përzierje dhe dhimbje, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit (NCI).

Masazh me gurë të nxehtë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Për këtë masazh, gurë të sheshtë, të nxehtë vendosen në pjesë specifike të trupit. Gurët janë bërë nga një shkëmb vullkanik që ruajnë nxehtësinë dhe nxehen midis 130 dhe 145 gradë. Nëse po përjetoni tension të muskujve dhe dhimbje, pagjumësi ose stres, një masazh me gurë të nxehtë mund të jetë i dobishëm për ju. Ky masazh me presion të moderuar është i dobishëm sidomos për ata me artrit reumatoid.

Fërkimi

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ky masazh ka për qëllim të trajtojë “nyjet e muskujve” – veçanërisht kur po përjetoni dhimbje në shpinë ose në qafë. Terapisti do të synonte dhe ushtronte presion në pika të caktuara në trupin tuaj për të zvogëluar dhimbjen e muskujve.

Masazhi Thai

© Bhattharasinthorn Kosawan & Chot-Anan Kittiraweechot / Wikimedia Commons

Masazhi Thai kërkon që personi të masazhohet dhe të marrë pjesë në mënyrë aktive në masazh, sepse ka një shtrirje të ngjashme me yoga. Meqenëse masazhi ka shumë shtrirje, është veçanërisht i mirë për njerëzit që janë aktiv në sport si atletët dhe ata që kanë nevojë për shtrirje. Masazhi mund të ndihmojë në uljen e stresit, forcimin e energjisë, lehtësimin e dhimbjeve të kokës dhe përmirësimin e qarkullimit dhe gamën e lëvizjes.

Masazh prenatal

© depositphotos.com © depositphotos.com

Masazhi para-lindjes mund të bëhet në çdo kohë gjatë një shtatëzënie. Marrja e një masazhi gjatë shtatëzanisë mund të ndihmojë në rregullimin e hormoneve, zvogëlimin e ënjtjes dhe dhimbjes dhe lehtësimin e stresit dhe ankthit.

Masazh i çifteve

© depositphotos.com © Twemoji github / Wikimedia Commons

Ky është një masazh që mund të bëni me partnerin, mikun ose anëtarin e familjes në të njëjtën dhomë. Në thelb, mund të jetë çdo masazh i zgjedhur dhe madje mund të përfshijë përdorimin e një sauna ose pastrime trupi dhe pedikyr. Ideja është që ju të jeni krah për krah me partnerin tuaj dhe të shijoni një kohë relaksuese së bashku, si një mënyrë për t’u lidhur me njëri-tjetrin. Prandaj, është e përsosur për njerëzit që kërkojnë të bëjnë aktivitete së bashku dhe përmirësojnë marrëdhëniet e tyre.

Masazh terapie në ujë

© depositphotos.com

I njohur edhe si “watsu”, ky masazh promovon relaksim duke mbështetur dhe lëvizur butësisht personin nëpër ujë në lëvizje të këndshme. Ndihmon në uljen e tensionit të muskujve dhe rritjen e gamës së lëvizjes. Masazhi do të ishte i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga dhimbje muskulore ose ngurtësi.

Masazh suedez

Masazhi suedez është një nga llojet më të njohura të masazhit sepse mund të jetë relaksues dhe energjik. Ai përfshin lloje të ndryshme të presioneve të kombinuara me lëvizjen e nyjeve. Është më i përshtatshme për njerëzit që duan të pushojnë dhe lehtësojnë tensionin.

Masazh i indeve të thella

© depositphotos.com © depositphotos.com

Masazh i indeve të thella është kur ushtrohet presion duke përdorur goditje të ngadalta të thella për të synuar shtresën e brendshme të muskujve. Duke vepruar kështu, ai ndihmon në trajtimin e dhimbjeve të muskujve dhe përmirësimin e ngurtësisë. Është më i përshtatshëm për njerëzit që përfshihen në aktivitete shumë fizike ose për ata që kanë një dëmtim ose dhimbje kronike.

Masazh Ashiatsu

© U.S. Army Corps of Engineers Europe District / Wikimedia Commons © shutterstock.com

Masazhi Ashiatsu është si masazhi i indeve të thella, por bëhet me këmbë dhe jo me duar. Terapisti do të ecë mbi shpinën e personit ndërsa mbahet tek kangjellat. Pesha e terapistit shton më shumë presion sesa llojet e tjera të masazhit. Është mirë për njerëzit që duan të zvogëlojnë dhimbjen kronike, stresin dhe të përmirësojnë fleksibilitetin.

Masazh teknik i lëshimit aktiv

© depositphotos.com © depositphotos.com

Me nofkën ART, masazhi trajton indin e butë të trupit tuaj duke identifikuar, izoluar dhe synuar zonën e prekur. Si i tillë, është i efektshëm për trajtimin e dëmtimeve të indeve të buta, siç janë përdorimi i tepërt dhe dëmtimet sportive. Mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e dhimbjes dhe ngurtësisë.

Masazh në karrige

© depositphotos.com © depositphotos.com

Një karrige e dizajnuar posaçërisht përdoret në këtë masazh dhe personi që është ulur mbi të është i veshur plotësisht. Shpesh përfshin masazhimin e qafës, shpatullave, shpinës, krahëve dhe duarve. Meqenëse karriga e masazhit është e lëvizshme, është argumentuar se masazhi do të ishte i dobishëm për njerëzit që punojnë në një zyrë sepse mund t’u japë atyre pak kohë për të lehtësuar stresin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here