7 Ushqime që Nuk Duhet të Hamë Gjatë Dimrit

0
801
©shutterstock

Produktet e freskëta dhe me lëng mund të duken si një mundësi e shkëlqyeshme për të zbukuruar ditët tuaja të dimrit, megjithatë, duhet të kemi parasysh që në këto muaj të ftohtë, shumica e tyre dërgohen nga rajone të ngrohta.

Gjatë këtij procesi, tiparet e tyre të dobishme mund të zbehen, duke i lënë ato me më pak ose pa vlerë ushqyese. Në fakt, disa mallra të shijshme që prodhohen në vend mund të jenë vërtet të dëmshme kur konsumohen gjatë dimrit.

Ne dëshirojmë që lexuesit tanë të jenë të shëndetshëm gjatë stinës më të ftohtë dhe ndiejmë nxitjen të ndajmë listën tonë të disa ushqimeve që janë më të mira për t’i lënë mënjanë deri në stinët e ngrohta. Le t’i zbulojmë ato së bashku!

Shpargu

© unknown / reddit

Koha më e mirë për të provuar shpargun është pranvera, sezoni i tij natyror. Në dimër, ai transportohet në distanca të gjata nga Peruja ose Kina. Gjatë kësaj periudhe jo vetëm që fillon të venitet si shije dhe në cilësi, por edhe vitaminat zhduken gjithashtu. Shumë elementë të dobishëm zhduken gjatë kohës së dërgesës, duke e bërë atë më pak ushqyes për ne.

Zarzavate të paketuara

© Angkrusky / reddit

Zarzavatet e paketuara me qese dhe të prera paraprakisht për ne, na e bëjnë më të lehtë dhe të shpejtë të konsumin. Sidoqoftë, para-larja e tyre mund të dëmtojë fibrën e zarzavateve dhe të çojë në humbjen e vitaminave të tyre.

Në fund, ne kemi një produkt të mirë, por më pak të shëndetshëm. Është më mirë të presim për stinët e ngrohta për t’i blerë ato të rritura dhe të paketuara.

Luleshtrydhe dhe boronica

© trina1978 / imgur

Vera është koha më e mirë për rritjen e frutave të pyllit. Luleshtrydhet janë të pasura me vitaminë C, dhe boronica mund të ndihmojë për të parandaluar kancerin e lëkurës dhe për të rritur aktivitetin e trurit.

Por është më mirë të konsumoni vetëm boronicat e rritura në vend. Ata që dërgohen nga shumë kilometra larg nuk do të kenë shumë aromë ose lëndë ushqyese. Nëse akoma doni t’i shijoni ato, atëherë mund të zgjidhni variante të ngrira.

Misër

© Okeano_ / reddit

Misri rritet vetëm në verë dhe në asnjë stinë tjetër. Pra, misri  që gjeni në supermarketin tuaj më të afërt mund të mos jetë aq i freskët sa mendoni. Përkundrazi, ata mund të jenë të ngrirë ose të mbetur nga vera e mëparshme. Rajoni që mund të bëjë përjashtim këtu është Florida – atje, misri zakonisht fillon të piqet në fund të janarit.

Produktet e qumështit

© Nards / imgur

Disa produkte të qumështit si gjiza dhe qumështi duhet të konsumohen me kujdes gjatë dimrit. Gjiza mund të rrisë sekretimin e mukusit nga gjëndrat dhe mund të ndikojë në gjendjen e përgjithshme të trupit. Njerëzit të cilët tashmë kanë kollë ose ftohje ose që vuajnë nga astma mund ta përkeqësojnë problemin duke e konsumuar atë. Kjo sepse qumështi mund të shkaktojë gëlbazë.

Sheqeri

© JustinAnge / reddit

Rezulton se sheqeri mund të nxisë disponimin depresiv, veçanërisht në dimër. Marrja e sheqerit shkakton procese të inflamacionit në trupin tuaj dhe zvogëlon lëshimin e dopaminës, një element që luan një rol në mënyrën se si ndjejmë kënaqësi. Dimri është tashmë një stinë mjaft e zymtë për shumë vetë dhe konsumimi shtesë i sheqernave të shtuara mund ta bëjë atë edhe më keq.

Mish i kuq

© ThugWifey / reddit

Mishi i kuq është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave që është i nevojshëm për forcimin e muskujve dhe metabolizmit. Sidoqoftë, konsumimi i shpeshtë i tij mund të shkaktojë një përqendrim të mukusit në fytin tuaj. Shtë më mirë të zgjidhni të hani mish pule ose peshk gjatë këtij sezoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here