8 Mënyrat me të Cilat Zbutësi i Rrobave ju Ndihmon me Punët e Shtëpisë

0
839
© FiveRings / Wikimedia Commons

Largoni mushkonjat, pastroni një tigan të djegur, krehni flokët e çrregullta të kukullave dhe zbutni fibrat e një qilimi të ri – betohemi se nuk e dini se sa shumë zbutësi i rrobave mund të ndihmojë me të gjitha këto gjëra!

Ne i duam produktet e thjeshta dhe përdorimin e tyre për qëllime të shumëfishta. Kjo është arsyeja pse kemi mbledhur disa truke shtëpiake për zbutjen e rrobave për t’i ndarë me të gjithë ju.

Pastrimi i enëve të mbuluara me ushqime të djegura

Tiganët e djegur janë pothuajse të pamundur për t’u larë pa përdorur agjentë kimikë të veçantë. Disa njerëz sugjerojnë një zgjidhje të thjeshtë: përpiquni të njomni tiganin me një lugë zbutës rrobash të tretur në ujë të ngrohtë, lërini ashtu gjatë natës dhe larja do të jetë shumë më e lehtë në mëngjes.

Larja e mobiljeve prej druri

© shutterstock.com

Bloggerja për pastrim, Lynsey Crombie sugjeron përdorimin e zbutësit të rrobave për të larë sipërfaqet prej druri pasi do të hiqni butësisht papastërtitë pa dëmtuar sipërfaqen sepse ai nuk përmban kimikate të ashpra. Si një bonus, do të lërë një aromë të freskët në dhomë.

Heqja e afisheve me lehtësi

© shutterstock.com © shutterstock.com

Ngjitësja ka për qëllim të zgjasë përgjithmonë, kështu që është gjithnjë mjaft sfiduese të heqësh qafe këto gjëra të çuditshme. Zbutësi i rrobave që është holluar 50/50 me ujë mund të ndihmojë për të hequr qafe ngjitësit e vjetër në dritaret e makinave dhe sipërfaqet e tjera të qelqit.

Heqja e njollave të ujit në banjë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ju nuk mund të shpëtoni nga këto njolla të bezdisshme të bardha në banjë vetëm duke përdorur ujë – zakonisht kërkon agjentë kimikë të veçantë. Dhe siç rezulton, zbutësi i rrobave do të jetë i mjaftueshëm! Shtoni 1/2 filxhan zbutës të rrobave në 1/2 filxhan ujë të ngrohtë dhe spërkateni në sipërfaqe. Pastrojeni atë me një sfungjer dhe lëreni të thahet – njollat duhet të fshihen menjëherë.

Freskoni perdet

© shutterstock.com © shutterstock.com

Nëse jeni me të vërtetë për aromatizimin e ajrit, por nuk ju pëlqen të shpenzoni shumë para për këtë, bëni vetë aromatizuesin tuajin! Shtoni pak zbutës dhe një lugë gjelle sodë buke të përzier me ujë në një shishe spraj dhe do të keni mundësi të freskoni perdet, rrobat dhe mobiljet e veshura kur të doni.

Flokët e ngatërruara të kukullave

© shutterstock.com

Nëse një kukull Barbie ka flokë të ngatërruara, nuk është nevoja ta hidhni! Një bloger i quajtur Ashley Hackshaw sugjeron njomjen e flokëve të kukullës me pjesë të barabarta zbutësi dhe uji, duke e lënë atë për disa minuta.

Një qilim i ri më i butë

© shutterstock.com

Qilimat janë bërë nga të njëjtat lloje të fibrave si rrobat, kështu që përdorimi i zbutësit për të bërë më të buta fijet e qilimave duket si një ide e shkëlqyeshme. Përzieni ujin e nxehtë dhe zbutësin e rrobave, spërkatni atë mbi tapet, lëreni për disa minuta dhe lajeni atë duke përdorur një pastrues. Është e rëndësishme ta lani mirë nëse keni fëmijë të vegjël ose kafshë.

Krijimi i spërkatësit tuaj kundër mushkonjave

© shutterstock.com © shutterstock.com

Zbutësi i rrobave gjithashtu mund t’ju ndihmojë të largoni mushkonjat. Përzierja e tij me sode buke dhe ujë nuk do t’ju bëjë të kolliteni, krahasuar me repelentët e blerë në dyqan, dhe do të lërë një aromë të pastër.

A dini ndonjë produkt tjetër të thjeshtë që mund të shërbejë për shumë qëllime në familje? Do të jemi të lumtur të dëgjojmë nga ju në pjesën e komenteve më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here