8 Ushqime të Mira që Mund të Jenë të Dëmshme në Moshën Tënde

0
481
©depositphotos

Ushqimi i shëndetshëm është vetëm çështje ndërgjegjësimi. Për fat të keq, industria e ushqimit na e ka bërë të dimë në të vërtetë se çfarë është e shëndetshme dhe çfarë jo, duke vendosur reklama dhe etiketa mashtruese në atë që është në të vërtetë ushqim i dëmshëm.

Sot, ne kemi studiuar se cilat ushqime janë të këqija për shëndetin tuaj, megjithë pretendimet se ato janë të shëndetshme.

Lëngje frutash

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kjo përfshin lëng portokalli! Për dekada të tëra, industria ushqimore ka shitur lëngje frutash dhe smoothies si një alternative e shëndetshme e frutave. Jo vetëm që përmban të njëjtën sasi sheqernash si pija me gaz, por gjithashtu mungon vitamina dhe përmban kalori boshe që nuk do t’ju japin energji.

Në vend të kësaj: Hani fruta të zakonshme. Nëse vërtet ju pëlqen lëngu, mund ta bëni në shtëpi, por mbani mend që ai ende përmban shumë më shumë sheqerna sesa frutat normale.

Qumështi

Për dallim nga ajo që jemi mësuar të besojmë, qumështi dhe produktet e qumështit nuk janë të domosdoshme për dietën tonë. Edhe pse qumështi përmban kalcium të absorbueshëm dhe vitaminë D, nëse pini shumë prej tij, me siguri po i tejkaloni kaloritë e nevojshme për një ditë. Dhe, nëse jeni i rritur, mund të jeni në rrezik nëse hani rregullisht mish dhe vezë.

Në vend të kësaj: Mendoni për dietën tuaj aktuale dhe vendosni për sasinë e qumështit që do të konsumoni në përputhje me rrethanat. Ka burime të tjera të vitaminës D, proteinave dhe kalciumit që mund t’ju ndihmojnë të pasuroni dietën tuaj pa fituar kalori nga qumështi.

Pije e gazuar pa kalori pa sheqer

© depositphotos.com © depositphotos.com

Pija me gaz aktualisht nuk vlerësohet si e shëndetshme, dhe shumica e vëmendjes i është shtuar konsumimit të sheqerit. Kështu që industria reagoi ndaj kësaj dhe siguroi mundësi pa sheqer dhe me pak kalori. Por flitet shumë pak rreth asaj se si përmbajtja e fosfatit në këto pije mund të dëmtojë ekuilibrin mineral në kockat tuaja kur dozat janë të larta. Mund edhe të krijojë një rreth të mbrapshtë në të cilin ndjeheni të lodhur për shkak të zbardhjes së mineraleve dhe më pas pini më shumë kola për tu ndier zgjuar.

Në vend të kësaj: Pini ujë! Një filxhan kafe ose një filxhan çaj pa sheqer është gjithashtu një alternative. Konsideroni të hani fruta nëse ndiheni sikur doni të hani diçka të ëmbël.

Salmon i kultivuar

© depositphotos.com

Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave të shëndetshme dhe omega-3. Fatkeqësisht, salmoni i kultivuar përmban gjithashtu një sasi të madhe pesticidesh që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut. Edhe pse vende të ndryshme i janë përmbajtur kontrollit të ri të ushqimit dhe pesticideve për fermat e peshkut, kërkesa në rritje ka bërë që përqendrimet e peshkut të fermave të rriten, gjë që nga ana tjetër krijon një mjedis të përsosur për morrat e detit. Në përpjekjet e tyre për të luftuar morrat, fermerët e peshkut kanë shtuar përdorimin e kimikateve.

Në vend të kësaj: Nëse nuk doni të ndaloni së ngrëni salmon, kontrolloni origjinën e tij. Salmon i egër nuk është domosdoshmërisht i shëndetshëm. Kërkoni në internet për fermat e qëndrueshme të peshkut.

Peshku ton

© depositphotos.com © depositphotos.com

Autoritetet Spanjolle kohët e fundit rekomanduan të mos konsumoni ton në çfarëdo forme për fëmijët nën 10 vjeç dhe gratë shtatzëna. Kjo është për shkak të niveleve të larta të merkurit që gjendet në ton, i cili është një metal toksik që mund të shkaktojë sëmundje nervore, ndihmojnë në tretje ose imunitet.

Në vend të kësaj: Kufizoni konsumin tuaj dhe kërkoni peshk që vjen nga liqenet lokale. Granola

© depositphotos.com © depositphotos.com

Në varësi të recetës së përdorur, granola mund të jetë shumë e pashëndetshme për shkak të dozave të larta të sheqerit që përmban. Shumicën e kohës, shtohen edhe fruta të thata, gjë që rrit përmbajtjen e saj të sheqerit edhe më shumë. Edhe pse granola në vetvete nuk është e dëmshme, doza të larta sheqeri mund të kërcënojnë shëndetin tuaj.

Mjalti i përdorur nga markat tregtare gjithashtu mund të përpunohet shumë, i cili shpesh përmban ëmbëlsues të fshehur, apo edhe shurup misri.

Në vend të kësaj: Përgatitni granolën tuaj në shtëpi pa sheqer dhe mjaltë me cilësi të mirë. Nëse vendosni muesli ose granola tregtare, kontrolloni faktet ushqyese për të shmangur përzierjet me sheqer të rremë. Kujdesuni për porcionet tuaja pavarësisht nëse është e bërë në shtëpi apo jo.

Bukë me drithëra

© depositphotos.com © depositphotos.com

Buka është goxha e lartë në kalori dhe e ulët në vitamina, dhe madje edhe fibra. Buka e bardhë e prerë tashmë përmban deri në 3G sheqer për fetë, por buka tipike me grurë përdor edhe më shumë sheqer për të maskuar hidhërimin e miellit të grurit.

Përkundrazi: Bukë në sasi të moderuar është një plotësues i mirë i dietës tuaj, por është më mirë nëse mund të blini bukë pa sheqerna të shtuar, veçanërisht nëse është grurë i plotë. Ato shpesh shiten në furrat lokale dhe jo në supermarket.

Vaj ulliri

© depositphotos.com © depositphotos.com

Vaji i ullirit është ndoshta një nga vajrat më të shëndetshëm që mund të konsumoni. Fatkeqësisht, kur njerëzit flasin për vajin e ullirit, ata shpesh harrojnë se shumica e këtyre përfitimeve vijnë nga vaji ekstra i virgjër i ullirit (EVOO). Shishet e etiketuara “Vaj ulliri i pastër” përmbajnë vaj të përpunuar që do të zgjasë më gjatë, por që gjithashtu ka më pak lëndë ushqyese dhe është i mbushur me kimikate.

Në vend të kësaj: Kufizoni konsumin e vajit të ullirit në rreth 3 lugë në ditë dhe blini vetëm EVOO.

Bonus: Ushqime që janë helmuese pa u gatuar

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ne kemi folur deri më tani për ushqime që mund të rrezikojnë shëndetin tuaj pa e ditur, por disa nga ushqimet më të zakonshme që hamë janë në të vërtetë po aq të rrezikshme, nëse nuk gatuhen ose trajtohen siç duhet.

Nutmeg, për shembull, nëse konsumohet në sasi të mëdha, mund të shkaktojë halucinacione. Vajrat e guaskës mund të shkaktojnë një reagim të menjëhershëm alergjik ashtu si bima e patates dhe lakra. Cassava, një përbërës i zakonshëm në Afrikë dhe Azi, ai përmban cianid, një helm vdekjeprurës. Kështu që duhet të zihet për të qenë i ngrënshëm.

A dini ndonjë ushqim tjetër që është etiketuar si i shëndetshëm, por që është në të vërtetë i rrezikshëm? Si i ka ndryshuar ndërgjegjësimi për ushqimin zakonet tuaja? Na tregoni në komente dhe ndani këshilla të dobishme me lexuesit e tjerë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here