9 Veprime për ta Shkrirë Dhjamin e Tepërt pa e Vënë re

0
2309
©shutterstock

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, numri i personave që vuajnë nga mbipesha është rritur 3 herë në 40 vitet e fundit.

Pothuajse një në katër persona në planetin tonë, më i madh se 16 vjeç, mbart peshë shtesë. Nuk është çudi që gjithnjë e më shumë njerëz kanë filluar t’i kushtojnë vëmendje dietës së tyre. Sigurisht, jo të gjithë duhet të kenë një dietë të rreptë, nganjëherë është e mjaftueshme të përdorni vetëm disa truke që do t’ju bëjnë të mos e teproni.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju disa mënyra interesante për të qëndruar në formë pa pasur nevojë për të ndjekur një dietë specifike.

Shtrëngoni rripin tuaj

Para se të hani drekë ose darkë, vendosni një shirit rreth belit. Kur mendoni se shiriti është duke u bërë shumë i ngushtë, do të thotë se është koha që ju të ndaloni së ngrëni. Ky truk shumë i thjeshtë por efektiv do t’ju ndihmojë të shmangni mbingrënien.

Pini nga gotat e gjata

© belchonock/ depositphotos.com © shawn_hempel/ depositphotos.com

Ne marrim një pjesë të konsiderueshme të kalorive që na duhen jo nga ushqimi por nga pijet. Për shembull, një gotë lëng përmban deri në 120 kalori dhe 20 g sheqer. Kjo sasi mund të ulet nëse përdorni syzet e duhura. Mesatarisht, ne derdhim 20% -30% më pak lëng në gota të gjata e të holla sesa në ato të shkurtra.

Hani me një kohëmatës

© Wavebreakmedia/ depositphotos.com © razihusin/ depositphotos.com

Është e thjeshtë: kur nxitoni gjatë ngrënies, ju hani më tepër sepse truri thjesht nuk ka kohë të mjaftueshme për të marrë sinjalin se tashmë jeni plot. Prandaj, kur do të hani, vendosni një kohëmatës për 20 minuta dhe përpiquni të hani ngadalë.

Bëni një banjë me ujë të ngrohtë

© CITAlliance/ depositphotos.com © Syda_Productions/ depositphotos.com

Uji i nxehtë nuk do t’ju ndihmojë vetëm të relaksoheni, por gjithashtu ju bën të humbni peshë, sipas shkencëtarëve nga Universiteti Loughborough. Gjatë studimeve që ata kryen, zbuluan se një orë e kaluar në një banjë të nxehtë djeg rreth 130 kalori – po aq sa ju humbni pasi keni ecur për 30 minuta! Për më tepër, niveli mesatar i sheqerit është 10% më pak pasi të bëni dush! Super lajm!

Vendosni një tas me fruta në tryezë

© TunedIn61/ depositphotos.com © studioM/ depositphotos.com

Kur shihni ushqime të shëndetshme shumë shpesh, ju programoni veten të hani ushqim të shëndetshëm. Për më tepër, kjo funksionon jo vetëm për frutat dhe perimet e vërteta, por edhe për fotografitë. Pra, mos u privoni veten nga grupe të shëndetshme diete në mediat sociale!

Uluni në fund të tavolinës

© ArturVerkhovetskiy

Ky truk është shumë i rëndësishëm për festat në darkë, ku ka një tryezë të madhe dhe shumë njerëz. Kur uleni në një tryezë të rrethuar nga ushqime jashtëzakonisht të shijshme, është pothuajse e pamundur të mos i hani ato. Dhe nëse uleni në fund të tryezës, ekziston mundësia të mos hani diçka, sepse është shumë më e vështirë të arrini ushqime të caktuara.

Shpikni disa gjëra të vogla të përditshme

© Wavebreakmedia/ depositphotos.com © imagepointfr/ depositphotos.com

Shumë prej nesh kanë qenë në një situatë kur na është dashur të fryjmë qirinjtë mbi një tortë ditëlindjeje ose të hapim një shishe shampanjë për të festuar. Ushqimi i shoqëruar nga tradita të tilla duket se është pak më i shijshëm. Ky është përfundimi që u arrit nga studiues të Universitetit të Minesota. Kjo është arsyeja pse ju duhet të keni zakon të bëni diçka të bukur para se të hani. Atëherë, edhe brokoli i zier pa kripë do të duket si ushqimi më i mirë që keni provuar ndonjëherë.

Pritini ushqimin në copa të vogla

© Kesu01/ depositphotos.com © Kesu01/ depositphotos.com

Kjo lëvizje mund të mashtrojë trurin tuaj dhe të krijojë një përshtypje se ka më shumë ushqim se në të vërtetë në pjatë. Pra, do të ngopeni shumë më shpejt dhe nuk do ta teproni. Pjatat e vogla funksionojnë në të njëjtën mënyrë. Ju gjithashtu mund të përdorni shkopinj në vend të thikës dhe pirunëve.

Përdorni imagjinatën tuaj

© Feverpitch/ depositphotos.com © belchonock/ depositphotos.com

Një drekë imagjinare na ndihmon të hamë më pak në jetën aktuale, sipas shkencëtarëve nga Universiteti Carnegie Mellon. Gjatë studimit që ata bënë, rezultoi që njerëzit që imagjinuan se po hanin M&M përfunduan duke ngrënë më pak se pjesëmarrësit e tjerë të eksperimentit. Pra, mbase nuk ka asgjë të keqe tek ëndërrimtarët për gjellat e shijshme dhe biskotat e buta me çokollatë. Kjo është mënyra se si vetëdija juaj ju ndihmon të humbni peshë.

Sigurisht, të gjitha truket që kemi ndarë në këtë artikull nuk do t’ju japin rezultate mahnitëse pa një dietë të përgjithshme të mirë dhe ushtrime të rregullta. Sidoqoftë, ato do t’ju ndihmojnë të disiplinoni veten dhe të jeni më të vetëdijshëm për atë që hani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here