“Bëhen nga Shtëpia”/ 10 Mënyra për të Lehtësuar Dhimbjen e Kyçeve

0
245
©deposiphotos

Grupi i gjendjeve që shkaktojnë inflamacion, ënjtje dhe dhimbje në nyje quhet artrit.

Ekzistojnë 100 lloje të ndryshme, megjithëse më i zakonshmi është osteoartriti. Në këtë rast, shtresa e kërcit që drejton kockat degjeneron, duke shkaktuar ënjtje, ngurtësi dhe dhimbje.

Pa përjashtuar trajtimet mjekësore, ilaçet shtëpiake shoqëruar me ndryshimin e mënyrës së jetesës mund të ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave dhe përparimin e sëmundjes. Nëse ju ose një i dashur i juaji keni artrit, artikulli vijues mund të jetë i dobishëm.

Ne kemi hulumtuar dhe mbledhur 10 ilaçe shtëpiake shumë të efektshme që mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni simptomat e kësaj sëmundjeje dhe të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj.

Ndryshoni dietën tuaj

© sciencepics / Depositphotos © kjpargeter / Freepick

Dieta perëndimore që është e pasur me yndyrë, sheqer dhe miell të rafinuar shkakton përshkueshmëri të zorrëve. Kjo do të thotë se mukoza e zorrëve lejon që bakteret e dëmshme të kalojnë në gjak.

Trupi gjeneron një përgjigje imune mbrojtje duke sulmuar pa dashje indet e veta. Ky është një nga shkaqet kryesore të artritit. Për të lehtësuar dhimbjet e nyjeve, këshillohet që të ndryshoni plotësisht mënyrën e të ngrënit. Dëmi i zorrëve merr funs kur dieta është e pasur me perime, fruta, bishtajore dhe drithëra.

Shmangni sa më shumë që të jetë e mundur produktet e qumështit dhe mishin e përpunuar, si dhe ushqimet me gluten. Një dietë e shëndetshme dhe natyrale siguron enzima që veprojnë kundër inflamacionit dhe zvogëlojnë dhimbjen e nyjeve.

Kontrolloni peshën e trupit tuaj

© sisdahgoldenhair / Pixabay © Dirima / Depositphotos

Fondacioni i Artritit shprehet se çdo kilogram i peshës trupore shumëzohet me 3 në gjunjë, dhe me 6 në ije. Ky stres shtesë në nyje bën që kërci të dëmtohet më lehtë, duke i përkeqësuar simptomat e artritit. Mbajtja e një peshe të përshtatshme lehtëson presionin në nyje, lehtëson ngurtësinë dhe dhimbjen.

Përdorni kompresa të nxehta dhe të ftohta

© imagepointfr / Depositphotos © ImageParty / Pixabay © inialbert / Pixabay © sandravelez2017

Sipas një studimi, aplikimi i të ftohtit ose nxehtësisë është i dobishëm në lehtësimin e inflamacionit dhe dhimbjes nga artriti. Nxehtësia lehtëson lëvizjen duke përmirësuar ngurtësinë, ndërsa të ftohtit nxit lëshimin e endorfinave, të cilat prodhojnë një sens të mirëqenies.

Në të njëjtën kohë, temperatura ul përgjigjen nervore, duke zvogëluar dhimbjen. Kompresat mund të bëhen në shtëpi, duke përdorur një leckë pambuku të mbushur me kokrra misri, bishtajore, tërshërë ose oriz, të gjithë elementët që ruajnë temperaturën e tyre për një kohë të gjatë.

Kompresa mund të nxehet në mikrovalë ose furrë konvencionale për disa minuta dhe të ftohet në frigorifer. Aplikimi i nxehtësisë nuk duhet të kalojë 20 minuta, ndërsa i ftohti duhet të aplikohet vetëm 10 minuta.

Provoni masazh

© jcomp / Freepick © andreas160578 / Pixabay

Një studim i vitit 2013 hetoi efektet e masazhit në një grup personash me artrit. Gjysmës së pjesëmarrësve iu bë një lloj masazhi me presion të lehtë, ndërsa gjysmës tjetër iu bë një masazh me presion të moderuar.

Pas 4 javësh, grupi i dytë, i cili mori masazh të moderuar, ndjeu më pak dhimbje në kyçet e prekura, si dhe liri më të madhe të lëvizjes dhe më shumë forcë kontrolli. Fondacioni Arthritis shpjegoi se masazhi zvogëlon prodhimin e kortizolit të lidhur me stresin dhe transmetimin e sinjaleve të dhimbjes në tru.

Nga ana tjetër, masazhi rrit prodhimin e serotoninës, e cila ndihmon në përmirësimin e gjendjes shpirtërore. Prandaj, këshillohet që rregullisht të masazhohen nyjet dhe muskujt e prekur, pasi një veprim i tillë ndihmon në zbutjen e dhimbjes së prodhuar nga artriti.

Konsumoni omega-3

© JulijaDM / Depositphotos © magone / Depositphotos

Një përmbledhje e fundit arriti në përfundimin se acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë në uljen e inflamacionit në trup dhe rregullimin e sistemit imunitar, duke përmirësuar simptomat e artritit.

Omega-3 ka një funksion tjetër të rëndësishëm në trup, duke rritur metabolizmin dhe nxitur djegien e yndyrës. Si rezultat, humbet peshë. Kjo lehtëson presionin në nyjet e prekura, duke zvogëluar ndjeshëm dhimbjen.

Ky acid yndyror gjendet në arra, peshk (si ton, sardele, ose salmon) dhe farat e kërpit, të cilat janë gjithashtu të pasura me substanca të tjera anti-inflamatore. Një sasi e vogël e këtyre në ditë u lejon njerëzve që vuajnë nga artriti të rimëkëmbin shëndetin e tyre.

Praktikoni meditimin

© suc / Pixabay

Meditimi është i mirë për zvogëlimin e stresit te njerëzit me sëmundje kronike si artriti. Një studim tregoi se ata që ushtrojnë meditimin përmirësojnë cilësinë e jetës së tyre duke zvogëluar dhimbjen në nyjet e prekura, duke zvogëluar ngurtësinë e mëngjesit dhe duke lehtësuar inflamacionin.

Meditimi gjithashtu ndihmon njerëzit të përballen me sëmundjet dhe të bëjnë një jetë aktive shoqërore. Meditimi është i rëndësishëm për t’u mbrojtur nga depresioni, i cili shpesh shoqëron këtë lloj sëmundjeje.

Mund të filloni me 10 minuta meditim në ditë derisa të arrini 45 minuta, ose sa më shumë kohë që ju e konsideroni të nevojshme.

Merrni vitaminë D

© aquariuslina / Pixabay © GuillermoVuljevas / Pixabay © ponce_photography / Pixabay © andriano_cz / Depositphotos

Një përmbledhje e vitit 2016 raportoi se njerëzit me artrit kanë nivele të ulëta të vitaminës D, e cila ndihmon në forcimin e eshtrave dhe sistemin imunitar. Mungesa e kësaj, nga ana tjetër, predispozon një person për të rritur simptomat e sëmundjes.

Është e mundur që kjo vitaminë të përthithet kur ekspozohet në diell, duke ngrënë ushqime që e përmbajnë atë (si peshk, produkte të qumështit, të verdhën e vezëve, avokadot dhe kërpudhat), ose duke marrë suplemente të disponueshëm në farmaci.

Sidoqoftë, nuk është e qartë nëse nivelet e rritura zvogëlojnë aktivitetin e sëmundjes. Në çdo rast, është mirë që të ruani një nivel normal të vitaminës D në trup.

Merrni pak diell çdo ditë

© marcisim / Pixabay © decade3d / Depositphotos

Lidhur me çështjen e mëparshme, një nga mënyrat për të përthithur vitaminën D është ekspozimi në rrezet e diellit. Marrja diellit, edhe me rroba, madje edhe në ditë me re, ndihmon trupin të grumbullojë vitaminë D për deri në 2 javë.

Nëse vuani nga artriti, është e nevojshme të dilni në diell për disa minuta çdo ditë, duke qenë gjithmonë të kujdesshëm që të mos digjeni. Dëshmitë shkencore thonë se njerëzit që jetojnë në gjerësi të ulët, ku ditët me diell janë të pakta, dhe ku klima është e lagësht dhe me shi, priren të vuajnë nga më shumë artriti.

Shtoni xhenxhefil në vaktet tuaja

© Couleur / Pixabay © azerbaijan_stockers / Freepick

Rrënja e xhenxhefilit ka një përbërës kryesor të quajtur gingerol, i cili pengon substancat që shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje në nyje. Fitokimikatet e tij madje kontribuojnë në ndalimin e përparimit të artritit.

Përveç kësaj, është e sigurt për t’u përdorur në një afat të gjatë. Qoftë i freskët apo pluhur, mund ta përfshini në vaktet tuaja, duke filluar me një fetë të vogël ose një lugë çaji, pasi mund të jetë mjaft pikante.

Përdorni arnica

© Silberfuchs / Pixabay © Genrix20061.mail.ru / Depositphotos

Arnica është një bimë që, sipas shkencës, ka efekte të fuqishme anti-inflamatore, pasi përbërësit e saj veprojnë kundër dhimbjes, ngurtësisë dhe inflamacionit të shkaktuar nga artriti.

Arnica Montana është treguar si më e efektshmja në trajtimin e simptomave të sëmundjes. Mund ta merrni si xhel ose krem ​​në dyqanet organike ose botanike. Sigurohuni që të blini produkte që janë pa aditiv dhe 100% natyral, pasi kjo do të sigurojë efektivitetin e tyre.

A mendoni se këto mjete natyrale janë të lehta për t’u përfshirë në rutinën tuaj të përditshme dhe a dini ndonjë metodë tjetër në shtëpi që mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të artritit? Mendimi dhe përvoja juaj janë të rëndësishme, ndajini ato me ne!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here