Ja Sesi Pirja e Kafesë Çdo Ditë Djeg Kaloritë Kokëforta në Trupin Tuaj

0
749
©shutterstock

Pasi provoi se pirja e kafesë shton jetëgjatësinë tuaj me vite, shkenca tani po pretendon se konsumimi i kafesë rregullisht mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Kjo do të thotë, se përveç se është shpëtuesi juaj në mëngjeset e hershme, kjo mirësi kafe mund të jetë trainerja juaj personale e fitnesit.

Ne duam të ndajmë këtë studim interesant me ju dhe disa fakte më interesante që kemi mbledhur gjatë rrugës rreth kafesë.

Një studim i kryer nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Nottingham ka zbuluar se konsumimi i kafesë rregullisht mund të djegë kaloritë kokëforta në trupin tuaj. Kafeina rrit nivelin e metabolizmit në trupin tuaj, duke ju ndihmuar automatikisht të humbni peshë.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Hulumtimi shton më tej se kafeja stimulon “yndyrën kafe” në trupin tuaj, llojin e dhjamit i cili gjendet në torzë dhe qafë. Kjo lloj yndyre është përgjegjëse për prodhimin e nxehtësisë në trupin tonë dhe përfundimisht për zvogëlimin e yndyrës së bardhë.

© depositphotos.com

Dhe jo se keni nevojë për ndonjë arsye më shumë për të dashur pijen tuaj të preferuar, por kafja ka shumë më tepër benefite nga sa mund të mendojmë. Pirja e kafesë rregullisht mund të mbajë ndryshimet e humorit dhe depresionin në gji. Në fakt, kafeina në kafe mund t’ju ​​ndihmojë të luftoni migrenen pasi është e pasur me antioksidantë.

Kafeja njihet gjithashtu që mban sistemin tuaj imunitar të fortë dhe të shëndetshëm. Sidoqoftë, e gjithë kjo vlen vetëm për kafen natyrale. Kafeja e menjëhershme ose ato të paketuara, të gatshme që merrni në treg, ndoshta nuk janë një ide e mirë. Ato shpesh përmbajnë kimikate, konservues dhe ton sheqer, të cilat vetëm do të dëmtojnë shëndetin tuaj.

Sidoqoftë, gjithmonë ka 2 anë të medaljes. Edhe pse kafja ju ndihmon të humbni peshë dhe ka shumë përfitime të tjera, gjërat do të shkojnë keq nëse nuk monitoroni konsumin e saj.

Në një studim tjetër, i cili u botua në American Journal of Clinical Nutrition, shkencëtarët kanë zbuluar se konsumimi afatgjatë i kafesë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Për ta përmbledhur, pini kafenë tuaj të përditshme pa u penduar por mos lejoni që dashuria juaj për kafen të shkojë shumë larg!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here