6 Gabime Higjiene që Nuk Duhet t’i Përsërisim

0
790
©depositphotos

Në mënyrë që të jemi të shëndetshëm, ne duhet që jo vetëm të ndjekim rregullat e higjenës, por duhet ta bëjmë atë në një mënyrë absolutisht të saktë. Përndryshe, efektet nuk do të jenë të njëjta. Shumë njerëz, mund të befasohen që ata kanë bërë gjëra të gabuara për tërë jetën e tyre, madje edhe ato më të zakonshmet.

Ne pamë me kujdes se si një person mesatar ndjek rregullat e higjenës dhe zbuluam gabimet më të zakonshme. Ne ju sugjerojmë që të njiheni me listën e tyre dhe të kujdeseni siç duhet.

Ne bëjmë dush dhe banjë shumë shpesh.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Mund të tingëllojë e çuditshme, por larja shumë shpesh është po aq e keqe sa të mos laheni fare. Sipas një ekipi të ekspertëve të sëmundjes infektive nga Universiteti Columbia, dushet e shpeshta e bëjnë lëkurën tuaj të thatë dhe të plasaritur, gjë që çon në faktin se mikrobet mund të depërtojnë lehtësisht në trupin tuaj përmes këtyre plagëve. Ekspertët rekomandojnë të laheni jo më shumë se një herë në ditë.

Ne nuk i lajmë duart përpara se të shkojmë në tualet.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Mund të gjeni baktere jo vetëm në tualet, por në të gjithë shtëpinë. Kjo do të thotë që nëse nuk i keni larë duart për një kohë të gjatë, bakteret ndoshta janë të pranishme edhe mbi to.

Kur vizitoni banjën, ju prekni pjesët private në të cilat mikrobet janë veçanërisht të rrezikshme. Kështu, larja e duarve para se të shkoni në tualet është edhe më e rëndësishme se pas.

Ne shtypim tualetin me majat e gishtave.

 

Tualeti është ndoshta vendi më i ndyrë në apartament. Vëzhgimet tregojnë se edhe 90 minuta pas një shpërlarje, dhjetëra pikëza me baktere janë ende në sipërfaqe. Prandaj, përpiquni të shtypni tualetin jo me majë të gishtave, por me pjesën e pasme të gishtit. Kjo mund të ndihmojë shumë, në rast se harroni dhe prekni diçka përpara se të lani duart – nuk do të përhapni bakteret rreth e rrotull.

Ne flemë në të njëjtin jastëk për një kohë të gjatë.

Jastëkët një parajsë për marimangat ose mykun. Me kalimin e kohës ata mund të kalojnë në fytyrën e një personi dhe të provokojnë çështje si demodikoza. Ky është një tjetër shkak i zakonshëm i problemeve të lëkurës.

Një studim thotë se marimangat e pluhurit mund të shkaktojnë alergji, të cilat shkaktojnë bllokim të hundve, ënjtje dhe acarim të pasazheve të sipërme të frymëmarrjes. Gjithashtu rekomandon që të lani jastëkun tuaj çdo javë me ujë që është të paktën 60 ° C.

Ne i lëmë kafshët shtëpiake të flenë me ne.

Cat brought prey to his mistress

Rezulton se edhe gjatë natës, duhet të ndjekim rregullat e higjenës. Këtu nuk rekomandohet që macet dhe qentë të lejohen të flenë në të njëjtën shtrat me ju. Edhe ato më të mirët mbajnë shumë baktere në leshin e tyre.

Është e vështirë të besosh, por disa prej tyre madje mund të shkaktojnë plagën bubonike. Jo, nuk po flasim për mesjetën, por për kohërat moderne! Statistikat thonë se midis 1977 dhe 1998 ka pasur 23 raste të infeksionit nga kjo sëmundje vdekjeprurëse e bartur nga macet shtëpiake.

Ne e lajmë fytyrën me sapun.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Disa njerëz gabimisht mendojnë se nëse e lajnë fytyrën me sapun dy herë në ditë, do të jetë shumë e pastër dhe do të shmangin problemet me fytyrën. Në realitet, sapuni bllokon poret. Dermatologët theksojnë se sapuni nuk ishte menduar fillimisht për fytyrën. Kur e përdorni atë, ju shkatërroni pengesën mbrojtëse dhe prishni nivelin e pH të lëkurës tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here