8 Dobitë e Çmuar të Sapunit në Jetën e Përditshme

0
956
© depositphotos.com © depositphotos.com

Një copë sapuni është përdorur në shtëpi për shumë gjenerata dhe madje egjiptianët e lashtë besohet të kenë pasur një substancë shumëfunksionale që të kujton sapunin modern.

Por nuk është thjesht një produkt i thjeshtë higjienik. Sapuni mund të përdoret për shumë qëllime, duke filluar nga kursimi i këpucëve të preferuara deri tek largimi i insekteve të bezdisshme.

Ne jemi vërtetë të magjepsur nga mënyrat e shumta me të cilat mund të përdorim një copë të zakonshme sapuni për të përmirësuar jetën tonë dhe nuk mund të presim të ndajmë zbulimet tona me ju.

Fshehja e copave të sapunit në këpucët tuaja është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i freskuar ato.

Për t’i bërë këpucët tuaja të preferuara të lëshojnë aromë si të ishin krejt të reja, thjesht vendosni një copë sapuni në secilën këpucë për pak kohë. Është mirë ta lini atë gjatë natës. Për të zgjatur efektin, përsërisni këtë procedurë 2-4 herë në javë.

Aplikoni sapun në pasqyrat në banjë për të mos lejuar që ato të mjegullohen.

Merrni një copë sapuni dhe fërkojeni mbi xham. Mbani në mend se copa e sapunit duhet të jetë e thatë dhe e pastër. Dhe mos shtoni ujë! Thjesht hiqni çdo shenjë me një leckë të thatë.

Një copë sapun mund t’ju ndihmojë me një zinxhir që nuk mbërthehet.

Nëse zinxhiri juaj nuk lëviz dhe filloni të humbni durimin, thjesht merrni një copë sapuni dhe rrëshqiteni përgjatë pjesës së zinxhirit për ta zbutur atë. Mund të fërkoni edhe dhëmbët që kanë ngecur me pak sapun. Pastaj butësisht përpiquni të lëvizni zinxhirin pa e tërhequr atë shumë fort.

Sapuni është një lubrifikant i shkëlqyeshëm për rregullimin e dyerve që bëjnë zhurmë.

Nëse dëshironi të rregulloni sirtarët e zhurmshëm dhe dyert e lëkundshme, thjesht fërkoni pak sapun në mbajtëset e dyerve dhe në skajet e sirtarëve. Sapuni do të veprojë si një lubrifikant, kështu që gjithçka do të hapet pa probleme, pa ndonjë tinguj të pakëndshëm.

Një përzierje e sapunit dhe vajit do të ndihmojë në sprapsjen e insekteve nga bimët tuaja.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nëse doni të mbroni bimët tuaja nga afidët dhe marimangat, përzieni një çerek filxhan sapun të lëngshëm me një filxhan të plotë të çdo vaji vegjetal. Shkundni mirë përzierjen. Përdorni 4 gota ujë në 1 lugë gjelle të këtij koncentrati, vendoseni në një shishe llaku dhe aplikojeni këtë përzierje në bimët tuaja një herë në javë.

Një copë sapuni është një ilaç efektiv dhe natyral për kafshimet e mushkonjave.

© depositphotos.com

Thjesht fërkoni një shirit sapuni të lagur në kafshimin e mushkonjave dhe do të lehtësoni kruajtjen pas disa minutash.

Sapuni mund të mbrojë thonjtë tuaj nga papastërtia.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Kur punoni në kopsht ose bëni ndonjë lloj tjetër pune të çrregullt, thonjtë tuaj mund të bëhen mjaft të ndotur dhe do të jetë e vështirë të hiqni plotësisht papastërtitë nga thonjtë tuaj. Nëse dëshironi të shmangni këtë, thjesht copëtoni një copë sapuni të lagur me thonjtë tuaj para se të filloni të punoni. Në këtë mënyrë sapuni do të qëndrojë nën thonjtë tuaj dhe do të parandalojë që papastërtia të futet atje.

Një copë sapuni i mban rrobat tuaja të freskëta dhe u jep atyre një erë të këndshme.

Vendosni një shirit sapuni në një copë pëlhurë dhe mbajeni në sirtarin tuaj. Sapuni do të ndihmojë në thithjen e aromave të pakëndshme dhe të veprojë si një aromë natyrale.

Ju lehtësisht mund të mblidhni copa të vogla qelqi të thyer me një copë sapuni.

Nëse nuk keni një fshesë me korent apo dore, merrni një shirit sapun të lagur dhe fërkojeni mbi zonën ku shihni pjesët e vogla të xhamit të copëtuar. Mos harroni ta hidhni sapunin pasi të keni mbaruar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here