Lani Duart Menjëherë Pasi t’i Prekni Këto 10 Gjëra

0
208
©shutterstock

Larja e duarve duhet të bëhet nëse doni të shmangni mikrobet – por është veçanërisht e rëndësishme pasi prekni këto magnete mikrobesh.

Mënyra e larjes së duarve

SUMMER PHOTOGRAPHER/SHUTTERSTOCK

Larja e duarve është thelbësore për një higjenë të pastër. Larja e duarve kufizon transferimin e baktereve, viruseve dhe mikrobeve të tjera, sipas Klinikës Mayo.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandon përdorimin e sapunit dhe ujit të pastër ose një nga pastruesit e duarve me bazë alkoolin për të larë duart, pasi studimet tregojnë se të dyja janë mënyra efektive për të mbajtur mikrobet larg. Sigurisht, është e pamundur t’i mbani duart tuaja 100 përqind pa mikrobe gjatë gjithë kohës, por është absolutisht thelbësore pasi prekni 10 gjërat e mëposhtme.

Paratë

IRYNA TIUMENTSEVA/SHUTTERSTOCK

Këto ditë mund të përdorni një kartë debiti ose krediti për shumicën e blerjeve, por ndonjëherë ju duhet vetëm të përdorni para cash. Kur e bëni këtë, sigurohuni që t’i lani duart sa më shpejt që të jetë e mundur.

Studiuesit testuan faturat 1 $ nga një bankë e qytetit të New York dhe gjetën qindra mikroorganizma, duke përfshirë bakteret oral dhe vaginale, dhe ADN nga kafshët shtëpiake dhe viruse.

Studime të ngjashme kanë treguar se disa para dhe monedha madje përmbajnë patogjenë si E. coli dhe salmonelë. Ju kurrë nuk mund ta mendoni se sa mikrobe janë fshehur në portofolin tuaj tani.

Doreza, doreza dyersh, vende për t’u mbajtur

SHUTTERSTOCK

Larja e duarve është tepër e rëndësishme për të kufizuar përhapjen e baktereve dhe viruseve, thotë Katy Burris, MD, një dermatologe në Qendrën Mjekësore Universitare Columbia.

Një nga kohët kritike për të mbajtur mend për t’u larë është pas përdorimit të transportit publik, ku shumë njerëz prekin vazhdimisht të njëjtat sipërfaqe, thotë Dr. Burris. Kjo përfshin gjithçka, nga parzmoret në shkallët lëvizëse, tek shufrat në metro e deri te dorezat e dyerve të banjës.

Menutë e restoranteve

VIC_NICK/SHUTTERSTOCK

Restorantet mund të jenë vende me mikrobë, por menuja është transportuesi më i keq. Studiuesit nga Universiteti i Arizonës zbuluan se menutë kishin një organizëm të madh me 185,000 organizmave bakteriale. Ka kuptim, pasi kaq shumë njerëz merren me menutë e restoranteve. Ju nuk mund të shmangni prekjen e saj, por lani duart më pas.

Pothuajse gjithçka në zyrën e një mjeku

HANNA KUPREVICH/SHUTTERSTOCK

Falë sfilates së pacientëve që vijnë gjatë gjithë ditës, shumë gjëra në zyrën e një mjeku janë të rrethuara nga bakteret – veçanërisht stilolapsi për pacientin.

Në fakt, ka 46,000 mikrobe të tjera në atë stilolaps sesa në një vend mesatar të tualetit. Gjëra të tjera bruto për të shmangur janë mbështetëset e karriges së dhomës së pritjes dhe doreza e derës.

Prandaj, merrni disa minuta pas vizitës suaj dhe lani duart plotësisht — dhe sigurohuni që po i lani në mënyrën e duhur, jo në mënyrën e gabuar.

Çdo kafshë

LUCIA ROMERO/SHUTTERSTOCK

Jo të gjithë i lajnë duart pasi prekin kafshët shtëpiake ose kafshët, por duhet, sipas Nesochi Okeke-Igbokwe, MD, një mjeke dhe eksperte e shëndetit.

“Kafshët mund të mbajnë sëmundje të ndryshme,” thotë ajo. “Dhe për shkak se kafshët shtëpiake përgjithësisht mendohen si miqësore ndaj familjes, larja e duarve nganjëherë anashkalohet.”

Larja e duarve pas prekjes së kafshëve ose ndërveprimit me kafshët shtëpiake, qoftë tuajat ose të dikujt tjetër, është absolutisht thelbësore.

Ekranet me prekje

DRAGANA GORDIC/SHUTTERSTOCK

Tani që teknologjia zëvendëson disa produkte letre, është e rëndësishme të lani duart pasi prekni çdo ekran. Një nga shkelësit më të këqij janë në aeroporte ose vendet e transportit publik, thotë Dr. Burris.

“Mikrobet janë kudo dhe disa vende mund të mbajnë më shumë se sa mund ta mendonit,” thotë ajo. Numrat e telefonave celularë gjithashtu llogariten; veçanërisht pasi mund t’i ndajmë me të tjerët.

Në rast se po pyesni, ja se sa i ndyrë është ekrani i telefonit tuaj. Lajmi i mirë: “Larja e thjeshtë me sapun dhe ujë do të zvogëlojë transmetimin e këtyre patogjenëve,” thotë Dr. Burris.

Sfungjerët e kuzhinës

TATYANA VANINA/SHUTTERSTOCK

Kuzhina është një mjedis i ngarkuar me mikrobe. Ju jo vetëm që po sillni ushqime të papërpunuara ose të papjekura, por gjithashtu pastroni ushqim, veglat dhe tekstilet, si peshqirët e kuzhinës dhe sfungjerët.

Një studim zbuloi rreth 326 lloje të ndryshme të baktereve që jetojnë në sfungjerë të përdorur në kuzhinë. Sigurohuni që të hiqni ata të vjetrit dhe, siç sugjeron Dr. Burris, gjithmonë lani duart para se të përgatisni një vakt dhe pasi të keni trajtuar mish të papjekur.

Stilolapsat që nuk janë tuajat

LIDERINA/SHUTTERSTOCK

Edhe pse shumë njerëz përdorin telefonin ose kompjuterin e tyre për të shënuar dhe shkruar lista, ndonjëherë mund të ju duhet të huazoni një stilolaps. Kjo është në rregull, por lani duart pasi ta përdorni. Lapsat mesatarisht ata të zyrës kanë dhjetëra herë më shumë mikrobe se ediljet mesatare të banjës, me rreth 200 baktere për inç katror, ​​sipas Wall Street Journal.

Nëse kjo nuk do të jetë e konsiderueshme, merrni parasysh që shumë njerëz pëlqejnë të përtypin ose të këfshojnë në kapakun e stilolapsit. E shpifur! Kjo është ajo që mund të ndodhë nëse nuk i lani duart.

Sapunët e lëngshëm për duart

SUNGONG/SHUTTERSTOCK

Prisni, a mos vallë po themi se duhet të lani sapunin? Epo… duhet; mbajtëset e sapunit janë një strehë për bakteret. Studiuesit nga Universiteti i Arizonës zbuluan se ata të cilët mund të rimbushen kanë veçanërisht mikrobe.

Ndërsa po shtypni pompën, çdo baktere që shpresoni të lani, ka një mundësi të barabartë për t’u transferuar në shpërndarës. Studiuesi kryesor Charles Gerba, thotë se prekja e kontejnerëve me sapun në të vërtetë mund të transferojë më shumë baktere në duart tuaja sesa pasi keni dalë nga një tualet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here