10 Deodorantë Natyral që Bëhen pa Dalë nga Shtëpia

0
130
© liudmilachernetska@gmail.com / Depositphotos

Një studim sugjeron që përdorimi i antiperspirantëve shkakton ndryshime në kolonitë bakteriale të sqetullave, duke krijuar më shumë baktere. Edhe pse pasojat e përdorimit të deodorantëve nuk janë përcaktuar ende, ka njerëz që preferojnë të kërkojnë më shumë alternativa natyrore për t’u kujdesur për trupin e tyre ose që madje përpiqen të krijojnë sendet e tyre të kujdesit personal në shtëpi.

Ne mblodhëm disa receta që mund të jenë të dobishme për të bërë deodorantët tuaj në një mënyrë të thjeshtë, të shpejtë dhe praktike. Nëse jeni të interesuar ta bëni këtë, mos harroni të bisedoni me mjekun tuaj për të zbuluar se cili është opsioni më i mirë për llojin e lëkurës tuaj.

Deodorant eukalipt

Do t’ju duhet:

 • 1/4 gotë ujë lajthize
 • 25 pika vaj esencial limoni
 • 25 pika vaj esencial të eukaliptit
 • Shishe me spruc

Lulja e lajthisë ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese, si dhe vajrat esencial, të cilët ndihmojnë në parandalimin e shfaqjes së baktereve që shkaktojnë erë të keqe dhe madje ndihmojnë në largimin e njollave të lëkurës.

Për ta bërë këtë deodorant të lëngshëm në shtëpi ju duhet t’i përzieni përbërësit mirë brenda një shishe spruc të larë më parë.

Ujë livando dhe uthull

Do t’ju duhet:

 • 15 pika vaj esencial të livandos
 • 1/2 filxhan uthull molle
 • 1 degëz livande
 • 1 gotë ujë

Livando është e njohur për aromën e saj të këndshme, por gjithashtu ka veti anti-inflamatore dhe antimikrobiale. Uthulla i ka gjithashtu ato veti, megjithatë, nëse aplikohet direkt në lëkurë, mund të shkaktojë acarim, dhe kjo është arsyeja pse uji është aq i rëndësishëm, pasi do të hollojë përbërësit.

Në një enë të sanifikuar më parë, përzieni ujin me uthull dhe pikat e vajit. Lani mirë degën e livandës dhe shtoni lulet në përzierje. Lëreni për 10 orë para se ta përdorni.

Deodorant i argjilës së bardhë

Do t’ju duhet:

 • 50 g sode buke.
 • 25 ml vaj kokosit
 • 50 g argjilë të bardhë
 • 10 pika vaj esencial të kalendulas
 • Një kavanoz qelqi

Argjila e bardhë ndihmon në thithjen e toksinave nga lëkura dhe shëron infeksionet, ndërsa vaji esencial i kalendulas përdoret në trajtimin e lezioneve të lëkurës dhe si ilaç për inflamacionin.

Përziejini përbërësit derisa të merrni një përzierje homogjene. Mund ta ruani produktin deri në një vit nëse e mbani në një vend të freskët, të errët dhe të thatë.

Trëndafila dhe locion liri

© Jai79 / Pixabay

Do t’ju duhet:

 • 1/2 filxhan ujë me trëndafil
 • 1/4 filxhan sode buke
 • 1/4 gotë ujë të distiluar
 • 1 lugë fara liri
 • Një kavanoz qelqi

Uji i trëndafilit përdoret gjerësisht në botën kozmetike falë përmbajtjes së tij të vitaminës C, e cila parandalon oksidimin. Nga ana tjetër, farat e lirit janë të afta të ndihmojnë në trajtimin e akneve dhe për të ruajtur hidratimin në lëkurë.

Ziejeni farat e lirit në ujin e distiluar për 2 minuta. Hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet. Pastaj tendosim tretësirën dhe shtojmë sodën e bukës dhe ujin e trëndafilit dhe i përziejmë. Ruani në një kavanoz qelqi në temperaturën e dhomës.

Sode buke dhe miell misri

Do t’ju duhet:

 • 1/2 filxhan sode buke
 • 1/2 filxhan miell misri
 • 2 lugë gjelle vaj kokosi
 • 10 pika vaj esencial të rozmarisë

Soda e pjekjes ka veti antibakteriale dhe po kështu edhe vaji i arrës së kokosit, i cili është gjithashtu anti-inflamator dhe hidratues. Vaji esencial i rozmarinës mund të zëvendësohet nga çdo aromë tjetër, megjithëse kjo e veçantë i jep elasticitet lëkurës.

Për përgatitjen e saj, duhet të përzieni përbërësit në mënyrë të barabartë për të marrë një paste deodorante. Aplikojeni në mënyrë të moderuar dhe prisni pak derisa vaji të përthithet, për të ruajtur efektivitetin e tij.

Deodorant i ngurtë vanilje

Do t’ju duhet:

 • 20 g dyllë blete
 • 25 g gjalpë shea
 • 40 g vaj bajame të ëmbël
 • 20 g oksid zinku
 • 4 kapsula të vitaminës E
 • 3 pika esencë vanilje

Dylli i bletës mund të përmirësojë pengesën e lëkurës dhe përmban një faktor të caktuar mbrojtjeje ndaj ultraviolet. Oksidi i zinkut mbron lëkurën nga bakteret duke eleminuar aromat e këqija, dhe vitamina E është e njohur për sigurimin e elasticitetit të lëkurës.

Për të përgatitur këtë deodorant, shkrini dyllin e bletëve, vajin e bajames së ëmbël dhe gjalpin e shejës. Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni pjesën tjetër të përbërësve. Përziejini mirë dhe derdhni përzierjen e lëngshme në enë. Mund ta përdorni pasi të jetë ngurtësuar plotësisht.

Deodorant i agrumeve

Do t’ju duhet:

 • 3 lugë sode buke
 • Qëroni 4 limona
 • Qëroni 3 portokall
 • 3/4 filxhan kripe deti
 • 1 litër ujë

Magnezi që gjendet në kripën e detit mund të ketë efekte anti-inflamatore në lëkurë, dhe falë përmbajtjes së tyre të lartë të vitaminës C, lëkurat e agrumeve kanë veti antibakteriale, përveç që kanë një aromë të freskët.

Pritini lëvozhgat në copa të vogla dhe ziejini në një litër ujë për 5 minuta. Kur të keni mbaruar, lëreni ujin të ftohet. Më pas, përzieni me të gjithë përbërësit për të formuar një paste që mund ta derdhni në një enë sipas dëshirës tuaj. Aplikojeni me gishta.

Xhel deodorant aloe vera

Do t’ju duhet:

 • 2 lugë gjelle tul aloe vera
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 1/2 lugë sode buke
 • 1 tbsp ujë të trëndafilit
 • 1 lugë glicerinë

Aloe ka veti të ndryshme që e bëjnë atë një nga opsionet më të mira natyrale për lëkurën e shëndetshme: mban lëkurën të hidratuar dhe të re, dhe ka veti shëruese, antivirale dhe antiseptike. Glicerina është një hidratues i fuqishëm që mbron lëkurën.

Së pari, përzieni lëngun e limonit me sodën e bukës mbi nxehtësi dhe e çojeni në zierje, më pas shtoni ujin e trëndafilit dhe hiqeni tiganin nga burimi i nxehtësisë. Lëreni të ftohet dhe shtoni pjesën tjetër të përbërësve. Mbajeni përzierjen në një kavanoz qelqi.

Deodorant i grejpfrutit

Do t’ju duhet:

 • 5 lugë gjelle vaj kokosi
 • 1/4 lugë sode buke
 • 1/2 lugë gjelle misri
 • 20 pika vaj esencial grejpfrut

Mielli i misrit mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës nënujore të padëmtuar nga fërkimi nga veshja ose lëvizjet natyrale të trupit. Rifreskimi i vajit esencial të grejpfrut energjizon shqisat. Përveç aromës së tij të shijshme, ka edhe veti antibakteriale.

Përziejini përbërësit derisa të merrni një përzierje homogjene dhe ruajeni në një kavanoz qelqi të pastruar më parë. Ju mund të aplikoni deodorantin duke përdorur gishtat ose me një depresor gjuhësor.

Deodorant probiotik

© Zichrini / Pixabay

Do t’ju duhet:

 • 1/2 filxhan gjalpë kakao
 • 1/2 filxhan vaj kokosi
 • 3/4 filxhan pluhur misri
 • 3 kapsula probiotike (pa ftohje)
 • 15 pika vaj esencial të drurit të sandallit

Gjalpi i kakaos ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Falë përmbajtjes së tij polifenol, ai mund të mbrojë lëkurën nga dëmtimi i diellit. Probiotikët kanë veti antibakteriale dhe kanë efekte të favorshme në lëkurë, ato janë anti-inflamatore dhe mund të parandalojnë aknet.

Për të përgatitur këtë deodorant, shkrini gjalpin e kakaos dhe vajin e arrës së kokosit në një banjë me ujë. Hiqeni nga nxehtësia dhe, kur përzierja të ftohet pak, shtoni përbërësit e tjerë. Derdhni ato në një enë ndërsa janë akoma në formë të lëngshme, dhe sa më shpejt që përzierja të ngurtësohet, mund ta përdorni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here