10 Mënyra të Pazakonta për të Përdorur Lëkurën e Bananes

0
172

Gjëja më e zakonshme që ka të bëjë me lëvoret e bananeve është t’i hedhësh ato në plehra. Sidoqoftë, ka përdorime të ndryshme të mrekullueshme të këtij produkti që shpesh anashkalohen. Lëkura mund të përdoret në kuzhinën tuaj si një produkt pastrimi ose në rutinën tuaj të bukurisë.

Ne kemi mbledhur përdorimet më praktike për lëvoret e bananeve që patjetër do të ndryshojë mënyrën se si e keni menduar këtë frut.

Ato ndihmojnë për të shëruar aknet.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Lëkurat e bananës përmbajnë vitaminë C dhe vitaminë E dhe ato përmbajnë gjithashtu kalium, zink, hekur dhe mangan. Këto lëndë ushqyese mund të qetësojnë lëkurën e përflakur dhe të zvogëlojnë shpërthimet e akneve. Për më tepër, lëkurat e bananeve përmbajnë luteinë dhe karotenoide të cilat janë përbërës të tretshëm në yndyrë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe problemet e akneve.

 • Fërkojeni lëkurën e bananes mbi lëkurën tuaj dhe lëreni për 5 deri në 10 minuta.
 • Shpëlani lëkurën.
 • Përsëriteni dy herë në ditë.

Ato ndihmojnë në zvogëlimin e rrudhave.

Rrudhat e fytyrës ndodhin kur lëkura humbet elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e saj. Antioksidantët dhe vitamina C në banane mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së rrudhave.

Fërkojeni lëkurën e bananës mbi lëkurën tuaj dhe lëreni për 30 minuta ose gjatë natës.

 • Lani fytyrën dhe hidratojeni.
 • Përsëriteni 3 herë në javë.

Ato mund të lustrojnë argjendin.

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Kur argjendi juaj fillon të humbasë shkëlqimin e tij ose fillon të njolloset, provoni të përdorni një lëkurë bananeje. Pjesa e brendshme e një lëkure bananeje përmban substanca të tilla si kalium që ndihmojnë në pastrimin e objekteve metalike.

 • Merrni lëkurat e bananes dhe vendosini në një blender.
 • Shtoni gjysmë gote ujë në përzierje.
 • Përziejini derisa të bëhet një paste.
 • Fërkoni argjendin tuaj me paste për disa minuta.

Ato ndihmojnë në heqjen e çarjeve.

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Një lëkurë bananeje është e pasur me enzima dhe këto enzima kanë një veprim tërheqës i cili do të tërheq subjektin e huaj në sipërfaqen e lëkurës e cila do ta bëjë shumë më të lehtë kapjen e ciflave të lëkurës rreth thonjve.

 • Aplikoni një lëkurë të bananës së pjekur në zonën e prekur të lëkurës.
 • Lëreni në lëkurë për 15 minuta.
 • Hiqeni butësisht pa e fërkuar në lëkurë.
 • Pastaj hiqni copëzën.

Kompostim i lehtë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Shtimi i një lëkure bananeje në grumbullin tuaj të plehut do të ndihmojë në futjen e më shumë kalcium, magnez, squfur, fosfate, kalium, dhe natrium – të gjitha këto janë thelbësore për rritjen e shëndetshme të bimëve tuaja.

 • Pritini lëkurat e bananes në copa më të vogla.
 • Vendosni lëkurat e bananes nën bimën që dëshironi të fekondoni – në mënyrë ideale pranë rrënjëve.
 • Ujiteni bimën menjëherë për ta lënë tokën të ulet në krye të saj.

Zbardhni dhëmbët

 

Lëkura e bananes së pjekur është shumë e pasur me kalium që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e njollave të verdha që shfaqen si rezultat i konsumimit të pijeve të caktuara si kafeja dhe çaji dhe ushqime të caktuara si boronica dhe mjedrat.

 • Lani dhëmbët dhe shpëlajini mirë.
 • Merrni pjesën e brendshme të lëkurës së bananes dhe fërkojeni në dhëmbë tuaj për 2 minuta.
 • Shpëlani përsëri dhëmbët dhe përsëritni çdo ditë.

Ato ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së plagëve.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Lëkurat e bananeve kanë aftësinë të zvogëlojnë në mënyrë drastike acarimin e lëkurës si ënjtje, skuqje dhe dhëmbje. Ato gjithashtu përmbajnë acide yndyrore të esterifikuara të cilat në të vërtetë janë izoluar dhe përfshirë në locione të ndryshme që zvogëlojnë dukshmërinë e plagëve.

 • Merrni lëkurën e bananes dhe aplikojeni në zonën e prekur.
 • Lëreni për një orë ose gjatë natës.
 • Përsëriteni çdo ditë.

Ato ndihmojnë në trajtimin e migrenave dhe dhimbjeve të kokës.

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë natyrale për të trajtuar migrenën, mos kërkoni më larg se shporta juaj e frutave. Një lëkurë bananeje në ballë dhe në pjesën e pasme të qafës mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të kokës! Kjo është për shkak të kaliumit në lëvozhgë.

 • Vendos lëkurën e bananes në frigorifer për një orë.
 • Aplikoni një rresht lëkure në ballin tuaj dhe një në pjesën e prapme të qafës.
 • Lëreni derisa të nxehet.
 • Përsëriteni nëse keni ende dhimbje koke me lëkura shtesë të ftohta.

Zbutja e mishit

© depositphotos.com © depositphotos.com

Për ta mbajtur mishin tuaj të lagësht dhe të butë, shtoni pak lëkurë të pjekur të bananeve në tavën e pjekjes. Në këtë mënyrë, do të siguroheni që gatimi juaj të mbetet i lëngshëm ndërsa është në furrë dhe që të mbetet plot aromë. Lëkura e bananës funksionon si batanije për mishin tuaj – e mban atë duke gatuar, ndërsa gjithashtu mban lagështinë.

Ato ndihmojnë në lehtësimin e kruajtjes së lëkurës.

Lëkurat e bananeve janë një ilaç i shkëlqyeshëm në shtëpi për lëkurën e irrituar. Lëkura e bananës përmban histaminë, duke zvogëluar lëndë ushqyese si magnez, vitaminë C dhe vitaminë E. Përdorni një lëkurë bananeje për të lehtësuar kruajtjen nga  piclimet e mushkonjave.

 • Aplikoni lëkurën e bananes në zonën e prekur.
 • Lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta.
 • Hiqeni dhe përsëriteni në zona të prekura.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here