10 Produkte Shtëpiake që Trajtojnë Plagët e Freskëta në të Gjithë Trupin Tuaj

0
412

Askush nuk dëshiron të nxitojë për tek mjeku pasi gërvishtet paksa apo merr një plagë të vogël në trupin e tyre. Por nëse ndodh, duhet ta trajtoni sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që të shmangni çdo infeksion dhe të lehtësoni dhimbjen.

Për fat të mirë, nuk do të duhet të dini ndonjë teknikë të përparuar ose të keni pajisje të caktuara mjekësore për të ofruar ndihmën e parë. Ekzistojnë gjëra në qilarin tuaj që mund të ofrojnë ndihmë të menjëhershme dhe të jenë një trajtim efektiv, dhe ne e dimë që ju i keni disa prej tyre në shtëpinë tuaj.

Ne kemi mbledhur ilaçet më të mira, të cilat mund t’ju ndihmojnë të kuroni dëmtimet tuaja dhe të shpëtoni shpejt nga dhimbja me produktet e përditshme.

Aloe vera për prerje

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pse ndihmon: Falë vetive të saj anti-inflamatore, aloe vera është perfekte për qetësimin e plagëve të hapura. Mund të ndihmojë gjithashtu në qetësimin e një djegieje të keqe nga dielli.

Si funksionon: Nëse keni një bimë aloe vera në shtëpi, thjesht mund të pritni gjethen e saj, të hiqni anët dhe të shtrydhni lëngun. Është krejtësisht e sigurt të aplikoni lëng të freskët aloe në një plagë të hapur. Ose mund të blini xhel aloe vera në internet ose në një farmaci.

Përdorni tretësirë të kripur në vend të peroksidit të hidrogjenit për të shpërlarë plagën.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pse ndihmon: Gjëja e parë që duhet të bëni pasi të priteni është ta lani plotësisht plagën. Një konceptim i gabuar i vjetër është se peroksidi i hidrogjenit është gjëja më e mirë për t’u përdorur, por mund të jetë e dëmshme për lëkurën dhe jo 100% efektive kundër baktereve.

Tretësira e kripës, nga ana tjetër, është krejtësisht e sigurt dhe konsiderohet të jetë metoda më e mirë.

Si funksionon: Kombinoni një lugë çaji kripë me ujë të valë, lëreni që të ftohet, dhe më pas butësisht aplikojeni në plagë me garzë sterile.

Mjaltë për plagë të hapura

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pse ndihmon: Mjalti është shumë efektiv në vrasjen e baktereve dhe ndihmon plagët të shërohen më shpejt. Është vërtetuar se mjalti stimulon sistemin imunitar, i cili shpejton shërimin, dhe kontrollon inflamacionin e lëkurës.

Si funksionon: Aplikoni një shtresë të hollë mjalti në prerje dhe mbulojeni me një fashë të pastër.

Akull për djegie

Pse ndihmon: Akulli është zgjidhja më e mirë nëse keni djegur gjuhën tuaj ose ndonjë pjesë tjetër të trupit tuaj. Ndihmon menjëherë për të ndaluar procesin e ënjtjes dhe siguron lehtësimin e dhimbjes.

Si funksionon: Nëse duhet të mjekoni shpejt një djegie, mund të aplikoni një kub akulli në gjuhën tuaj ose në zonën e prekur dhe ta mbani për disa minuta. Ju mund ta mbështillni akullin në një peshqir së pari, nëse dëshironi, në mënyrë që të shmangni një djegie të akullit.

Pako akulli për ënjtje (por kini kujdes!)

 

Pse ndihmon: Ndërsa kubet e akullit ose një kompresë e ftohtë mund të ndihmojnë në djegie, paketat e akullit janë menduar për vrarjet dhe ndrydhjet. Një pako akulli relakson muskujt dhe ndalon gjakderdhjen brenda indeve.

Si funksionon: Ju nuk mund të aplikoni një pako akulli direkt në lëkurën tuaj. Plastika nuk është e mjaftueshme për të mbrojtur lëkurën tuaj nga djegia e akullit, kështu që këshillohet të vendosni një leckë ose një peshqir midis zonës së prekur dhe paketës së akullit përpara se ta aplikoni. Mos e lini më gjatë se 30 minuta.

Uthull molle për të ndaluar përhapjen e baktereve

© shutterstock.com

Pse ndihmon: Uthulla e mollës është një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për të eleminuar infeksionin, veçanërisht nëse jeni prerë shumë. Një studim madje vërtetoi se mund të vrasë E. coli, nëse keni nevojë për më shumë fakte bindëse bindëse!

Si funksionon: Para se të aplikoni uthull molle në lëkurën tuaj, duhet ta holloni me ujë. Më pas mund të aplikoni lëngun me garzë sterile në zonën e prekur për 30 minuta. Një tjetër mundësi është të bëni një banjë të ngrohtë dhe të shtoni një filxhan uthull molle. Mund të jetë shumë e dobishme në rast se jeni vrarë shumë dhe dëshironi t’i synoni të gjitha në të njëjtën kohë.

Vaji i pemës së çajit dhe vaji i mentës për të lehtësuar dhimbjen

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pse ndihmon: Të dy këta vajra ndihmojnë në inflamacion dhe dhimbje. Ata gjithashtu veprojnë si antiseptikë në mënyrë që infeksioni të mos përhapet më tej.

Si funksionon: Megjithëse vaji i pemës së çajit dhe i mentes kanë veti të ngjashme, ato duhet të aplikohen ndryshe. Vajin e pemës së çajit, është mirë ta vendosni direkt në plagë dhe ta mbuloni me një copë ndihmëse. Vaji i mentës nuk duhet të aplikohet në prerje të hapur – për të shmangur rrezikun e acarimit. Disa pika në të gjithë zonën do të ofrojnë lehtësim shumë të nevojshëm.

Sode buke për kafshimet e insekteve

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pse ndihmon: kafshimet e insekteve ndonjëherë mund të jenë po aq të dhimbshme sa prerjet. Nëse ju ka pickuar një mushkonjë apo një bletë, soda e bukës është një mënyrë e shkëlqyeshme për të zvogëluar skuqjen, ënjtjen dhe shqetësimin e përgjithshëm.

Si funksionon: Përzieni sodën e bukës me pak ujë derisa të formohet një pastë dhe aplikojeni në zonën e prekur për 15 minuta. Nuk ka më kruajtje të bezdisshme gjatë verës!

Hudhra për të ndaluar gjakderdhjen

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pse ndihmon: Hudhra është një ushtar universal në luftën kundër plagëve të hapura. Ndihmon për të ndaluar gjakderdhjen, eliminuar dhimbjen dhe ju shëron më shpejt.

Si funksionon: Bëni një pastë me hudhër për të përfituar sa më shumë nga vetitë e saj dhe zbatojeni drejtpërdrejt në plagën tuaj. Mbulojeni me një fashë dhe viheni atë deri në 2 ditë.

Kamomili për flluskat

Pse ndihmon: Kamomili mund të sigurojë lehtësim të shkëlqyeshëm të dhimbjes pasi këpucët e parehatshme janë bërë një ferr i gjallë për këmbët tuaja. Është gjithashtu një antiseptik natyral dhe do të ndihmojë që fshikëzat të largohen shumë më shpejt.

Si funksionon: Përdorni lule kamomili ose qese çaji në një filxhan me ujë të ngrohtë për 15 minuta dhe më pas aplikoni lëngun (ose qeset e çajit të njomur) në flluskë duke e siguruar atë me garzë sterile. Mbajeni gjatë natës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here