15 Gabime Gatimi që e Prishin Darkën Tuaj

0
1160
©depositphotos

Ju mund të mendoni se shtimi i vajit në ujë kur jeni duke gatuar makarona do ta parandalojë ato që të mos ngjiten së bashku. Epo, vaji mund ta bëjë ushqimin tuaj një problem. Nëse dëshironi të shtoni salcë më vonë, vaji në të vërtetë do të parandalojë që ajo të përzihet mirë me makaronat tuaja, dhe rezultatet mund t’ju zhgënjejnë.

Ne duam të sigurohemi që darka juaj t’i plotësojë pritshmëritë tuaja. Pra, këtu janë disa gjëra që nuk duhet t’i bëni, për t’u siguruar që të gatuani një vakt të shijshëm!

Shtimi i vajit në ujë kur bëni makarona

© Chris Cole / Photodisc / Getty Images

Disa njerëz shtojnë vaj në ujë kur gatuajnë makarona. Ata e bëjnë atë ose për të ndaluar ujin të ziejë shumë, ose për të parandaluar që makaronat të mos ngjiten. Sidoqoftë, shtimi i vajit mund të mos jetë një ide e mirë nëse planifikoni të hani makarona me salcë, sepse vaji do ta bëjë të vështirë që salca të ngjitet në makarona.

Kullimi i ujit të makaronave dhe shpëlarja e makaronave

© shutterstock.com

Kur makaronat të jenë gati, shumica prej nesh ndoshta thjesht derdhni ujin në të cilin janë gatuar. Por mbajtja e ujit në të vërtetë mund të shtojë aromë në pjatën tuaj. Nëse jeni duke bërë makarona me salcë, ai ujë gjithashtu mund të ndihmojë që këto 2 gjëra t’i bashkoni dhe ta bëni salcën të ketë një qëndrueshmëri më të barabartë. Shpëlarja e makaronave mund të jetë arsyeja që salca nuk u përmbahet atyre.

Prisni shumë gjatë përpara se të përzieni makaronat

© shutterstock.com

Është e rëndësishme të filloni menjëherë trazimin e makaronave. Ka më shumë të ngjarë të fillojë të ngjiten në fillim, për shkak të niseshtesë që lëshohet.

Mos lejoni që të shkrihet mishi

© Depositphotos.com

Duhet ta hiqni mishin nga frigoriferi dhe ta lini të arrijë temperaturën e dhomës para se ta gatuani. Përndryshe, mishi i ftohtë do të gatuajë në mënyrë të pabarabartë, me pjesën e brendshme të zhveshur dhe pjesën e jashtme të djegur.

Mos e lini mishin të pushojë para se ta pritni

© Depositphotos.com

Kur gatuani mish, shumica e lëngjeve janë në qendër. Kështu që është më mirë të prisni pak para se ta pritni në mënyrë që lëngjet të shpërndahen në anët.

Përzierja e orizit

© shutterstock.com

Nëse nuk jeni duke bërë rizoto, është më mirë të mos e përzieni orizin. Përndryshe, ai do të aktivizojë niseshtën, e cila do ta bëjë orizin tuaj të mykur.

Heqja e kapakut kur gatuani oriz

© shutterstock.com

Nëse po gatuani orizin në një tenxhere, mos e hiqni kapakun për të parë nëse orizi është bërë. Nëse e bëni këtë, nxehtësia do të shpëtojë dhe maja do të gatuhet më pak se fundi. Ajo gjithashtu do të rrëmbejë raportin ujë-në oriz, dhe orizi do të jetë më i thatë.

Skuqja e ushqimit në vaj ulliri ekstra të virgjër

© shutterstock.com

Vaj ekstra i virgjër i ullirit ka një pikë të ulët tymi. Kështu që nëse e gatuani në temperatura të larta, me biftek, për shembull, do të fillojë të vijë të pakëndshme dhe të lëshojë kimikate toksike.

Siguroheni që peshku të jetë tharë

© Depositphotos.com © shutterstock.com

Nëse peshku është i lagur në sipërfaqe dhe filloni ta gatuani në tigan, ai do të krijojë avull në vend. Kjo do të thotë se nuk do ta ketë atë koren e artë në fund.

Sautéing zarzavate të lagura

© shutterstock.com

Pasi të keni larë zarzavatet tuaja, sigurohuni që ato të thahen. Përndryshe uji do të shkaktojë avull, dhe perimet do të jenë shumë të lagura pas gatimit. Ata gjithashtu do të humbasin aromën e tyre.

Shtimi i gjalpit dhe kremës së ftohtë në patatet me pure

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © shutterstock.com

Shtimi i këtyre përbërësve të ftohtë do t’i parandalojë ata të përvetësohen siç duhet nga niseshteja në patate. Kështu që është më mirë të ngrohni gjalpin derisa të shkrihet dhe kremi derisa të fillojë të avullojë, dhe vetëm atëherë duhet t’i shtoni.

Vendosni shumë në një tigan

© shutterstock.com © shutterstock.com

Kur jeni duke gatuar për disa persona, është e përshtatshme të vendosni gjithçka në një tigan. Sidoqoftë, nëse aty ka shumë ushqim, mund të përfundoni me një darkë të thatë. Nxehtësia do të zvogëlohet dhe do të bëjë që mishi të humbasë lagështinë.

Shtimi i hudhrës shumë herët

© shutterstock.com © shutterstock.com

Hudhra digjet lehtë, kështu që skuqja e saj së pari mund të prishë aromën e saj. Shtojeni atë të fundit dhe mund të jeni i sigurt se nuk do të digjet.

Nuk ngrohni përpara tiganin

© shutterstock.com © shutterstock.com

Ju duhet ta ngrohni tiganin për disa minuta para se të skuqni ndonjë gjë në të. Përndryshe, mishi ose peshku që po bëni nuk do të gatuhen siç duhet.

Nuk i gatuani patatet para se t’i pjekni

© Depositphotos.com

Nëse vendosni patate të papërpunuara në furrë, ato mund të përfundojnë duke u djegur nga jashtë dhe duke mos u gatuar plotësisht nga brenda. Për ta shmangur këtë, gatuajini pjesërisht patatet në ujë të valë para se t’i pjekni.

A keni bërë ndonjëherë ndonjë nga këto gabime? A ka ndonjë gabim tjetër të zakonshëm për të cilin dini? A keni ndonjë këshillë tjetër për gatimin e darkës? Na tregoni në komente.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here