15 Këshilla që Mund ta Bënin Krenar Çdo Chef Kuzhine

0
166
©shutterstock

Tashmë gatimi që të shpenzon kohë dhe të kthen kuzhinën “përmbys” mund të jetë një gjë e së kaluarës nëse i shtoni pak entuziazëm dhe imagjinatë. Epo, sa më lehtë aq më mirë. Qërimi i perimeve, pjekja e avokados në fare pak kohë, ose pjekja si një profesionist – të gjitha këto mund të arrihen me përpjekje minimale duke kryer vetëm disa truke të zgjuara.

Ne na pëlqen të shtojmë një kthesë të vogël në procesin tonë të gatimit, dhe ne jemi të gatshëm të ndajmë këto informacione interesante të gatimit me për ju. Sigurohuni që të ruani të gjitha këto këshilla!

Qëroni domatet me mënyrën më të shpejtë dhe të lehtë.

© depositphotos.com

Mënyra më e popullarizuar për të zhveshur domatet është t’i vendosni në ujë të nxehtë për disa sekonda. Sidoqoftë, ekziston një mënyrë edhe më e shpejtë për ta bërë këtë – thjesht kapni një domate në një pirun dhe mbajeni atë mbi flakën e sobës. Sigurohuni që ta mbani rreth 10 cm mbi flakë.

Mbroni duart tuaja ndërsa pritni speca djegës.

Në vend që të përdorni doreza gjatë prerjes së specave djegës, mund të përdorni një mundësi më eko-miqësore – vaj perimesh ose vaj ulliri. Para procesit, derdhni një lugë çaji prej tij në duar dhe fërkojini. Vaji do të krijojë një pengesë në mënyrë që specat të mos dëmtojë lëkurën tuaj.

Përdorni gjethet e marules për të ruajtur avokadon tuaj.

© pixabay.com © unsplash.com

Gjethet e maruleve mund të përdoren si një mbështjellës eko-miqësor. Një avokado e hapur thjesht mund të mbështillet në një të tillë dhe mund të qëndrojë në frigorifer deri në një javë, duke ruajtur freskinë dhe lagështinë e saj.

Shtrydhni lëngun e mollës me rrëmujë minimale.

 

Akoma mund të shijoni lëng të freskët të mollës edhe nëse nuk zotëroni një shtrydhëse frutash. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të vendosni një mollë në frigorifer dhe ta lini derisa të ngrijë plotësisht. Pas kësaj, nxirreni jashtë dhe lëreni të shkrihet plotësisht. Tani mund të merrni një gotë dhe thjesht ta shtrydhni me dorën tuaj për të marrë lëng molle.

Përdorni vajra esencial gjatë prerjes së qepëve.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Azzah Kadir (@azzahkadir) in data:

Disa vajra esencialë mund t’ju parandalojnë të qani gjatë përgatitjes së qepëve. Ju mund të shtoni vaj esencial të karafilit në një tas me ujë të ngrohtë dhe ta vendosni pranë dërrasës tuaj prerëse. Mund të përdorni gjithashtu disa pika vaj esencial agrumesh dhe ta vendosni pranë dërrasës së prerjes.

Shish kebabet e shpejtë, me kunguj

© pixabay.com

Përgatitni sasinë e nevojshme të gjoksit të pulës duke shtuar erëzat dhe kripën tuaj të preferuar, pastaj pritni në gjysmë të gjatësisë. Pas kësaj, vendosini ato në një dërrasë prerëse dhe shpojini me kujdes me shkop prej druri nëpër anët e tyre. Hapi i fundit është që ato të prehen midis kungujve dhe qepëve për të bërë kube mishi!

Përdorni unaza pjekjeje gjatë tiganisjes së qebapëve.

© shwanstopable / reddit

Nëse vendosni të përdorni një skarë për përgatitjen e qebapëve tuaj, sa më pak rrëmujë aq më mirë. Thjesht vendosja e tyre në majë të unazave të pjekjes mund të kursejë shumë kohë dhe të pastrohet më pas.

Përdorni një mikser për copëtimin e mishit.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Whitney Reist | Food + Photo (@sweetcayenne5) in data:

Një mikser mund të ndihmojë në copëtimin e pothuajse çdo lloj mishi të gatuar – mish pule, gjeldeti, mish derri ose viçi. Përdorni mikserin me një shpejtësi të ulët për rreth 2 minuta, dhe më pas është gati të shtohet në pjatën tuaj të preferuar.

Pritini erëzat edhe më shpejt duke përdorur një prerëse picash.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Një prerëse picash kthehet shpejt në të dy drejtimet gjë që i shton një fleksibilitet të madh procesit. Kjo e bën të shkëlqyeshëm për prerjen me lehtësi të produkteve të vogla si qepët jeshile. Thjesht rrokullisni atë mbrapa dhe me radhë dhe pritini sa më imët.

Përdorni një qese me zinxhir për përgatitjen e hudhrës.

© JeiSu / reddit

Qërimi dhe prerja e hudhrës çdo herë para gatimit mund të kërkojë kohë dhe të jetë goxha e çrregullt. Ju mund ta zgjidhni këtë duke përgatitur thjesht një qese me zinxhir të mbushur me hudhër të grirë imët. Pastaj rrafshojeni, ndajeni në seksione dhe ngrijeni. Ndërsa gatuani, thjesht mund të shkëputni një pjesë dhe ta shtoni atë në proces.

Ripërdorni enët e salcës së sojës.

© solodolo / reddit

Nuk ka nevojë të hedhni një enë salcë soje pasi të përfundojë salca. Në vend të kësaj, mund të derdhni pak vaj ulliri në të dhe ta përdorni për të lyer sallatat tuaja.

Bëni hamburgerin tuaj të lëngshëm.

Ndonjëherë mund të ndodhë që mishi juaj të thahet pasi të piqet në skarë. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, do t’ju duhet një kub i thjeshtë akulli. Vendoseni sipër mishit dhe lëreni të shkrihet. Pastaj thjesht rrokulliset sipër dhe gatuajeni si zakonisht.

Bëjeni skarën tuaj “jo ngjitëse” me një patate.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Një patate e thjeshtë mund të parandalojë që mishi dhe peshku të mos ngjiten në skarë dhe të ju kursejnë kohë kur pastroni. Pritini një patate në gjysmë dhe thjesht fërkoni grilën me të. Niseshteja e patates do të krijojë një pengesë që madje do t’ju ndihmojë të gatuani mish delikat si salmon.

Qëroni hudhrat pa thikë.

© shutterstock.com © depositphotos.com

Thjesht do t’ju duhet një tas, pak ujë i ngrohtë dhe një kokë hudhër. Derdhni ujë në tas, vendosni hudhrat në të dhe lëreni për rreth 5 minuta. Atëherë është gati të zhvishet – lëkura e saj duhet të rrëshkasë menjëherë. Për më tepër, nuk do të ketë pothuajse asnjë rrëmujë!

Përdorni miell për të pjekur shpejt avokadot.

© pixabay.com © depositphotos.com

Ju mund të shpejtoni procesin e pjekjes së avokados duke i bërë ato me miell. Do të promovojë emetimet e etilenit në avokado dhe do të thithë lagështinë e tepërt. Pas procesit, do të keni një avokado të përkryer të pjekur dhe të shijshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here