5 Këshilla për Lëkurën e Duarve që Funksionojnë për Bukuri

0
348
© shutterstock.com © shutterstock.com

Lëkura në duar duhet të realizojë shumë gjëra çdo ditë. Kruajtja, thatësia dhe acarimi i lëkurës janë simptoma të zakonshme për shumë njerëz që mund të përkeqësohen kur përdorin zbutës të caktuar ose i lajnë duart shpesh. Por falë rutinave të thjeshta në shtëpi që mund të përfshihen lehtësisht në regjimin tuaj të bukurisë, është e mundur të kujdeseni për duart tuaja pa bërë shumë përpjekje.

Ne kemi bashkuar një listë të këshillave dhe mjeteve natyrale që do t’ju ndihmojnë t’i mbani duart tuaja të buta dhe të bukura.

Aplikoni hidratues çdo herë që lani duart.

Lëkura juaj humbet lagështinë brenda 60 sekondave pasi të keni larë duart, kështu që është thelbësore t’i hidratoheni menjëherë pas çdo larjeje. Lëkura pak e lagur është e përsosur për lagështi. Kështu që zgjidhni kremrat e duarve lubrifikues me përbërësit e duhur. Petrolatum, dimethicone, dhe lloje të ndryshme të vajit do të krijojnë një pengesë në lëkurën tuaj duke mbajtur ujin, ndërsa acidi hialuronik dhe glicerina do të shtojnë pak lagështi.

Çfarë duhet të bëni: Pasi të keni larë duart, aplikoni locion dore ose krem ​​dore në duart tuaja pak të lagura. Mundohuni të mos prekni asgjë derisa duart tuaja të jenë plotësisht të thata për të vendosur kremin. Mos harroni se duart e lagura mund të transferojnë mikrobet më lehtë, kështu që është më mirë të mos nxitoni.

Përdorni një trajtim intensiv për gjatë natës.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Koha e natës është mundësia e përsosur për të njomur duart tuaja të thata duke lejuar që produktet të qëndrojnë në lëkurë shumë më gjatë. Në këtë mënyrë, produkti mund të përvetësohet nga duart tuaja gjatë natës, i cili mund të ketë një rezultat më të gjatë dhe shërues.

Çfarë duhet të bëni: Zgjidhni një krem ​​ose locion ushqyes ose hidratues të duarve dhe zbatojeni atë në lëkurën tuaj. Kremin e dorës mund ta zëvendësoni me hidratues natyralë si vaji i arrës së kokosit, vaji i jojobës ose xheli aloe vera. Pastaj vishni doreza pambuku dhe shkoni në shtrat.

Mos harroni të pastroni lëkurën tuaj.

© depositphotos.com © depositphotos.com © shutterstock.com

Eksfolimi ndihmon për të hequr qafe qelizat e vdekura të lëkurës, përmirëson rinovimin e lëkurës dhe bën që kremrat të përthithen më mirë në lëkurë gjë që rrit efektin e tyre. Për shumicën e njerëzve, është e mjaftueshme që të pastroheni 1-2 herë në javë. Nëse vëreni skuqje të lëkurës, kruajtje ose acarim pas eksfolimit ose nëse lëkura juaj tashmë është shumë e përflakur, tregohuni të butë dhe lëreni që lëkura juaj të shërohet së pari përpara se të përfshini këtë procedurë në rutinën tuaj.

Çfarë duhet të bëni: Ju mund të bëni një pastrim në shtëpi. Merrni 2 lugë vaj kokosi dhe përzieni atë me 2 lugë sheqer. Aplikojeni këtë përzierje në lëkurën tuaj, masazhoni për një minutë dhe shpëlajeni me ujë. Ju gjithashtu mund të përzieni sheqerin me çdo vaj hidratues sipas dëshirës suaj, si jojoba ose vaji i rrushit, dhe të shtoni vajra esencialë ose pak vitaminë E.

Provoni zhytjen në zbutës të duarve.

© shutterstock.com © depositphotos.com

Zbutja e duarve është një trajtim intensiv që mund të ndihmojë në lehtësimin e thatësisë dhe ta bëjë lëkurën tuaj më të hidratuar. Zgjidhni një hidratues natyral, përkëdhelni duart pas tharjes dhe aplikojeni atë në lëkurën tuaj.

Çfarë duhet të bëni: Merrni një filxhan tërshërë pluhur dhe 3 lugë vaj ulliri. Vendosni të gjithë përbërësit në një legen të mbushur me ujë të ngrohtë dhe përzieni ato. Zhytni duart në këtë përzierje për 10 minuta. Vaji i ullirit ka një efekt hidratues falë vitaminës E dhe gjithashtu mbron lëkurën tuaj nga infeksioni. Tërshëra zbut lëkurën dhe ndihmon për ta mbajtur atë të hidratuar.

Kushtojini vëmendje mënyrës sesi lani duart.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Larja e duarve shumë shpesh mund të shkatërrojë një pengesë mbrojtëse të lëkurës tuaj, duke shkaktuar thatësi dhe acarim. Dhe produktet me nivele të gabuara të pH dhe teknikat e gabuara të larjes, kontribuojnë vetëm në dëmtimin e lëkurës, gjë që mund ta bëjë lëkurën të duket e ciflosur.

Çfarë duhet të bëni: Shmangni larjen e duarve me ujë të nxehtë sepse thjesht thajnë lëkurën tuaj dhe nuk është më efektive kundër mikrobeve sesa uji i vakët ose i ftohtë. Është më mirë të zgjidhni sapun të lëngshëm hidratues dhe të shmangni kallëpet e sapunit pasi nivelet e larta të tyre të pH mund të shkaktojnë acarim të lëkurës. Kur i thani duart, mos ushtroni shumë presion.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here