6 Ushqime që Duhet t’i Shmangni Para Orës 10 të Mëngjesit për ta Mbajtur Trupin Tuaj në Forme

Shkenca dhe mëngjesi shpesh janë kontradiktorë. Nga njëra anë, industria e ushqimit bëri që mëngjesi të jetë vakti më i rëndësishëm i ditës, përkundër faktit se anashkalimi i tij nuk ka me të vërtetë pasoja të këqija. Nga ana tjetër, një mëngjes cilësor mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të parandalojë depresionin.

Duket se truku i vërtetë është të dini se çfarë duhet të hani dhe çfarë të mos hani për mëngjes.

Duke pasur parasysh këtë ne kemi shqyrtuar se cilat ushqime është më mirë të mos konsumohen para orës 10 të mëngjesit për të qëndruar të shëndetshëm dhe në formë, dhe arsyet që qëndrojnë pas kësaj.

Bukë me gjalpë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Në dallim nga sa mendojnë shumica e njerëzve, mëngjesi nuk duhet të jetë domosdoshmërisht një vakt pa yndyrë. Sekreti është gjetja e llojit të duhur të yndyrës për të ngrënë në mëngjes.

Gjalpi përmban yndyrë që ju ndihmon të përpunoni vitamina, por ai përmban shumë yndyra të ngopura gjithashtu që mund të shkaktojnë dëme në zemrën tuaj, si dhe shtim në peshë.

Në vend të kësaj: Përhapni pak gjalpë kikiriku mbi bukën tuaj. Ky studim zbuloi se kikirikët dhe gjalpi i pastër i kikirikut mund të ju ndihmojnë të ndjeheni më pak të uritur gjatë ditës sepse rrit prodhimin e peptidit YY, një hormon që rregullon urinë, duke e bërë bukën me gjalpë kikiriku një mëngjes të shkëlqyeshëm.

Flakes dhe drithëra të mëngjesit

© depositphotos.com © shutterstock.com

Drithërat e mëngjesit janë shumë praktike. Megjithatë ato më të preferuara të mëngjesit përmbajnë një sasi të madhe sheqeri që më vonë mund të bëhet yndyra e barkut. Ky studim tregon gjithashtu se këto janë të lidhura me konsumin më të lartë të kalorive sepse njerëzit kanë tendencë të shërbejnë më pak drithëra kur janë më të mëdha.

Në vend të kësaj: Hani bollgur të pjekur pa sheqer, që përmban një sasi të shëndetshme të fibrave. Ulja e konsumit tuaj të sheqerit në mëngjes mund t’ju ndihmojë të shmangni atë ndjenjën e lodhur të mesditës. Nëse po hani flakes të veshura me sheqer sidoqoftë, provoni t’i blini më të mëdha.

Pancakes dhe waffles

© shutterstock.com © shutterstock.com

Edhe pse lehtë për t’i bërë gati kur jeni me nxitim, shumica e petullave të ngrira, waffles dhe cookies përmbajnë karbohidrate të rafinuara. Kjo nuk është domosdoshmërisht e keqe, në varësi të dietës suaj, por karbohidratet e rafinuara mund t’ju bëjnë të ndjeheni të uritur gjatë ditës. Ato gjithashtu përmbajnë pak ose aspak fibra dhe shumë yndyrna të tepërta që janë të dëmshme për shëndetin tuaj.

Në vend të kësaj: Bëni ato në shtëpi dhe zgjidhni miellin ose kontrolloni vlerat ushqyese për petullat e pasura me fibra. Ju gjithashtu thjesht mund t’i zëvendësoni ato me pak bukë tosti.

Kos me pak yndyrë

© shutterstock.com

Kosi pa yndyrë është bërë një alternativë e gjërë në dispozicion për mëngjes. Fatkeqësisht, shpesh përmban shumë sheqerna për të shtuar aromë dhe pak proteina. Studimet kanë treguar gjithashtu se kosi me yndyrë të plotë në të vërtetë ndihmon për të humbur peshë. Konsumi i proteinave në mëngjes mund t’ju ndihmojë të ndiheni më pak të uritur gjatë ditës, me të cilin kosin me yndyrë është i pajisur.

Në vend të kësaj: Zgjidhni një kos me yndyrë të plotë pa sheqer.

Lëng frutash

© depositphotos.com © depositphotos.com

Shumica e lëngjeve të frutave përmbajnë po aq sheqer sa pijet me gaz, sipas këtij studimi, duke i bërë ato një nga zgjedhjet më të këqija për mëngjes ose konsum në përgjithësi. Gjithashtu nuk përmbajnë pothuajse asnjë fibër. Është mjaft interesante, por kjo nuk është arsyeja pse ata janë një zëvendësim i keq i mëngjesit. Mungesa e përtypjes mund t’ju bëjë të ndjeheni më të pangopur, për këtë është e rëndësishme të filloni ditën me përtypje, mundësisht me fruta.

Në vend të kësaj: Hani fruta të rregullta. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të aktivizuar sistemin tuaj të tretjes në mëngjes dhe për ta përgatitur atë për konsum më të lartë të kalorive në ushqimet e mëvonshme.

Fodmap-et

Mollët, hudhrat, dardhat, fasulet dhe pjeshkët përmbajnë të gjitha oligosakaridet e fermentueshme, disakaridet, monosakaridet, dhe pololet ose FODMAP. Ato janë karbohidrate ndaj të cilave njerëzit janë të ndjeshëm, sepse janë më të vështira për tu tretur, gjë që çon në fermentim në stomak dhe zorrë, pra në një ndjesi të fryrjes. Ata nuk duhet të shmangen, por idealisht duhet të hahen më vonë në mëngjes pasi sistemi juaj tretës të jetë më aktiv.

Në vend të kësaj: Hani sasi të vogla të këtyre ushqimeve në kombinim me një sasi të shëndetshme të yndyrës dhe proteinave për t’ju ndihmuar t’i tretni ato.

Çfarë konsumoni normalisht për mëngjes? A mendoni se ju ndihmon të qëndroni në formë apo doni të ndryshoni zakonet tuaja? Na tregoni në komente ose ndani këshillat tuaja me ne!

© Të gjitha të drejtat e rezervuara. Shkolla e Shëndetit 2018