9 Mënyra për t’i Bërë Qimet e Trupit më Pak të Dukshme

0
372
© depositphotos.com © depositphotos.com

Një zgjidhje magjike për të hequr qafe flokët e trupit përgjithmonë, për fat të keq, nuk ekziston. Por, kjo nuk do të thotë që ju duhet të kaloni nëpër depilim dhe dhimbje epiluese për tërë jetën tuaj. Ka truke të lehta, të shpejta që mund të provoni në shtëpi për t’i bërë qimet e trupit tuaj pothuajse të padukshme me kalimin e kohës, krejtësisht pa dhimbje.

Ne kemi përpiluar një listë prej 9 prej këtyre mjeteve të shpejta që mund të përdorni për t’i bërë qimet e trupit tuaj më të holla dhe të rralla me kalimin e kohës.

Çaj kamomili

© depositphotos.com © depositphotos.com

Çaji nga kamomili është i njohur për cilësitë e tij të mahnitshme dhe përfitimet për lëkurën. Rezulton se gjithashtu mund të ndihmojë gratë të hollojnë flokët e trupit. Vloni pak çaj kamomili në një filxhan me ujë. Lëreni atë të ftohet. Tani, aplikoni çajin në krahun tuaj dhe lëreni të thahet. Lajeni atë me ujë të freskët të freskët. Kjo mund t’i bëjë qimet e krahut tuaj më të holla me kalimin e kohës.

Lëng limoni

Limoni mund t’i japë krahut tuaj pamjen e zbardhur që dëshironi. Shtrydhni pak lëng dhe aplikojeni në krahun tuaj. Lëreni të për 15-20 minuta, shmangni daljen në rrezet e diellit. Nëse lëkura juaj është e ndjeshme, përzieni mjaltin me limon përpara se ta aplikoni.

Pasta Papaja-shafran i Indisë

Për këtë, do t’ju duhet paste papaja e papjekur dhe pluhur shafrani. Merrni 2 lugë paste papaja dhe përzieni atë me 1/2 lugë pluhur shafrani. Përziejini mirë dhe aplikojeni në krah ose këmbë për 15 minuta. Përsëriteni një herë në javë. Kjo mund të ju ndihmojë me heqjen e qimeve.

Sheqerosja

Mënyra më e sigurt, më e natyrshme dhe më pak e dhimbshme e depilimit – sheqeri bën çudi kur bëhet fjalë për heqjen e qimeve. Në një tigan, shtoni 1 gotë sheqer, 1/4 filxhan lëng të freskët limoni dhe 1/4 filxhan ujë. Lëreni përzierjen të vlojë mbi nxehtësinë normale. Përziejeni vazhdimisht do të kthehet në ngjyrë kafe. Lëreni të ftohet. Hidheni tretësirën në një tas dhe butësisht aplikojeni në trup. Tërhiqeni sheqerin me forcë siç do tërhiqnit shiritat e dyllit.

Çaj menteje

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sipas studimeve, menteja funksionon si një hollues natyral i flokëve të trupit për gratë. Pirja e çajit të saj rregullisht mund të zvogëlojë nivelin e testosteronit në trupin tuaj, duke ngadalësuar automatikisht rritjen e flokëve të trupit.

Produktet e sojës

© depositphotos.com © depositphotos.com

Përfitimet e sojës janë të shumta për tu renditur, por këtu është diçka të cilën jo shumë njerëz e dinë – konsumimi i produkteve të sojës mund t’ju ndihmojë të kontrolloni rritjen e padëshiruar të flokëve. Në fakt, sipas një studimi, soja mund të zvogëlojë dimensionet e gjëndrave të flokëve, duke i bërë flokët trupit tuaj më të holla me kalimin e kohës.

Paketa miell-gjizë

Përzieni 1 lugë çaji miell dhe 2 lugë gjizë në një tas për të bërë një pastë të trashë. Aplikojeni atë në krah, këmbë apo edhe fytyrë. Prisni 10-15 minuta para se ta shpëlani me ujë.

Gjiza dhe produkte të tjera të qumështit dihet se ulin nivelin e testosteronit, duke zvogëluar rritjen e flokëve të trupit tek gratë. Ju gjithashtu mund të shtoni pluhur shafran të Indisë në përzierje. Kjo pastë nuk do të heqë qafe flokët e trupit plotësisht, por do t’ju ndihmojë t’i bëni ato më të hollë.

Gur shtufi

Po, një gur shtufi ndihmon në largimin e qelizave të vdekura të lëkurës dhe mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme, por gjithashtu mund t’i mbajë larg flokët e padëshiruar për ju. Rekomandohet ta përdorni këtë gur në krahë dhe këmbë pasi t’i njomni në ujë të ngrohtë për 10 minuta. Pas kësaj, vazhdoni të përdorni gurin për të pastruar trupin tuaj në formë rrathësh në dush. Përdoreni shpesh për të holluar flokët e trupit tuaj.

Zbardhues i lëkurës

Së fundmi, nëse po kërkoni një lehtësim të shpejtë, në vend që të prisni me muaj për të parë rezultatet, mund të provoni zbardhjen e lëkurës për flokët e trupit tuaj. Ekzistojnë në dyqan komplete të gatshme për t’u përdorur për zbardhjen e lëkurës me udhëzime të shkruara mbi to.

Sidoqoftë, ato kanë kimikate në to, prandaj ne do t’ju rekomandojmë të përdorni pikat e mësipërme për këtë. Por nëse nuk doni të prisni, zbardhimi i lëkurës është zgjidhja që po kërkoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here