9 Probleme me Këmbët që Tregojnë se Diçka Nuk Shkon Mirë me Shëndetin Tënd

0
274

Puna e lodhshme, kequshqyerja ose ndryshimi i presionit mund të shkaktojë ndryshime tek këmbët tuaja. Megjithatë, ka situata më serioze kur problemet e këmbëve tregojnë rreth gjendjeve serioze shëndetësore.

Ne vendosëm të zbulojmë se në cilat raste gjendja e këmbëve tona mund të jetë një shenjë që ne duhet të vizitohemi tek një mjek.

Problemet me veshkat

© depositphotos

Nëse veshkat nuk funksionojnë siç duhet, lëngjet e tepërta dalin nga trupi me vështirësi. Kjo shkakton edemë.

Nëse zona rreth syve tuaj është e fryrë ose ju ndjeni dhimbje që i ngjajnë një elektroshoku në disa nga gjymtyrët tuaja, kjo gjithashtu mund të jetë një simptomë e një problemi të tillë.

Pamjaftueshmëria venoze

© depositphotos

Gjatë pamjaftueshmërisë venoze, gjaku lëviz nga gjymtyrët në zemër me vështirësi. Kjo ndodh kur valvulat e venave janë të dobëta ose të dëmtuara.

Kjo shkakton ënjtje. Injeksioni më intensiv ndodh në zonën e kyçit të këmbës dhe pasohet nga pigmentimi dhe ndjesia e këmbëve të rënduara.

Pamjaftueshmëria kardiake

© depositphotos

Në këtë rast, një ose dy dhoma kardiake humbasin aftësinë e tyre për të shtyrë gjakun në mënyrë efektive, prandaj ai akumulohet në gjymtyrët e poshtme.

Këmbët fryhen dhe dhembin.

Trompoza

© depositphotos

Ënjtja e njërës apo të dyja këmbëve mund të sinjalizojë trompozë të thellë venoze. Ky problem është shumë i rrezikshëm. Nëse e ndjeni se mund ta keni atë, menjëherë vizitoni mjekun juaj.

Problemet me mëlçinë

© depositphotos

Ju mund t’i dalloni simptomat e hershme të problemeve të mëlçisë nga gjendja e këmbëve tuaja. Nëse mëlçia juaj funksionon në mënyrë jonormale, gjymtyrët tuaja do të fillojnë të ënjten dhe do të shfaqen merimangat vaskulare.

Kjo ndodh për shkak të disa problemeve në rrjedhjen e gjakut midis zorrëve, shpretkës, pankreasit dhe mëlçisë.

Problemet e gjëndrës tiroide

© depositphotos

Gjendja e këmbëve mund të ndihmojë gjithashtu në zbulimin e disa problemeve të tiroides. Është e lehtë për të gjetur simptomat e hipotiroidismit të listuara më sipër.

Ateroskleroza

© depositphotos

Gjatë aterosklerozës, këmbët marrin shumë pak gjak, gjë që i bën ato të zbehta dhe me dhimbje.

Në shumicën e rasteve, njerëzit i neglizhojnë simptomat e aterosklerozës. Megjithatë, kjo sëmundje ka pasoja serioze.

Diabeti

© depositphotos

Kur jeni me diabet, edhe plagët më të vogla të këmbëve mund të shkaktojnë pasoja serioze. Kjo është e nevojshme për të shëruar këmbët.

Kjo sëmundje shpesh shoqërohet me dëmtime nervore. Njerëzit nuk ndiejnë dhimbje dhe nuk e vërejnë mënyrën se si një plagë e vogël kthehet në ulçerë.

Shtatzënia

© depositphotos

Natyrisht, shtatzënia nuk është një sëmundje. Megjithatë, mund të vëreni në fillim disa ndryshime në këmbët tuaja. Ata fillojnë të ënjten (së bashku me krahët), këmbët tuaja fillojnë të ndjehen të rënda dhe ndonjëherë keni spazma të muskujve.

Ndonjëherë këto simptoma shfaqen edhe para se shtatzënia të miratohet klinikisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here