9 Ushqime të Zakonshme që Bëni Mirë t’u Qëndroni Larg në Supermarkete

0
4338
© pixabay.com © pixabay.com

Tendenca e të paturit e një stili jetese të shëndetshme na bëri të mësojmë përmendësh listën e ushqimeve të ndaluara: patate të skuqura, pije me gaz, çokollata dhe shumë të tjera që do të bënim më mirë të mos i kujtonim shpesh.

Sidoqoftë, edhe ushqimet që duken të padëmshme mund të jenë me të vërtetë të këqija për trupin tonë, kështu që është e rëndësishme të rimendojmë se çfarë jemi të sigurt që dimë për ushqimin e shëndetshëm.

Ne kemi bërë një listë të ushqimeve nga të cilat është më mirë të qëndroni larg kur jeni duke bërë blerjet tuaja ushqimore.

Shkopinj gaforreje

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ky është një përbërës i popullarizuar dhe i lirë në shumë sallata, por, për fat të keq, nuk ka asnjë lidhje me gaforret, përveç emrit. Shkopinjtë e gaforres përbëhen nga fileto me peshk të bardhë, i cili nganjëherë zëvendësohet me gluten, niseshte ose të bardhat e vezëve. Ajo që nuk zëvendësohet kurrë është një sasi e madhe sheqeri, aromatizues, ngjyrosje dhe intensifikues të aromës, përfshirë MSG që shkakton varësi.

Përveç dëmtimit të dukshëm të mbipeshes nga shtesat ushqimore, ekziston edhe rreziku i fshehur i helmimit nga ushqimi. Shkopinjtë e gaforreve shiten jo vetëm të ngrirë, por edhe të ftohtë. Ekziston një rrezik serioz që rregullat e mbajtjes së këtij produkti shpesh shkelen.

Peshku në pako plastike

© depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe pse peshqit e tillë janë shumë të shijshëm, ai ka një disavantazh shumë të madh – një kohë me të vërtetë e shkurtër përdorimi.

Kjo është arsyeja pse mënyra e vetme për ta mbajtur atë në pako plastike është vendosja e saj në vaj. Nëse peshku mbahet në shëllirë, ekziston mundësia që në të të shtohet hekamethylenetetramina. Ky kimikat është i ndaluar në shumë vende.

Ushqim i tymosur

© depositphotos.com

Ushqimet e tymosura janë gjithashtu shumë të njohura në të gjithë botën. Por ato janë gjithashtu arsyeja për shumë debate në lidhje me dëmtimin e shëndetit prej tyre.

Ekzistojnë metoda tradicionale të tymosjes, të cilat funksionojnë si një konservues natyral dhe mund të zgjasin kohën e përdorimit dhe pastaj ekzistojnë metoda më të lira të quajtura “tymi i lëngshëm”, të cilat janë vërtet dyshuese.

Kimikatet e dëmshme me intensifikues të aromës, fenolet dhe formaldehidi shpesh nuk përmenden në paketë. Për më tepër, ushqimeve të ndenjura shpesh u ikën aroma.

Nëse thjesht nuk mund t’i rezistoni aromës së një pjese të pulës së tymosur ose peshkut, zgjidhni produktet me shenjat e metodave natyrale të tymosjes – shenjat e lidhjeve, shenjat e fillit dhe shenjat e shiritit në produktet.

Haribot

© pixabay.com © pixabay.com

Këto arinj të ndritshëm dhe aromatikë janë shumë të popullarizuar tek fëmijët dhe të rriturit. Sidoqoftë, përbërësit e arinjve moderne prej xheli shpesh janë larg klasikëve.

Pektina natyrale shpesh zëvendësohet me xhelatinë nga derrat, dhe ngjyrat e bukura bëhen me intensifikuese të aromës sintetike. Për më tepër, disa prodhues përdorin dioksidin e squfurit si një ruajtës dhe jo gjithmonë e përmendin atë në pako. Mund të shkaktojë alergji në doza të larta.

Është mjaft e thjeshtë të bëni marmelatë të shijshme dhe natyrale në shtëpi. Për shembull, ju mund ta bëni atë duke përdorur lëng natyral.

Cornflakes

© pixabay.com

Cornflakes-at janë shumë të njohura në shumë vende dhe një tas me miell misri paraqitet si një mëngjes i “shëndetshëm”. Sidoqoftë, përbërësit dhe mënyra e bërjes së lules së misrit mund t’ju japin një kuptim të qartë se të gjitha arsyet që mbështesin përfitimet e lules së misrit nuk janë asgjë tjetër përveçse një mashtrim marketingu.

Pas tiganisjes së tyre, të gjitha vitaminat zhduken nga mielli i misrit. Sheqeri, vaji i cili përdoret për të skuqur miellin e misrit dhe përbërësit e tjerë nuk janë të dobishme për trupin tuaj. Për më tepër, ato mund të çojnë në shtim të peshës nëse i hani rregullisht.

Ullinj të zi

Ky është një nga ushqimet më të diskutueshme në listën tonë. Le ta kuptojmë siç duhet: nuk ka ullinj plotësisht të zinj në botë. Ullinjtë e pjekur zakonisht kanë një ngjyrë të errët violet ose kafe.

Ullinjtë e zi në kanaçe janë ullinj të gjelbër të lyer me lëndë ushqyese të veçanta – shumicën e kohës me glukonat hekuri. Nuk është e rrezikshme në sasi të vogla, por padyshim nuk ka asgjë të dobishme në këtë ushqim.

Të ngrirat

© pixabay.com © pixabay.com

Jemi mësuar ta shoqërojmë fjalën “ngrirje” me diçka si çokollatë, me shkëlqim dhe të shijshme. Kakao, gjalp, qumësht dhe sheqer – kjo është lista standarde e përbërësve për të bërë ngrirjen e çokollatës.

Sidoqoftë, prodhuesit shpesh përdorin një lloj tjetër për të mbuluar biskotat, marshmallows dhe fasulet pelte. Duket shumë më mirë dhe ngjyrat janë të bukura, por përbërësit e përdorur për ta bërë atë janë shumë të këqija. Ngjyrosja e ushqimit, intensifikuesit e aromës sintetike dhe kimikatet e tjera përdoren për ta prodhuar atë.

Fasulet e kuqe

© depositphotos.com

Ushqimi me fasule të kuqe ka shumë avantazhe dhe disavantazhe. Por kësaj radhe, ne i shtuam fasulet e kuqe në listë për një arsye.

Fasulet e kuqe mund të jenë vërtet të dëmshme nëse i gatuani ato në mënyrë të gabuar. Kështu që, nëse nuk i ziej ato për aq kohë sa duhet, ato mund të jenë helmuese sepse ka shumë toksina natyrale në to. Në mënyrë që të “çarmatosni” fasulet e kuqe, duhet të njomni fasulet e lara në ujë për disa orë dhe pastaj t’i zieni të paktën për një orë.

Rrushi

© pixabay.com © pixabay.com

Ky është një tjetër ushqim i cili ka një jetë kohëzgjatje shumë të shkurtër. Rrushi duhet të hahet menjëherë pasi ta keni velur. Sigurisht, prodhuesve dhe supermarketeve nuk u pëlqen kjo, kështu që ata përpiqen të zgjasin kohën e përdorimit dhe të përmirësojnë pamjen e produktit duke përdorur anti-oksidues. Pra, nëse blini rrush që nuk prishet brenda dy ditësh, do të thotë që ka kaluar një trajtim kimik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here