6 Gatime që Konsumohen për Darkë pa Fituar Peshë

0
154
©depositphotos

Lajmi i mirë është se shkencëtarët dhe mjekët na kanë sugjeruar që është e dobishme dhe madje e domosdoshme të hamë në mbrëmje. Por për të shmangur rëndimin e stomakut, gjumin e dobët dhe shtimin e peshës, është e rëndësishme të zgjidhni me mençuri produkte për darkën tuaj. Dhe natyrisht, mos harroni për madhësitë e arsyeshme të sasisë.

Ne duam t’ua transmetojmë këtë lajm të mirë njerëzve që shqetësohen për fitimin e peshës, dhe ne duam të ndajmë listën e produkteve që do t’ju sjellin përfitime shëndetësore, edhe nëse i hani ato gjatë natës.

Gatimet me vezë

© depositphotos

Vezët janë një burim i proteinave të plota që përmbajnë aminoacide thelbësore dhe ato shpejt ju bëjnë të ndjeheni të ngopur. Zgjedhja më e mirë janë vezët Benedikti ose thjesht vezët e ziera. Omelet dhe vezët e fërguara janë gjithashtu një mundësi e mirë për darkë, por vetëm nëse i gatuani me një sasi minimale vaji (ose pa vaj fare).

Djathë dhe rrush

© depositphotos

Një pjesë e vogël e djathit është vetëm rreth 100 kalori, por do t’ju sjellë shumë kënaqësi dhe përfitime në formën e triptofanit, proteinave dhe kazeinës. Në veçanti, kazeina mund të ju ndihmojë të ndiheni më të kënaqur dhe është e mirë për shëndetin e muskujve nëse e merrni para se të flini. Me pak rrush, i cili rastësisht ështl i pasur me melatoninë, gjithashtu do të përfitojë edhe gjumi juaj.

Gjeldeti

Për njerëzit që preferojnë një vakt më të rëndë, mund të themi që gjeldeti është një rezervë e vërtetë e triptofanit dhe e proteinave të shëndetshme. Është më mirë ta zgjidhni këtë produkt në vend të mishit të pulës sepse është më e lehtë për trupin tonë ta tretë atë.

Humus me shkopinj perimesh

© depositphotos

Baza e kësaj pjate është pula. Ato janë të pasura me vitaminë B6 dhe, nga ana tjetër, janë të rëndësishme për sintezën e serotoninës. Nëse vendosni të keni një rostiçer në darkë vonë, shtesa më e mirë për këtë pjatë të pasur është kastraveit, kungulli i njomë, ose karotat.

Misër aromatik

© depositphotos

Për një rostiçer të natës vonë, është më mirë të zgjidhni misër të zier në vend të misrit të konservuar. Ky produkt mund të ndihmojë në largimin e kolesterolit të tepërt nga trupi. Dhe mos harroni se nuk duhet të shtoni shumë gjalpë ose kripë në këtë meze të lehtë.

Peshku

© depositphotos

Për darkat e vona, është më mirë të zgjidhni peshkun me vaj. Për shembull, ju mund të zgjidhni cod të pasur me lëndë ushqyese – acidet yndyrore omega-3 të përfshira në të janë të famshme për aftësinë e tyre për të shpërbërë yndyrnat. Proteina në peshk është gjithashtu e mirë për metabolizmin.

Çfarë gatimesh keni zakonisht për darkë? Ndani me ne recetat që ju ndihmojnë të qëndroni në formë dhe të shëndetshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here