6 Truke Psikologjike për të Humbur Peshë që Funksionojnë Vërtetë

0
139
©shutterstock

Dieta nuk është detyrë e lehtë. Ju mendoni se qëllimi kryesor është vetëm të filloni të hani ushqim të shëndetshëm, por gjëja e ndërlikuar është të adoptoni zakone të reja të dietës.

Për ta bërë më të lehtë procesin për të humbur ato kilogramët shtesë, ne vendosëm të ndajmë me ju këto 6 truke që askush nuk i ka ndarë me ju më parë.

Kur jeni duke ngrënë jashtë, gjithmonë zgjidhni pjesën më të vogël të mundshme.

Merrni kohën tuaj për të lexuar menunë. Edhe nëse është një vend ku ata shesin hamburger dhe ushqime të tjera jo të shëndetshme, zgjidhni pjesën më të vogël që ata kanë (mini hamburger, kokoshkë e vogël, pica personale ose sallatë e lehtë). Sipas studimeve të fundit, njerëzit që nuk porosisin pjatën e tyre kryesore kanë tendencë të hanë gjithçka në tryezë edhe nëse ato janë tashmë të ngopur.

Jini më optimistë! Çdo mendim pozitiv ka rëndësi.

© Designed by Jcomp – Freepik.com

Ideja është që të përqendroheni vetëm në mendime të mira dhe të përsërisni qëllimet tuaja në një mënyrë pozitive sikur të ishin mantra juaj. Për shembull: “Kam humbur një gjysmë kile! Kjo është thjesht e shkëlqyeshme!” “Ngadalë por saktë!” “Unë mund të ha vetëm atë pjesë që kam marrë.” “Unë mund t’i them JO ëmbëlsirës”. Fraza të tilla optimiste do t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja me një qëndrim pozitiv.

Ushqimi vetëm është më mirë se të hahet me shoqëri.

Kur filloni të bëni ndryshime në dietën tuaj, zakonisht dëshironi që miqtë dhe familja juaj t’ju ndihmojnë gjatë kësaj rruge. Sidoqoftë, është vërtetuar shkencërisht se njerëzit që hanë në grup hanë më shumë. Kjo ndodh sepse ju kaloni më shumë kohë në tryezë dhe, përveç kësaj, ndërsa flisni dhe qeshni nuk mund të kontrolloni sa keni ngrënë.

Nuk do të thotë që ju duhet të hani vetëm gjatë gjithë kohës, por përpiquni të sillni në tryezë vetëm atë që do të hani, pjesën tuaj personale, në mënyrë që gjithmonë të shijoni bisedë të mirë, pa u shqetësuar për sasinë që hani.

Nëse jeni të uritur, nuhatni banane

© pixabay

Kjo mund të tingëllojë pak e çuditshme, por në të vërtetë është vërtetuar se nuhatja e ushqimeve si mollë, nenexhik, apo banane mund të mashtrojë trurin tuaj dhe ta bëjë atë të besojë se ju jeni duke ngrënë.

Një studim që përfshinte 3.000 vullnetarë që morën me erë nga këto ushqime kur ishin të uritur, zbuluan se orekset e tyre u ulën dhe rezultatet u pasqyruan shpejt në peshore. E mahnitshme, apo jo?!

Blu është ngjyra juaj e re e preferuar.

Një studim i fundit ka treguar që ngjyra blu zvogëlon oreksin. Prandaj provoni disa ndryshime si të dekoroni tryezën tuaj me një mbulesë tavoline blu, peceta blu, pjata blu dhe syze.

Kjo quhet psikologjia e ngjyrave, dhe ka ngjyra që në të vërtetë stimulojnë oreksin tuaj. Por bluja do të bëjë të kundërtën për ju.

Hani përpara një pasqyre.

© pixabay

Ju ndoshta do të thoni se është thjesht qesharake, por faktet shkencore sigurojnë që ngrënia ndërsa shikoni veten në pasqyrë zvogëlon sasinë e ushqimit që hani me një të tretën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here