10 Këshilla për Shpëtuar nga Njollat e Pigmenteve në Lëkurë

0
4698
©depositphotos

Lëkura mund të zhvillojë njolla pigmentesh falë shumë faktorëve duke përfshirë rrezet ultraviolet, ndryshimet e lidhura me moshën, sëmundjet kronike të veshkave dhe mëlçisë, pasojat e akneve, shtatzëninë, sëmundjet e lëkurës (ekzema, dermatiti), çekuilibri i vitaminave dhe sëmundjet e traktit gastrointestinal.

Për fat të keq, problemet e lëkurës, si njollat e pigmenteve, shpesh mund të jenë të pashmangshme. Por mos u shqetësoni sepse ne kemi përgatitur disa receta të bukura me ushqime që mund t’i gjeni në kuzhinën tuaj.

Ne kemi zbuluar se si të shpëtojmë nga njollat e pigmenteve dhe të parandalojmë shfaqjen e tyre.

Para se të vendosni ndonjë gjë në fytyrën tuaj, duhet të kontrolloni lëkurën për reaksione alergjike. Për ta bërë këtë, vendoseni produktin në lëkurën e butë të parakrahit tuaj dhe shikoni reagimin e lëkurës për rreth një ditë.

Pse shfaqen njollat e pigmenteve?

© depositphotos

Nëse njollat janë inflamatore, të dhimbshme ose shkaktojnë kruarje, kjo mund të jetë një shenjë e një reaksioni alergjik ose një sëmundje onkologjike. Nëse është kështu, kërkoni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur për të përjashtuar ndonjë sëmundje të mundshme.

Nëse njollat tuaja të pigmentit nuk ju shkaktojnë kruarje, dhimbje ose përflakje, ju mund të përdorni produkte natyrore për t’ju ndihmuar të shpëtoni prej tyre. Por, në mënyrë që të merrni rezultatet më të mira të mundshme dhe të parandaloni zhvillimin e më shumë njollave në të ardhmen, mund të jetë e mençur të hidhni një vështrim në shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe të përballeni me problemin nga një tjetër këndvështrim.

Si mund t’i trajtoni njollat e pigmenteve në lëkurën tuaj në shtëpi?

Para se të filloni trajtimin në shtëpi, pastroni lëkurën me pak kripë të butë ose sheqeri të përzier me çdo lloj vaji. Vendosni përbërjen në zonën e dëshiruar duke përdorur lëvizje të lehta (sigurohuni që të shmangni zonën rreth syve) dhe lajeni me ujë të ngrohtë. Pas përdorimit të pastrimit, lëkura është gati për fazën e ndriçimit.

Limoni

Lëngu i limonit është përbërësi më i mirë për ndriçimin, pastrimin dhe dezinfektimin e lëkurës tuaj – sigurohuni që nuk jeni alergjik ose i ndjeshëm ndaj agrumeve. Thjesht përzieni lëngun e limonit me salcë kosi ose mjaltë dhe vendoseni direkt në lëkurë. Pas 10 minutash, lajeni përzierjen me ujë. Një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të përdorur lëng limoni për lëkurën tuaj është përzierja e tij me ujë dhe larja e fytyrës me të deri në tre herë në ditë.

Sode

Soda është një tjetër përbërës i shkëlqyeshëm për tu përzier me lëng limoni si një larje për lëkurën tuaj. Një mundësi është përzierja e sodës me lëng limoni dhe vendosja direkt në lëkurën tuaj çdo dy ditë. Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, atëherë mjafton ta përdorni atë vetëm një deri në dy herë në ditë. Ose mund ta përzieni sodën me disa pika uji dhe ta vendosni direkt në pikat problematike përpara se ta lani me ujë.

Aloe Vera

Ky përbërës unik nuk është vetëm një krem ​​hidratues i shkëlqyeshëm i lëkurës, por ndihmon gjithashtu në rigjenerimin dhe në shërimin e djegies dhe njollave të pigmentit. Thjesht shtrydhni lëngun nga gjethja e aloe vera dhe vendoseni në çdo pikë problematike dy herë në ditë.

Qepa

Qepët përmbajnë squfur dhe vitaminë C të cilat ndihmojnë në rigjenerimin e lëkurës, heqin qafe njollat ​​e pigmenteve, rrudhat dhe luftojnë aknet dhe papërsosmëritë e tjera të lëkurës. Thjesht vendosni lëngun e një qepe të kuqe në zonat e dëshiruara të fytyrës dhe shpërlajeni me ujë të freskët pas 10 minutash.

Hudhra

Besojeni ose jo, hudhra përmban një sasi të madhe të vajrave thelbësorë që mund të jenë shumë efektivë kur bëhet fjalë për ndriçimin e lëkurës tuaj. Për ta përdorur, pritni një thelpinj hudhër në gjysmë dhe fërkojeni në fytyrën tuaj disa herë në ditë.

Uthull

Uthulla e mollës bën që toni i lëkurës të duket më i barabartë dhe i butë. Vendoseni përbërësin menjëherë në pikat e pigmentit që dëshironi të lehtësoni dhe lëreni aty për 20 minuta para se ta lani me ujë të ftohtë.

Kos

Kosi përmban acid laktik i cili ndihmon në rinovimin e lëkurës, dezinfektimin e saj dhe heqjen e njollave të pigmentit. Vendosni kosin në fytyrë, duke i kushtuar vëmendje të veçantë njollave problematike. Pas 20 minutash, lajeni me ujë të ngrohtë.

Shafran Indie

Përkundër ngjyrës së tij portokalli, shafran i Indisë në të vërtetë njihet për efektet e tij të dritës. Përzieni erëzën me lëng natyral portokalli, nxeheni dhe vendoseni në lëkurë.

Lëng Boronice

Lëngu i boronicës është shumë i pasur me vitaminë C. Një grusht boronicë dhe rrush i zi pa fara janë shumë të dobishme për të ndriçuar lëkurën. Shtrydhni lëngun nga boronicat në një copë dhe vendoseni në fytyrë për 15 minuta. Pastaj, lajeni përzierjen me ujë të ngrohtë.

Aspirina

Përzieni 10 pilula aspirina me ujë. Fërkojeni përzierjen në fytyrë tri herë në javë. Sigurohuni që të bëni një pushim tre-ditor nga përdorimi i trajtimit çdo shtatë ditë.

Si mund të parandaloni njollat ​​e pigmenteve?

Një dietë e ekuilibruar e kombinuar me masa parandaluese mund t’ju ​​ndihmojë të shmangni shumë elementë që shkaktojnë shfaqjen e njollave të pigmentit.

  • Përjashtoni mundësinë e ndonjë sëmundje që mund të çojë në shfaqjen e njollave të reja të pigmentit dhe çështje të tjera shëndetësore.
  • Mbani lëkurën tuaj të lagur dhe pini mjaftueshëm ujë.
    Mundohuni të shmangni rrezet e diellit të verës nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 4 pasdite.
  • Përdorni krem ​​mbrojtës jo vetëm kur jeni në plazh, por edhe ndërsa shëtisni nëpër qytet.
  • Hani më shumë perime dhe fruta të freskëta që janë të pasura me vitamina C, A dhe E.
  • Ju gjithashtu mund të hani mish diete dhe produkte qumështi.
  • Mos hani ushqime të yndyrshme ose të skuqura, sheqer ose ushqime të tjera të pashëndetshme pasi ato përkeqësojnë gjendjen e lëkurës tuaj dhe të gjithë trupit.
  • Hiqni dorë nga zakonet e këqija, forconi sistemin tuaj imunitar dhe kaloni më shumë kohë jashtë. Sigurohuni që të merrni pjesë në aktivitete që ngjallin emocione pozitive, duke ju ndihmuar të mbani një trup të shëndetshëm dhe një humor të shkëlqyeshëm.

Çfarë produktesh natyrore përdorni për ta bërë lëkurën tuaj të shëndetshme? Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here