14 Gjëra të Thjeshta që Nuk t’i Mësojnë në Asnjë Kurs Kuzhine

0
1333
© Annie Spratt / Unsplash, © Depositphotos

Edhe nëse nuk ju pëlqen veçanërisht gatimi, është akoma diçka që duhet të bëni ose me raste ose edhe çdo ditë.

Por nëse doni që rezultatet të përmbushin gjithmonë pritshmëritë tuaja, duhet të përdorni këshilla të thjeshta që do t’i bënin pjatat tuaja të shijojnë shumë më mirë. Shumë shpesh, është vetëm një hap i thjeshtë midis “ushqimit të mirë” dhe “ushqimit të mahnitshëm”.

Ne kemi mbledhur 14 truke jo të dukshme që me të vërtetë funksionojnë. Si e dimë? Autori i ka testuar ato vetë.

Lëreni veten të shijojë shijen e pestë.

© Couleur / Pixabay, © Caroline Attwood / Unsplash

Në shekullin e 19-të, shefi i kuzhinës franceze Auguste Escoffier shpiku shijen e pestë që plotësonte të gjitha llojet e shijeve të njohura (të ëmbla, të kripura, të tharta dhe të hidhura).

Kimistja japoneze Kikunae Ikeda provoi këtë fakt shkencërisht. “Shija e pestë” është ajo se si shijon salca e sojës; shija e saj është e vështirë të shpjegohet, por e lehtë për t’u njohur. Quhet gjithashtu umami; është e pasur me glutamate që ka shijen e “mishit”.

Kjo veçori karakteristike shpesh përdoret nga kuzhinierët e famshëm. Shtoni disa pika salcë soje dhe kjo do të krijojë shijen e plotë të një zierje, orizi, supë dhe gatime të tjera.

Për t’i bërë pastat tuaja shije të mahnitshme, shtoni kripë dhe një përbërës tjetër jo të dukshëm në brumë.

Kur përdoret në sasi të vogla, kripa ka një efekt të dobishëm në cilësinë e gatimit tuaj të pjekur. Ja çfarë do të vini re nëse shtoni kripë:

  • Brumi i majave do të rritet më shpejt;
  • Ushqimet e pjekura do të kenë një ngjyrë të verdhë të artë;
  • Brumi do të bëhet i lehtë dhe i ajrosur.
  • Brumi (me përjashtim të brumërave të ëmbëlsirave, brumërave me metodën e sfungjerit, brumërave për biskota dhe brumërave të ëmbëlsirave) gjithashtu mund të përmirësohet me një maja të miellit të bollgurit. 1 lugë çaji të përzier me 2 gota ujë do t’i bëjë simitet të qëndrojnë të freskëta edhe më gjatë. Funksionon gjithashtu shumë mirë me petullat.

Amidoni i misrit do ta bëjë omletën tuaj më të fryrë.

© Depositphotos, © Depositphotos

Të gjitha llojet e vezëve të skuqura do të jenë më të buta me pak maja të niseshtesë së misrit. Përveç kësaj, e bën të gjithë procesin e gatimit shumë më të shkurtër. Shefat e kuzhinës thonë se nuk duhet të zgjasë më shumë se 15 sekonda.

Thjesht shtoni 1 lugë niseshte misri për çdo 3 vezë.

Kushtojini vëmendje vajit që të dini kur tigani juaj është mjaftueshëm i nxehtë.

Përdorimi i vajit të nxehur mirë kur skuqim ndikon në pamjen dhe shijen e një gatimi. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme për ta sjellë vajin në temperaturën e duhur. Edhe nëse nuk keni një termometër ushqimi, është shumë e lehtë të dini kur është koha për të skuqur: shtoni një copë perime, nëse shfaqen flluska të vogla rreth saj shtoni produkte mishi kur shihni avull të lehtë që del nga vaji.

Nëse dëshironi të bëni simite të arta, përdorni çaj të zi.

© Erbs55 / Pixabay, © pixel1 / Pixabay

Pak çaj i zi i fortë do ta ngjyrosë brumin në një kafe të lehtë dhe buka do të ketë një kore të bukur të artë. Nëse shtoni çaj me aromë, simitet do të marrin aromën tuaj të preferuar ekzotike.

Sigurohuni që të përdorni vetëm çajra me aromë me cilësi të lartë. Përndryshe, qeset e rregullta të çajit mund të prishin ose ndryshojnë shijen dhe strukturën e brumit.

Vanilja shkon shumë me perimet.

© Depositphotos, © Ruth / Flickr, © Depositphotos

Ekstrakti i vaniljes është një shtesë e shkëlqyeshme që i jep një shije të plotë të ëmbëlsirave dhe pastave. Gjithashtu mund të shtojë shije të pazakonta në një sallatë të zakonshme pasi shkon shumë me çdo perime.

Provoni këtë truk herën tjetër që ju të bëni një sallatë për të befasuar familjen tuaj.

Uthulla do t’ju ndihmojë të bëni oriz të bardhë dhe të freskët.

Si të bëni oriz të freskët jo-ngjitës? Është e lehtë! E vetmja gjë që duhet të bëni është të shtoni 1 lugë uthull ndërsa orizi është në sobë. Jo vetëm që do të duket më mirë, por edhe do të ketë shije të shkëlqyeshme!

Përdorni këtë truk vetëm nëse jeni mirë me erën e uthullës: nuk do ta ndjeni pasi të mbarojë orizi, por gjatë procesit të gatimit mund të ketë një erë të fortë.

Gjalpi do t’i japë kafesë një aromë më të pasur.

Nëse e doni kafen e zezë, por dëshironi ta bëni atë të shijojë pak më e butë pa shtuar më shumë ujë, përdorni një copë gjalpë. Shtojeni menjëherë në pije tuaj një minutë përpara se të bëhet dhe shijoni konsistencën e butë të pasur të kafesë tuaj.

Proshuta do t’i japë peshkut një aromë pikante.

Për të hequr qafe erën e mprehtë të peshkut gjatë gatimit, vendosni një fetë proshutë mbi të. Proshuta do të thithë erën e pakëndshme dhe do të shtojë aromën e pasur të tymosur në pjatë. Është më mirë ta përdorni këtë fetë proshutë si një amortizues dhe të mos e hani atë kur të përfundojë gatimi.

Nëse keni nevojë për të skuqur peshk, vendosni disa copa patate të qëruara në tigan, ajo shpejt do të thithë erën e peshkut.

Si ta bëni brumin e majave të rritet më shpejt:

© Jim Champion / Flickr, © asatricosa / Flickr

Në një situatë kur nuk keni asnjë minutë për të humbur, mund të përdorni një truk të vogël: vendoseni brumin në një qese plastike dhe vendoseni në një tas të mbushur me ujë të ngrohtë. Përafërsisht në 15 minuta, brumi do të rritet dhe mund ta përdorni menjëherë. Për ta bërë brumin tuaj me të vërtetë të fryrë, shtoni në të një patate të grirë (përdorni një patate të vogël të papërpunuar.)

Salca e çokollatës, kremi ose mousse do të shijojnë më mirë nëse përdorni pak lëng portokalli.

Përdorni një kombinim klasik të çokollatës dhe portokallit për të përmirësuar shijen e mbushjeve të çokollatës dhe ëmbëlsirave (si mousses ose ëmbëlsira). Shtoni lëng portokalli në salcat dhe kremin, dhe lëkurat e portokallit do të kenë shije të mirë në brumë.

Nëse shtoni pak ujë në vezët e skuqura, ato do të jenë shumë të buta.

© safran7 / Pixabay, © Depositphotos

Gatuajini vezë në mënyrë perfekte duke përdorur jo vetëm vaj por edhe ujë. Gatuani vezët në një tigan të nxehtë dhe shtoni ujë kur të bardhat e vezëve të mbërthehen. Vezët tuaja nuk do të ngjiten në tigan dhe shija do të jetë shumë e butë dhe e pasur.

Një pulë do të ketë më shumë lëng nëse e gatuani në letër furre.

Mënyra më e mirë për të gatuar një pulë të plotë (ose një gjel deti) është ta mbështillni në letër pjekjeje. Mishi do të krijojë lëng nga brenda, por jo nga ana e jashtme. Besohet se mishi thith më shumë aromë pikante kur gatuhet në letër pjekjeje.

Një sekret tjetër: bëni një përzierje duke përdorur gjalpë të butë me hudhër, erëza dhe barishte dhe aplikojeni me kujdes në lëkurën e pulës ose gjeldeti përpara se ta gatuani.

Një lëvore bananeje do ta bëjë mishin shumë të butë.

© John Verive / Flickr, © Depositphotos

Kur të gatuani mish, shtoni një lëvore bananeje në tenxhere për ta bërë mishin të butë dhe aromatik. Mos harroni për erëzat tuaja të preferuara: banania e bën mishin më të butë dhe hap shijen e tij të plotë, por nuk shton ndonjë aromë specifike në pjatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here