10 Mënyrat e Pirjes së Kafesë që e Forcojnë Trupin Tonë

0
124
© depositphotos.com, © depositphotos.com

Shumë studime tregojnë për një numër përfitimesh shëndetësore që vijnë me pirjen e kafesë për shkak të sasisë së të antioksidantëve, por gjithashtu mund të jetë një zakon i varësie nëse pini shumë.

Në thelb, nëse konsumohet në mënyrën e duhur, kafeja mund të jetë vërtet e mirë për ju.

Për ju që të përfitoni sa më shumë nga filxhani juaj i kafesë, ne do të ndajmë disa zakone që me siguri do të përmirësojnë shëndetin tuaj dhe të rritin lojën tuaj të kafeinës.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Provoni një kafe “antiplumb”.

© depositphotos.com

Kafja antiplumb është një recetë ku shtoni gjalpë të pakripur dhe vaj MCT në filxhanin tuaj të rregullt të kafesë së zezë. Tingëllon e çuditshme dhe e pazakontë, por shumë njerëz garantojnë për të dhe pretendojnë se është kremoze dhe e shijshme.

Është gjithashtu një pije furniuese e cila është një lajm i mirë për ata që nuk u pëlqen të hanë në mëngjes por nuk mund të refuzojnë një copë kafeinë kur zgjohen. Besohet se rrit kolesterolin e mirë ndërsa ul trigliceridet, prandaj mendojeni atë si një pije të përmirësuar të kafesë.

Kujdes me sheqerin

Idealisht, të gjithë duhet të pimë kafe pa sheqer të shtuar ose ëmbëlsues të çfarëdo lloji, por ky nuk është rasti për shumë njerëz.

Sheqeri është një nga përbërësit më të dëmshëm në dietën moderne, prandaj duhet patjetër të moderoni marrjen tuaj të tij. Provoni të shtoni diçka më të natyrshme si vanilja ose stevia në filxhanin tuaj të kafesë. Nëse akoma keni dëshirë për sheqer, përpiquni të paktën të shkurtoni sasinë tuaj të rregullt në gjysmë.

Shmangni kafeinën pas orës 14:00

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Kafeja është një pije stimuluese, e cila është një nga arsyet pse është kaq popullore. E keqja është se mund të shqetësojë ciklin tuaj të gjumit.

Mund të pini 2-3 filxhanë kafe në mëngjes, por duke shmangur kafenë pas orës 2 të pasdites deri në 3 të pasdites është një lëvizje e zgjuar, veçanërisht nëse tashmë jeni një gjumë i lehtë.

Shtoni kanellë ose kakao në filxhanin tuaj

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Shtimi i kakaos në kafenë tuaj nuk është i shkëlqyeshëm vetëm si një nxitje e antioksidantëve në pijen tuaj, por është gjithashtu e dobishme të ulni sasinë e sheqerit që keni shtuar në filxhanin tuaj.

Moka, e cila është një lloj përzierje kafeje me aromë çokollate, është një zgjedhje e njohur në restorantet në të gjithë botën.

E njëjta gjë vlen me kanellën, një “superushqim” i fuqishëm termogjenik dhe antioksidant që jo vetëm që është tepër i dobishëm për shëndetin tuaj, por gjithashtu shton një shije të mprehtë në kafenë tuaj. Pak prej saj është më se e mjaftueshme pasi që shumë prej saj mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme.

Mos lejoni që mëngjesi juaj të jetë vetëm një filxhan kafe.

© depositphotos.com

Pirja e kafesë me stomak bosh nuk është ideja më e mirë. Nëse nuk keni ngrënë asgjë, kafeja (duke përfshirë edhe dekafenë) mund të dëmtojë stomakun tuaj dhe të shkaktojë efekte të tilla si urth dhe dispepsi.

Gjithashtu mund të ndikojë negativisht në sistemin tuaj nervor duke intensifikuar simptomat e ankthit. Me të gjitha mënyrat, nëse nuk ju pëlqen të hani një mëngjes të plotë, të paktën hani diçka para se ta përtypni atë filxhan kafe.

Shmangni ujin jo të filtruar.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Për shkak se kemi tendencë të vlojmë ujë për të bërë kafe, nuk i kushtojmë vëmendje nëse uji filtrohet apo jo.

Jo vetëm që kafeja e përgatitur me ujë të filtruar ka shije më të mirë, por gjithashtu nuk përmban metale të rënda të padëshiruara nga tubat e vjetër ose nënprodukte të tepërta të dezinfektimit të klorit të përdorura për të dekontaminuar ujin.

Është më mirë të zgjidhni ujë të filtruar sesa ujë rubineti për filxhanin tuaj të kafesë.

Provoni të kaloni në qumësht bajame (ose një tjetër

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Nëse jeni një pirës i rregullt i kafesë dhe keni tendencë të pini më shumë se 1 ose 2 filxhanë në ditë, është më mirë të kufizoni sasinë e qumështit që pini.

Shumë qumësht mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme gastrointestinale dhe të bëjë që të shtoni peshë. Mund të provoni një mundësi më të shëndetshme, jo qumështore siç është qumështi i bajames për një alternativë kremoze natyrale ndaj qumështit të lopës. Ju gjithmonë mund ta pini edhe atë të zezë nëse doni.

Reduktoni marrjen e kafeinës.

© depositphotos.com

Kafeja mund të jetë mjaft e varur, prandaj është më mirë të shmangni pirjen e tepërt të saj në mënyrë që të mos vuani nga nervozizmat dhe simptomat e tjera të tërheqjes. Nëse nuk doni të kaloni në kafe, (e cila nuk është plotësisht pa kafeinë), mund të provoni një kafe gjysmë.

Mos bini pre e historisë së kremrave artificial me yndyrë të ulët.

© depositphotos.com

Kremrat dhe shurupet me yndyrë të ulët, shpesh reklamohen si mundësi më të shëndetshme për të pasuruar shijen e kafesë. E vërteta është se këto lloje të produkteve përpunohen shumë dhe mund të përmbajnë përbërës kimikë të padëshiruar.

Rrini tek kremrat natyrorë si çdo lloj qumështi perimesh ose qumësht lopësh organik, dhe jeni më mirë në atë mënyrë.

Zgjidhni gjëra organike.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Produktet organike janë gjithmonë zgjidhja më e mirë në dispozicion. Kokrrat e rregullta të kafesë mund të kenë gjurmë të dëmshme të pesticideve dhe plehrave sintetikë.

Llojet e certifikuara të kafesë organike janë më të mira për shëndetin tuaj dhe mjedisin, prandaj konsideroni kalimin në një alternativë më të gjelbër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here