10 Ushqime që të Bëjnë të Ndjehesh e Uritur dhe me Çfarë t’i Zëvendësosh

0
1373
© Depositphotos.com, © Pixabay

Disa njerëz e gjejnë veten të uritur vetëm për pak kohë pasi të kenë ngrënë, qoftë kjo një meze e lehtë apo edhe një vakt i tërë. E vërteta është se problemi mund të mos jetë sasia, por cilësiae ushqimit që keni ngrënë.

Shumë ushqime, madje edhe ato të shëndetshme, nuk kanë proteina ose fibra të caktuara, kështu që ato në fakt do t’ju lënë me ndjenjën e urisë. Nga ana tjetër, një zëvendësim i thjeshtë, apo edhe përgatitja e ushqimeve tuaja të preferuara në një mënyrë tjetër, mund të ketë efektin e kundërt: duke ju bërë të ndjeheni të kënaqur.

Ne duam të studiojmë shkencën që qëndron pas ushqimit, kështu që po ndajmë ushqime që mund t’ju lënë me ndjenjën e urisë (dhe do t’ju themi se çfarë duhet të hani në vend të tyre). Mos harroni të kontrolloni bonusin tonë, që tregon pse është e rëndësishme të bëni pazar.

Patatet e skuqura

Patatet e skuqura janë të mbushura me yndyrna dhe kripë që dëmtojnë hormonet në stomakun tonë të cilat na ndihmojnë të ndjehemi të ngopur. Dhe shtimi i ketchup-it, i cili përmban shurup misri të lartë të fruktozës, nuk do të ndihmojë. Por kjo nuk do të thotë që nuk mund të shijoni patatet: thjesht ziini ato. Në këtë mënyrë, ju shijoni më shumë vitamina dhe niseshteja rezistente, e cila funksionon si fibra, kënaq ndjenjën e urisë dhe ju bën të hani më pak kalori.

Lëng frutash

© Pixabay, © Pixino

Ju mund të mendoni se gota juaj me lëng portokalli po ju bën pak më të shëndetshëm çdo ditë, por në të vërtetë mund t’ju bëjë më të uritur. Kjo për shkak se i mungon një pjesë e rëndësishme e frutave që e bëjnë atë të pasur: fibra. Për më tepër, kjo pije mund të nxisë sheqerin në gjak, të bëjë më të dobët dhe t’ju bëjnë të ndjeheni të uritur. Alternativa më e shëndetshme është uji me copa frutash në të.

Kos me pak yndyrë

© Unknown / Reddit, © Takeaway / Wikimedia Commons

Jogurtët njihen se janë të shëndetshëm, veçanërisht variantet me pak yndyrë, por ato akoma mund t’ju lënë të ndiheni të uritur. Thjesht blini në dyqan kur bëhet fjalë për kos. Shmangni ata që janë të pasur me karbohidrate. Kosi i thjeshtë i stilit Grek ka proteina të mjaftueshme për t’ju mbajtur të ngopur.

Granola

© Pixabay, © PublicDomainPictures.net

Ju mund t’i drejtoheni granolës për një meze të lehtë, por ato mund t’ju bëjnë edhe më të pangopur. Ata mund të mos kenë shumë kalori, por copat tradicionale janë të mbushura me sheqer dhe vaj. Për një meze të lehtë, provoni disa kokoshka që t’ju ngopin. Për shkak të vëllimit, mund të ndihmojnë në mbushjen e stomakut tuaj pa marrë shumë kalori. Vetëm sigurohuni që të mos shtoni shumë yndyrna, si aromatizuesi i gjalpit.

Djathi

© Yvwv / Wikimedia Commons, © FASTILY / Wikimedia Commons

Kur ishim foshnje, një proteinë në qumësht e quajtur kazeinë na bëri që ta duam më shumë atë, dhe ne kurrë nuk e pimë më. Djathi dhe shumë produkte të tjera të qumështit kanë një efekt të ngjashëm tek ne edhe në moshën madhore. Një formë e djathit që i vjen rrotull çështjes është gjiza, e cila është e pasur në proteina që ju bëjnë të ndjeheni të ngupur, ndërsa është e varfër në kalori. Në të vërtetë ka një efekt të ngjashëm me ngrënien e vezëve.

Omeletë me të bardhë vezësh

© Yvwv / Wikimedia Commons, © FASTILY / Wikimedia Commons

Duke folur për vezët, bëni kujdes kur i gatuani. Kur përgatisin vezë, si në një omëletë, shumë njerëz mund të heqin dorë nga e verdha e vezës për të pasur një pjatë më të shëndetshme. Por kur bëhet fjalë për t’ju ngopur, e verdha ka yndyrna që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur pët më gjatë dhe të ju ndihmojnë të përthithni lëndët ushqyese nga vezët.

Veshja e sallatës

© PublicDomainPictures.net, © Jules / Flickr

Edhe veshjet e sallatës pa yndyrë mund të përmbajnë kripë dhe sheqer për të mbajtur aromën e tyre. Dhe ne marrim zakon të derdhim kaq shumë, në mënyrë që të mbulohet çdo copë marule. Bëni zakoni të hani sallatën tuaj të thatë dhe shtoni disa proteina si peshk ose mish të ligët.

Çamçakëzi

© Geoff / Wikimedia Commons, © PublicDomainPictures.net

Njerëzit pëlqejnë të përtypin çamçakëz për të mashtruar mendjet e tyre duke menduar se ata janë duke ngrënë. Por ky mashtrim klasik në të vërtetë prodhon efektin e kundërt: ndërsa lëngjet e stomakut përgatiten në stomakun tuaj, trupi juaj mund t’ju bëjë të ndjeheni të uritur.

Është më mirë të hani diçka të thjeshtë për t’ju ngopur. Nëse dëshironi një meze të lehtë, provoni fruta të thata, si bajame dhe arra. Jo vetëm që ato janë të pasura me yndyrna dhe proteina të shëndetshme, por ato gjithashtu duhet të përtypen siç duhet (si çamçakëzi). Përtypni bajamet tuaja 40 herë dhe do të ndjeheni më të ngopur se nëse i hani ato shpejt.

Mollët

© Pixabay, © Sharon / Flickr

Frutat gjithmonë ju bëjnë të ndiheni të ngopur, dhe mollët mund të bëjnë punë. Por ka një kleçkë: nuk duhet të hani kurrë vetëm mollë. Mund të shkaktojnë një nuancë glukozë që tretet shpejt. Shtoni një proteinë tjetër, si arrat.

Gjevreku

© Off-shell / Wikimedia Commons, © Helen Cook / Wikimedia Commons

Gjevreku është i këndshëm dhe i thjeshtë, por ata zor se kanë ndonjë fibër ose lëndë ushqyese, gjë që është e keqe për sheqerin në gjak. Truku është t’i kombinoni ata me një proteinë, dhe të bëni një sanduiç për mëngjes, me një vezë ose një fetë salmon të tymosur.

Drithërat

© Pixabay, © Pixabay

Drithërave me sheqer ose ëmbëlsues artificialë u mungon fibra dhe proteina, por mëngjesi është i rëndësishëm për mbajtjen e sheqerit në gjak tuaj të qëndrueshëm për ditën. Edhe drithërat dietike që janë të varfra në kalori mund të kenë fibra të ulëta. Drithëra si tërshëra është një alternativë më e mirë, falë përmbajtjes së lartë të fibrave dhe aftësisë për t’u njomur në ujë.

Porosia aziatike

© Rusty Clark ~ 100K Photos / Flickr, © Gérald Anfossi / Wikimedia Commons

Tradicionalisht, shumë ushqime të njohura nga restorantet e stilit aziatik përgatiten me MSG, e cila mund të bëjë që të ndjeheni të uritur pasi të hani. Gjëja e rëndësishme është të kontrolloni, pasi shumë restorante moderne aziatike kanë gjetur alternativa për MSG.

Nëse jeni thjesht në humor për të porositur për të ngrënë jashtë, provoni Sushi japoneze ose sashimi. Asnjëherë nuk janë përgatitur tradicionalisht me MSG, plus peshku është i njohur gjithashtu që ju ndihmon të ndjeheni të ngopur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here