11 Çajra që Vlejnë më Tepër se 1 Orë në Palestër

0
2920
©depositphotos

Çaji është pija më e konsumuar pas ujit dhe shijohet gjerësisht në të gjithë botën. Kjo pije aromatike zakonisht zakonisht përgatitet nga gjethet e Camellia sinensis, e cila është një lloj bimë me gjelbërim të përhershëm me origjinë nga Azia.

Konsumi i çajit, në përgjithësi, është i lidhur me përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë parandalimin e dëmtimit të qelizave të kuqe dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme të zemrës.

Disa studime janë lidhur me konsumimin e çajit për humbje peshe dhe zvogëlimin e yndyrës së barkut. Disa lloje të çajit janë më efektivë se llojet e tjera.

Çaji jeshil

© depositphotos.com

Çaji jeshil është një nga llojet më të famshme të çajit dhe lidhet me përfitime të ndryshme shëndetësore. Është gjithashtu një nga çajrat më efektivë kur vjen puna te humbja e peshës.

Kjo është për shkak se ekstrakti i çajit të gjelbër është jashtëzakonisht i lartë në catechins, të cilat janë antioksidantë natyrorë që mund të përmirësojnë metabolizmin tuaj dhe të rrisin djegien e yndyrës, sidomos në zonën e barkut.

Gjithashtu përmban substanca bioaktive si kafeina dhe EGCG, të cilat mund të kenë efekte të fuqishme në metabolizmin tuaj.

Për më tepër, substancat në çajin jeshil rrisin nivelet e hormoneve që janë përgjegjëse për djegien e yndyrës në sistemin tonë dhe lëshojnë më shumë yndyrë në gjak duke e lënë në dispozicion si energji.

Çaj Puerh

© depositphotos.com

Një formë e veçantë e çajit të quajtur Puerh është quajtur sipas qytetit të Pu-erh në provincën e Yunnanit. Çaji Puerh i takon familjes së çajit të zi kinez dhe është i fermentuar përmes një reagimi kimik midis baktereve të dobishme dhe çajit primar të tharë të diellit.

Ka një aromë qetësuese, aromë toke që zhvillohet me kalimin e kohës dhe zakonisht njerëzit e pijnë pas një vakti. Sa më gjatë të ruhet, aq më e fortë është aroma.

Disa studime janë bërë si për kafshët ashtu edhe njerëzit që treguan se çaji Puerh është në gjendje të ndihmojë në humbje peshe.

Çaji Puerh ndrydh sintezën e acidit yndyror që pastaj ndikon në procesin e lipogjenezës që transformon yndyrën në energji pothuajse menjëherë pas ushqimit tuaj.

Kjo parandalon krijimin e yndyrës dhe gjithashtu parandalon shtimin e peshës. Për më tepër, është gjetur që niveli i sheqerit në gjak dhe triglicerideve në gjak është më i ulët.

Çaj i zi

Çaji i zi është plot me ushqyes që janë paksa të ndryshëm nga ato në çajin jeshil ose të bardhë. Por ngjashëm me çajin e gjelbër dhe çajin e bardhë, ai lidhet me humbjen e peshës.

Çaji i zi është i pasur me antioksidantë të quajtur flavonoidë, ose të njohur ndryshe si polifenole, të cilat janë të lidhura me shumë përfitime shëndetësore si humbja e peshës.

Për më tepër, polifenolet në çajin e zi ndihmojnë në prodhimin e acideve yndyrore në zorrë, të cilat janë vërtetuar se rrisin metabolizmin.

Përveç humbjes së peshës, çaji i zi jep përfitime në nivelet e sheqerit në gjak sipas një studimi të kohëve të fundit.

Hulumtimet kanë zbuluar se pirja e kafesë dhe çajit eliminon rrezikun e diabetit të tipit II. Në fakt, konsumimi i së paku 3 filxhanëve çaj ose kafe në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit II me 42%.

Çaji Oolong

© depositphotos.com

Çaji Oolong është një lloj tradicional i çajit kinez. Shpesh përshkruhet si me aromë frutore, erëmirë, një aromë shumë të veçantë.

Studime të ndryshme kanë treguar se çaji Oolong mund të ndihmojë në humbje peshe duke përmirësuar procesin e djegieve të yndyrës dhe përshpejtimin e metabolizmit.

Polifenolet në çajin Oolong janë të paktën pjesërisht përgjegjëse për përfitimet e humbjes së peshës.

Disa nga këto polifenole ndihmojnë që metabolizmi të ngadalësohet ndërsa humbni peshë dhe ndihmojnë në ruajtjen e humbjes së peshës.

Për më tepër, çaji Oolong është i pasur me katekinë dhe kafeinë. Këto dy substanca punojnë së bashku për të ndihmuar në rritjen e metabolizmit tuaj dhe sasinë e yndyrës që ju digjni ndërkohë që ndihmon në mbajtjen e masës trupore të dobët.

Çaji i bardhë

© depositphotos.com

Çaji i bardhë përpunohet shumë lehtë dhe zgjedhet me kujdes ndërsa bima është ende e njomë. Ka një aromë shumë të dallueshme që ndryshon nga llojet e tjera të çajrave.

Ka një shije delikate, të lehtë dhe të ëmbël.

Përfitimet e çajit të bardhë janë hulumtuar mirë gjatë viteve dhe variojnë nga përmirësimi i shëndetit deri në vrasjen e qelizave të kancerit.

Çaji i bardhë dhe çaji jeshil kanë të njëjtën sasi të catechin-ave të cilat të dyja kontribuojnë në humbjen e shpejtë dhe efektive të peshës.

Për më tepër, çaji i bardhë në mënyrë efektive pengon formimin e qelizave të reja të yndyrës, të cilat njihen si adipocite. Me reduktimin e formimit të qelizave yndyrore, ulja e peshës zvogëlohet gjithashtu.

Përveç kësaj, stimulon lipolizën, procesin e djegies së yndyrës në trup. Yndyra e tepërt në trup digjet në mënyrë efikase duke rezultuar në humbje peshe.

Çaji Rooibos

© depositphotos.com

Çaji Rooibos është një çaj bimor i prodhuar nga gjethet dhe kërcejtë e hollë të bimës së Afrikës së Jugut të quajtur Aspalathus Linearis.

Gjatë viteve ajo është përdorur për shumë përfitime shëndetësore dhe për shkak të hulumtimeve dhe gjetjeve të fundit, ajo tani përdoret për vetitë e humbjes së peshës.

Ai është i pasur me antioksidantë si aspalathin dhe nonhofagin të cilat janë përgjegjëse për të ndihmuar në pastrimin e radikaleve të dëmshme të oksigjenit të lirë që tentojnë të dëmtojnë ADN-në.

Përveç kësaj, këto antioksidantë mund të ndihmojnë në balancimin e sheqerit në gjak dhe në përmirësimin e rezistencës ndaj insulinës.

Është gjithashtu i ëmbël dhe i ulët në kalori, që mund të jetë një zëvendësim i shkëlqyer për një pije me sheqer dhe mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të glukozës në gjak.

Çaji Matcha

© depositphotos.com

Çaji Matcha, i njohur ndryshe si çaji i pluhurzuar, arrihet nga e njëjta bimë si çaji jeshil, por çaji Matcha është shumë i fuqishëm sidomos kur është fjala për të ndihmuar me humbjen e peshës dhe është më efektiv sesa çaji jeshil sepse është përpunuar ndryshe.

Çaji Matcha është shumë i ulët në kalori – 1 gram përmban rreth 3 kalori.

Përveç kësaj, ashtu si çaji jeshil, çaji Matcha gjithashtu përmban shumë antioksidantë si epigallocatechin gallate, të cilat mund të ndihmojnë në largimin e toksinave, rritjen e sistemit imunitar dhe zvogëlimin e inflamacionit në sistemet tona.

Gjithashtu parandalon shtimin e peshës dhe përshpejton humbjen e peshës, nxit ose shpejton metabolizmin e dëmtuar. Katekinat e pranishme në çaj ndihmojnë në përmirësimin e shkallës metabolike gjatë dhe pas stërvitjes.

Çaji aromatik limoni

Balsami i limonit është një barishte që njihet për efektet lehtësuese dhe qetësuese dhe është një nga pijet më të rekomanduara për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ai i përket të njëjtës familje si menteja.

Përveç reduktimit të stresit, nxitjes së gjumit dhe përmirësimit të gjendjes së lëkurës dhe flokëve, ky çaj është një pije e shkëlqyer për njerëzit që dëshirojnë të përmirësojnë tretjen e tyre.

Përshpejton procesin e tretjes dhe siguron lëvizje në kohë të zorrëve.

Për më tepër, është i bollshëm në antioksidantë të cilët ndihmojnë në pastrimin e qarkullimit të gjakut, në detoksifikimin e trupit tuaj dhe në kontrollin e niveleve të hormoneve anormale që ju bëjnë më të uritur më shpesh.

Çaji i kanellës

© depositphotos.com

Kanella është erëz që ka një aromë të ëmbël, që shton ngrohtësi të butë dhe pasuri në gatimet e ndryshme në tryezat tona.

Çaji i kanellës është natyrisht i ulët në kalori dhe mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak, gjë që ju çon në konsumimin e më pak kalorive dhe parandalimin e shtimit të peshës.

Konsumi i rregullt i kanellës inkurajon sistemin e tretjes për të funksionuar në mënyrë të duhur dhe mund të jetë pilula e re e mrekullisë për humbje peshe, veçanërisht për yndyrën në zonën e barkut.

Një përzierje e pluhurit të kanellës dhe mjaltit mund të ndalojë trupin nga akumulimi i yndyrës dhe kjo do të përshpejtojë metabolizmin tuaj.

Është shumë e pasur me një substancë të quajtur cinnamaldehyde, e cila është përgjegjëse për pothuajse të gjitha përfitimet shëndetësore dhe përmban sasi të mëdha të antioksidantëve shumë të fuqishëm polifenol.

Për më tepër, krahasuar me bimët dhe erëzat e tjera të pasura me antioksidantë, kanella është e treta me përmbajtjen më të lartë antioksidante. Kjo sugjeron që ju mund ta përdorni kanellën si një antioksidant natyral për të parandaluar oksidimin e padëshiruar të lipideve në ushqime.

Çaj Shafrani

© depositphotos.com

Shafrani është një erëz e mrekullueshme, në ngjyrë të verdhë-portokalli që përmban shumë përfitime shëndetësore. Antioksidanti primar në këtë aromë është kurkumini i cili është një substancë anti-inflamatore që është përdorur për shekuj në mjekësinë kineze.

Shafrani mund të ndihmojë në kontrollimin e shtimit të peshës, duke eliminuar obezitetin, dhe trajtimin e çrregullimeve metabolike.

Kurkumini, antioksidanti në shafran, shuan fillesat inflamatore në shumë qeliza, duke përfshirë ato pankreatike, yndyrore dhe muskulare.

Ky veprim kufizon rezistencën e insulinës, sheqerin e lartë në gjak dhe problemet e tjera metabolike që vijnë me obezitetin. Kur trupi nuk lufton me inflamacionin, është më e lehtë të fokusoheni në humbjen e peshës.

Limon dhe Xhenxhefil

Limoni dhe xhenxhefilo kanë një shumëllojshmëri të përfitimeve për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe rrita e metabolizmit tuaj është një prej tyre. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të rritur energjinë 3 herë më shumë se kafeja dhe sheqeri.

Ai është i pasur me antioksidantë dhe mund të rrisë sistemin tuaj imunitar për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C.

Për më tepër, xhenxhefili ka aftësinë për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak, të cilat janë përgjegjëse për nxitjen e dëshirave ushqimore.

Përveç kësaj, përmirëson thithjen e yndyrës në trup dhe e ndalon së krijuari.

Limoni gjithashtu ndihmon në përmirësimin e shëndetit të mëlçisë, duke rritur tretjen sepse është përgjegjës për prodhimin e fluideve në fshikëzën e tëmthit që ndihmojnë në zbërthimin e yndyrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here