11 Detaje të Vogla në Kuzhinë që Zbulojnë një Amvisë të Paaftë

0
5407
©depositphotos

Kuzhina është një nga vendet më të vizituara në shtëpi. Të gjithë mësohen aq shumë me pamjen e saj saqë as nuk i vënë re detajet e vockla që mund ta prishin atë. Do shumë kohë për të bërë shpesh një pastrim të përgjithshëm, por nëse i ndiqni këto rregulla të thjeshta, kuzhina juaj gjithmonë do të duket e mrekullueshme.

Ne do ju ofrojmë një shans të shikoni kuzhinën tuaj me një sy kritik dhe të korrigjoni gjërat që e bëjnë atë të duket e çrregullt.

Ruajtja e produkteve dhe sendeve të tjera në sipërfaqe të hapura

©depositphotos

Çështja e ruajtjes së produkteve dhe gjërave të tjera të vogla në një kuzhinë të madhe është një histori krejtësisht e ndryshme nga rastet kur kuzhina është e vogël dhe gjithçka është e dukshme.

Këtu është një mënyrë për t’ia dalë – përdorni të njëjtin stil të kontejnerëve të ruajtjes. Kavanoza për erëza dhe produkte të tjera, kontejnerët dhe gjithçka që është e dukshme duhet të jetë një stil dhe ngjyrë që përputhet me kuzhinën tuaj.

Për më tepër, ruajtja e produkteve në kavanoza të mbyllur do t’i mbrojë ata nga defektet dhe molekët e qilarit. Raftet shtesë mund të bëhen në sirtarë të thellë për të shtuar hapësirën e ruajtjes.

Qeramika

© AntonMatyukha / depositphotos

Enët e prishura ose duhet të restaurohen ose të hidhen, sepse ato do të prishin pamjen e përgjithshme të kuzhinës tuaj. Për të mos përmendur që çarjet në këto enë mbledhin papastërti dhe mikrobe. Kjo është arsyeja pse rregullat e hotelerisë ndalojnë përdorimin e enëve të plasaritura.

Gjithashtu, sigurohuni që të shpëtoni nga enët plastike të gërvishtura që kanë humbur pamjen e tyre të zakonshme, enët e djegura dhe enët e vjetra prej druri. Spatulat prej druri dhe lugët e përzierjes duhet të ndryshohen shpesh.

Lavamani

© belchonock / depositphotos, © ajafoto / depositphotos

Për të hequr qafe grumbujt e pafund të pjatave në lavamanin tuaj, numëroni sa grupe pjata, pirunj dhe lugë kërkon familja juaj, dhe hiqni pjesën tjetër. Atëherë do të tundoheni më pak për të gjetur një pjatë të pastër në vend që të lani ato.

Pas larjes së enëve ose gatimit, lavamani duhet të pastrohet dhe preferohet të thahet me peshqirë letre. Mbetjet e ushqimit dhe një mjedis i lagësht në lavamanin e kuzhinës janë një vatër e mikrobeve dhe kërpudhave, kështu që sigurohuni që ta pastroni lavamanin 2-3 herë në javë me një agjent pastrimi.

Ruajtja e detergjenteve

©depositphotos

Një makinë larëse shpesh është e vendosur në kuzhinë në apartamente me një banjë të vogël. Pranë makinës larëse, zakonisht ka agjentë të ndryshëm lavanderie si pluhur larës, zbutës dhe zbardhues që janë të dukshëm për të gjithë. Për më tepër, këta agjentë vijnë erë dhe mund të jetë e dëmshëm.

Gjithmonë mund t’i zhvendosni të gjitha këto nën lavamanin e kuzhinës, por zakonisht ka shumë pak hapësirë sepse produktet e pastrimit për kuzhinë gjithashtu duhet të jenë të ruajtura diku.

Nëse koshi i plehrave është i vogël ose ndodhet në një vend tjetër, mund të instaloni një raft nën lavaman dhe të varni shishe me aromizues, furça, doreza dhe lecka në të. Në atë mënyrë, ju do të krijoni hapësirë shtesë për ruajtjen e sendeve të rrobave.

Tavolina e kuzhinës

©depositphotos

Shpesh mbajtësit e sheqerit, erëzave dhe ushqimit, pecetat, çaji dhe shumë më tepër mbeten në vende të dukshme. Këto gjëra bëjnë që tavolina e kuzhinës të duket rrëmujë dhe ne mësohemi ta shohim ashtu çdo ditë.

Mbetjet e ushqimit mund të vendosen në kavanoza të vogla dhe të mbahen të mbyllura.

Biskotat dhe buka duhet të ruhen në njësi të veçanta të kuzhinës. Të gjitha pjatat shtesë duhet të vendosen në vendin e tyre. Gjithashtu, sigurohuni që të kontrolloni rregullisht pastërtinë e tasit të sheqerit dhe sheqerit. Kjo nuk do të marrë shumë kohë, por rezultatet do të jenë të dukshme menjëherë.

Sfunxherët dhe leckat e pastrimit(fotoja e kopertinës)

Sfunxherët dhe leckat janë një domosdoshmëri në çdo kuzhinë. Ju mund të merrni një enë të bukur për sfungjerin tuaj, ai duhet të jetë gjithnjë i tharë, por jo në çezmë. Para së gjithash, nuk duket mirë, e dyta, nëse rubineti nuk është bërë nga materiale hidraulike me cilësi të lartë dhe të shtrenjtë, mund të mbulohet me njolla të vogla ndryshkje.

Ju gjithashtu mund të merrni në konsideratë përshtatjen e vendit nën buzë të lavamanit, duke bërë një vend të vogël atje për ruajtjen e sfungjereve dhe leckave. Nëse ky opsion nuk është i mundur, atëherë ato duhet të lahen, thahen dhe prishen shpejt.

Sipas hulumtimit, 86% e sfungjerëve dhe leckave përmbajnë maja dhe myk. Ekspertët rekomandojnë ndryshimin e sfungjerit në jo më pak se një herë në javë.

Dyert e kabinetit

© kellkinel / depositphotos

Nëse në kuzhinë mungon një kapak i fuqishëm, por shpesh gatuani dhe skuqni diçka në sobë, atëherë dyert e kabinetit shpejt do të mbulohen me yndyrë. Është veçanërisht e dukshme në sipërfaqet me shkëlqim. Fshijini ato më shpesh, në mënyrë që të mos keni për të kaluar tërë fundjavën tuaj duke pastruar dollapët.

Dera e kabinetit me plehrat mund të vuajë më së shumti. Nëse nuk ka një mekanizëm të veçantë hapjeje, ai zakonisht hapet me duar të lagura dhe të papastra. Ekziston një sekret i vogël: varni këtë derë pak më poshtë se sa duhet dhe do të keni mundësi ta hapni atë me këmbën tuaj.

Tekstilet në kuzhine

©depositphotos

Shikoni platformën tuaj të kuzhinës ose mbajtësen e tenxhereve. Nëse platforma është e mbuluar me njolla të yndyrshme të pashlyeshme, është koha t’u themi lamtumirë. Qepni vetë një platformë të re dhe mbajtëse të tenxhereve të reja, ose blijini ato. Nuk kërkon shumë para, por kuzhina juaj do të duket shumë më mirë.

Fleta shënimesh dhe letra të tjera

©depositphotos

Shënime të shumta për anëtarët e familjes të ngecura në frigorifer, dollapë dhe vende të tjera të dukshme, zakonisht bëhen të verdha me kalimin e kohës dhe i japin një pamje të pakursyer kuzhinës tuaj.

Provoni të përdorni një tabelë speciale magnetike për shënuesit që mund të fiksohen në frigorifer ose mur, në vend të letrës. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani të gjitha kujtimet dhe mesazhet tuaja në një vend.

Dritarja e kuzhinës

©depositphotos

Bëjini dritaret e kuzhinës tuaj të duken bukur. Hiqini nga dritarja gjërat e vogla si stilolapsa, libra dhe karikues. Nëse në dritaren tuaj ka lule, sigurohuni që t’i ujitni ato sa duhet, përndryshe mjedisi i lagësht mund të tërheqë mizat. Një pamje e pastër për dritaren e kuzhinës është një nga elementët që krijon një përshtypje të përgjithshme për kuzhinën në përgjithësi.

Ajri i freskët

© hrabar / depositphotos

Ajrosni kuzhinën tuaj sa më shpesh të jetë e mundur, veçanërisht gjatë gatimit. Nëse jeni duke gatuar ushqim, sigurohuni që të mbyllni derën ose të hapni dritaren. Një kuzhinë pa erë është një plus i madh kur bëhet fjalë për pastërtinë dhe shëndetin tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here