11 Këshilla për Makijazhin të Vërtetuara nga një Profesioniste

0
233
©Roman Zakharchenkov

Çdo ditë, ne hasim në shumë këshilla nga artistë profesionistë dhe blogerë. Kështu, vendosëm të kontrollojmë disa nga këshillat më të njohura dhe të ndajmë vetëm ato që ia vlen t’u kushtoni vëmendje.

Elena Zhukova, një profesioniste e fushës ka ndarë disa këshilla me ndjekësit e saj të cilat e bëjmë të qartë ndryshimin midis një makijazhi të rëndomtë dhe atij fin.

Zgjidhni hijen e duhur të pudrës

©Roman Zakharchenkov

Zgjidhni një fondatinë në përputhje me tonin e lëkurës tuaj – mund të ndryshojë nga nuancat më të ftohta në ato më të ngrohta. Për të zgjedhur produktin ideal, vendosni bazamente të ndryshme përgjatë vijës tuaj të nofullës për të marrë parasysh ngjyrën e qafës tuaj.

Gjithmonë përziejeni mirë bronzerin tuaj

©Roman Zakharchenkov

Konturimi modern bazohet në kthesa të buta. Nuk duhet të ketë trekëndësha ose vija në fytyrën tuaj. Zgjidhni një bronzer me një strukturë të lehtë në një hije gri-kafe. Vendoseni atë vetëm mbi hijen natyrale të mollëzës tuaj në mënyrë që të krijoni një efekt të ngritur.

Gjeni formën perfekte të vetullave

©Roman Zakharchenkov

Vetullat përcaktojnë të gjithë grimin, prandaj është e rëndësishme të zgjidhni një formë të butë për pamjen tuaj të përditshme. Zgjidh ngjyrën e vetullave në përputhje me ngjyrën e flokëve: një ose dy nuanca më të lehta do të jenë të shkëlqyera për brunet, dhe e njëjta hije ose një hije më e errët do t’i përshtatet biondeve në mënyrë të përsosur.

Bëni sytë tuaj të duken më të mëdhenj

©Roman Zakharchenkov

Lapsi i zi përgjatë bazës së qerpikëve tuaj të sipërm do të krijojë një pamje të mprehtë dhe të hapur dhe do të përmirësojë qerpikët tuaj. Në të njëjtën kohë, nëse e përdorni në kapakun tuaj të poshtëm pa kujdes, do të krijoni më shumë sy “bajame” dhe do t’i bëjë ato vizualisht më të vogla.

Peneli duhet t’i përshtatet formës tuaj të syve

 

Të gjithë mund të bëjnë penel! Gjëja më e rëndësishme këtu është të gjesh formën tënde perfekte. Mos i tërhiqni krahët shumë lart, pasi kjo mund të ndryshojë në mënyrë dramatike formën e syrit tuaj. Këndi i jashtëm duhet të ndjekë formën tuaj më të ulët të kapakut. Vizatoni krahët kur sytë tuaj janë të hapur. Kjo teknikë ju lejon të shihni vijën që po krijoni.

Përdorni hije të shumta për sytë tuaj

©Roman Zakharchenkov

Mundohuni të përdorni më shumë se vetëm dy hije të syve kur vendosni grimin tuaj. Do t’ju duhet një furçë me push dhe hije nude për sytë një për përzierje të butë.

Aplikoni rimel vetem në pjesën e siperme

©Roman Zakharchenkov

Rimeli i tepërt në qerpikët tuaj ju bën të dukeni më të moshuara. Qerpikët e përcaktuar mirë janë zgjidhja më e mirë për grimin e përditshëm.

Aplikimi i ruzhës në mënyrë korrekte

©Roman Zakharchenkov

Bëni goditje të lehta me furçë dhe intensifikoni ngjyrën nëse është e nevojshme. Vendosni skuqjen në qendër të mollës, duke përzier ngjyrën përgjatë mollëzës tuaj.

Zgjidhni një hije buzësh që është e ngjashme me ngjyrën e buzëkuqit

©Roman Zakharchenkov

Truku më i rëndësishëm në përbërjen e buzëve është që një astar buzësh të përputhet në mënyrë të përkryer me ngjyrën e buzëkuqit që do të vishni. Buzët e mbingarkuara duken vulgare. Mundohuni që së pari të përzieni rreshtin e buzëve dhe më pas të vendosni buzëkuqin tuaj.

Fshehja e rrathëve të errët poshtë syve

©Roman Zakharchenkov

Për të fshehur qarqet e errëta nën sytë tuaj në mënyrë më efektive, vendosni korrektor në formën e një trekëndëshi siç mund ta shihni në foto.

Nxirrni në pah zonat që dielli natyrshëm vë në pah

©Roman Zakharchenkov

Përdorni theksues vetëm për zona jo me vaj dhe përpiquni të shmangni zonën T. Vendoseni atë në zonat që janë në vëmendje natyrshëm: mollëzat tuaja, kocka e vetullës, cepat e brendshëm të syve tuaj dhe ura e hundës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here