12 Gjërat që Estetistet e Thonjëve Nuk ua Thonë Kurrë

0
721
© Depositphotos.com

Manikyri dhe pedikyri tani janë po aq të zakonshëm sa larja e dhëmbëve dhe flokëve. Kemi besim tek estetistët e thonjëve tanë pa e menduar fare. Por ne nuk kemi asnjë ide se çfarë rrezikojm me këto procedura nëse nuk merren disa masa paraprake shumë të thjeshta.

Ne do t’ju tregojmë për pasojat e disa procedurave që duken të padëmshme.

Instrumentet

© Depositphotos.com

Pasojat më të rëndësishme të vizitave në sallonet e bukurisë së cilësisë së ulët janë infeksionet. Nga hepatiti B dhe C dhe HIV deri në kërpudhat më pak të frikshme, por gjithsesi shumë të pakëndshme.

Për të mos u infektuar, mjekët rekomandojnë të merrni pajisjet tuaja për manikyrin dhe pedikyrin tuaj në sallone, kushtojini vëmendje pastërtisë së vendit dhe mos kini turp të bëni pyetje rreth asaj se sa të pastra janë instrumentet. Në fund të fundit, është shëndeti juaj.

Heqja e kallove

© Depositphotos.com

Mjekët nuk rekomandojnë që t’i hiqni kallot në sallonet e bukurisë. Nëse keni lëkurë të hollë ose qarkullim të keq të gjakut, mjetet që përdorin artistët e thonjve mund të dëmtojnë këmbën tuaj dhe ta infektojnë atë.

Për ta shmangur këtë, duhet të mbani këpucë që nuk janë shumë të ngushta. Vendosni kremra të posaçme në kallo për të siguruar që lëkura është zbutur mjaftueshëm.

Trajtimi i thonjëve të gishtave të këmbëve

© © Depositphotos.com

Kjo procedurë kërkon një mjek profesionist. Artistët e thonjve në sallonet e bukurisë nuk kanë njohuri ose kualifikimet e duhura për ta bërë këtë. Trajtimi i gabuar i një thoi që është rritur në mish mund të çojë në infeksione që mund të trajtohen vetëm me antibiotikë ose madje edhe heqjen e të gjithë thonjve.

Nëse keni këtë problem, mos e shtyni një vizitë tek mjeku.

Heqja e kutikulave

© Depositphotos.com

Kutikulat mbrojnë thonjtë nga infeksioni. Kur i hiqni ato, një estetiste e thonjëve mund të infektojë ose të dëmtojë thoin. Si rezultat, thonjtë e rinj do të jenë të trashë, të pangjyrë, ose mund të kenë edhe valë.

Pra, në vend të një manikuri të bukur, do të keni thonj të shëmtuar. Mjekët nuk rekomandojnë heqjen e kutikulave. E vetmja gjë që mund të bëhet është zbutja e kutikules dhe largimi i saj me mjete të pastra.

Boshllëku nën thonj

© Depositphotos.com

Një manikyr ose pedikyr me cilësi të ulët mund të çojë në shfaqjen e zbrazëtirave nën thonj. Në gjuhën profesionale, kjo quhet onycholysis dhe shfaqet si rezultat i dëmtimit të shtresës së poshtme të thoit. Vetëm dermatologët mund ta trajtojnë këtë, ata do të këshillojnë vitamina, vajra dhe banja.

Thonjtë e brishtë

© Depositphotos.com

Çdo grua mund të ketë pasur thonj të brishtë. Siç rezulton, një manikyr i keq mund të jetë arsyeja për këtë problem. Ekspertët nuk e rekomandojnë përdorimin e një lime gjatë gjithë kohës. Është më mirë të shkurtoni thonjtë me gërshërë dhe të përdorni një limë për t’i dhënë formë thoit.

Vetëm thonjtë e thatë mund të formohen. Thonjtë e lagur janë më të ndjeshëm.

Thonjtë e verdhë

Ngjyra e verdhë e thonjve jo vetëm që mund të jetë pasojë e problemeve shëndetësore, por edhe e një manikyri me cilësi të ulët. Artistët e thonjve rekomandojnë vendosjen e manikyrëve me ngjyrë mbi shtresën mbrojtëse dhe vetëm përdorimin e manikyrëve të shtrenjtë për thonj.

Mos zbatoni jod në thonj. Pastë dhëmbësh, përbërjet me kripë, banjot me limon dhe peroksid hidrogjeni mund t’ju ndihmojnë të ktheni ngjyrën në normalitet.

Thonjtë e dyfishtë

© Depositphotos.com

Një manikyr joprofesional mund të jetë arsyeja për shfaqjen e thonjëve të dyfishtë. Ekspertët thonë se ata duhet të priten në mënyrë të barabartë. Mos i tërhiqni ato. Për të shmangur ndarjet, zbutni lëkurën tuaj me kremra të veçanta që përmbajnë vitaminë E dhe bëjini thojtë nga artistë profesionistë dhe të përgjegjshëm.

Depilimi i këmbëve përpara pedikyrit

© Depositphotos.com

Ne gjithmonë i depilojmë këmbët para se të shkojmë në sallon bukurie. Artistët e thonjve thonë se nuk i kushtojnë vëmendje këtyre gjërave dhe nuk rekomandojnë që të dëmtoni lëkurën.

Poret në këmbët e depiluara kohët e fundit janë më të hapura dhe ekziston një rrezik më i madh për të marrë një infeksion.

Mbulesa e thonjve

© Depositphotos.com

Lustrat e thonjve dhe materialet e tjera për thonjtë përmbajnë kimikate të rrezikshme. Këto komponente mund të dëmtojnë thonjtë dhe mund të jenë arsyeja për një reaksion alergjik apo edhe astmë.

Për të qenë të sigurt, ekspertët rekomandojnë ndryshimin e manikyrëve tuaj të thonjve çdo 3-4 javë dhe të bëni një pushim çdo 6-8 muaj. Idealisht, pushimi duhet të jetë 105 ditë, kjo është koha që i duhet një thonji të ri të rritet.

Llampa UV

Llampat UV të përdorura për të tharë manikyrin janë gjithashtu të rrezikshme për shëndetin. Rrezet ultraviolet dëmtojnë lëkurën dhe, sipas mjekëve, mund të çojë edhe në djegie të lëkurës.

Pra, para se të shkoni në një sallon bukurie, vendosni krem mbrojtës në lëkurën tuaj ose zgjidhni sallone që kanë llamba LED.

Banjat e nxehta të këmbëve

© Depositphotos.com

Arsyeja për të çarat në këmbë mund të jenë banjot e nxehta të këmbëve. Këmbët shpesh fryhen, ose ata që shpesh kanë një lëkurë të thatë, duhet të shmangin banjot e gjata në ujë të nxehtë të këmbëve.

Për të përmirësuar shëndetin e lëkurës, ekspertët rekomandojnë përdorimin e kremrave dhe lëngjeve hidratuese rregullisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here