13 Mënyra Natyrale për t’i Bërë Flokët të Buta e të Drejta

0
1933
©depositphotos

Ndërsa gratë me flokë të drejtë mendojnë se si t’i bëjnë ato më me onde, gratë me flokë kaçurrela ëndërrojnë t’i bëjnë atë të drejtë.

Shumë pajisje stilimi mund të dëmtojnë strukturën e flokëve dhe nuk mund të jeni gjithmonë të sigurt për efektin e procedurave kimike të drejtimit të flokëve.

Ne mblodhëm disa mënyra natyrale për t’i bërë flokët të drejtë, dhe ne duam t’i ndajmë ato me të gjitha gratë që kanë flokë kaçurrelë.

Stilimi i duhur fillon në dush.

Nuk është një shaka. Ju nuk do të krijoni një model të mirë flokësh pa një shampo dhe zbutës të mirë. Në këtë rast, sigurohuni që të zgjidhni produkte që përmbajnë keratin, i cili është i njohur mirë për vetitë e mira të drejtimit.

Pasi të keni larë flokët, përdorni një peshqir të bërë nga një material shumë absorbues. Për shembull, një peshqir banjo bambu antibakterial.

Me butësi, thani flokët me peshqir për të shmangur dëmtimin dhe ndarjen e flokëve.

Fërkojeni me kujdes me një peshqir përgjatë gjatësisë për të hequr lagështinë e tepërt.

Zgjidhni llojin e duhur të krehrit.

Mos përdorni furça të rrumbullakëta sepse ato janë bërë për të mbështjellë flokët, sidomos në maja.

Për të krehur flokët siç duhet, përdorni një krehërme dhëmbë të gjerë – është i shkëlqyeshëm për zgjidhjen e flokëve. Mund ta përdorni edhe në dush për të vendosur zbutës në çdo zonë të flokëve tuaj.

Flokët mund t’i bëni drejt duke i krehur

Lërini flokët të thahen natyrshëm pas dushit, por mos harroni t’i krihni çdo 5 minuta.

Ndani flokët në disa pjesë, dhe tërhiqni lehtë secilën pjesë, në mënyrë që flokët tuaj të qëndrojnë në një formë të drejtë. Mund të përdorni një tharëse flokësh, por vetëm në ambient të freskët.

Një bisht mund të ju ndihmojë të pushtoni flokët kokëfortë kaçurrelë.

Pas një larjeje të duhur, prisni derisa flokët tuaj të thahen të paktën 70% dhe bëni një bisht të ulët të ngushtë. Nëse keni ngritje flokësh ose flokë që bien nga bishti, rregullojeni atë me kapëse të holla teli. Krihni bishtin për tu siguruar që nuk ka ngatërresa.

Përdorni disa lidhje flokësh për të rregulluar flokët tuaj çdo 5-7 cm (numri i lidhjeve të flokëve varet nga gjatësia e flokëve tuaj). Mbuloni kokën me një shall mëndafshi dhe prisni derisa flokët tuaj të thahen. Tërhiqeni shallin dhe hiqni të gjitha lidhjet e flokëve.

Krehni flokët tuaj. Ja ku u bë!

Ose mund të përdorni një sekret nga gratë e Amerikës Latine.

Në Amerikën Latine, gratë kanë sekretin e tyre për flokët e duhur: teknika quhet “La toca”. Për modelin e flokëve kaçurrelë,femrat në Amerikën Latine i lajnë flokët, i thajnë me ajër të freskët dhe i mbështjellin flokët më të thatë përreth kokës, duke i rregulluar me kapëse teli. Të nesërmen në mëngjes ata zgjatën me flokë të drejtë.

Mësoni më shumë rreth drejtimit kozmetik:

Krem dhe serume drejtuese. Ato duhet të aplikohen përgjatë gjatësisë së flokëve dhe të lihen të thahen. Këto produkte mbrojnë nga rrezet UV dhe dëmtimi nga mbinxehja e strukturës së flokëve. E vetmja pengesë është se ato nuk mund të përdoren me një bojë flokësh sepse bllokon kremin të futet në thelbin e flokëve. Kështu, efekti i përdorimit nuk do të jetë i dukshëm.

Spërkatjet drejtuese dhe vajrat zbutës. Ato mund të aplikohen si në flokë të lagur ashtu edhe në të thatë. Përkundër komoditetit të përdorimit të spërkatjeve, ato kanë një disavantazh të pakëndshëm: shumica e tyre përmbajnë silikon dhe përbërës të tjerë të dëmshëm që grumbullohen në flokë dhe i dëmtojnë ato nga brenda. Nga ana tjetër, vajrat funksionojnë mirë si për drejtimin e flokëve ashtu edhe për mbrojtjen e nxehtësisë.

Përdorimi i maskave të flokëve rregullisht do t’i bëjë flokët tuaj të duken të butë dhe të drejtë. Maskat e flokëve janë bërë për të ushqyer dhe lagështuar flokët tuaj, si dhe për të punuar në strukturën e tyre të brendshme. Kur flokët janë të shëndetshëm nga brenda, ato duken të mrekullueshme në çdo stil.

Maskë me 3 vajra. Përzieni vajin e ullirit, vajin e ricinit në përmasa të barabarta. Sasia e vajrave varet nga gjatësia e flokëve dhe trashësia e tyre. Përzierja duhet të nxehet në një banjë uji dhe të aplikohet në të gjithë gjatësinë e flokëve tuaj. Mbështillini flokët me një peshqir të ngrohtë dhe mbajeni maskën për 40 minuta.

Maskë me vaj ulliri. Nëse nuk keni llojet e vajrave të përmendura më lart, mund të përdorni vetëm një. Ngrohni 3 lugë vaj ulliri, dhe aplikojeni në flokët tuaj. Mbuloni flokët me një mbështjellës plastik për të krijuar një mini “efekt serë”. Për një efekt më të mirë, lini maskën gjatë natës dhe lani flokët në mëngjes (megjithëse mund të jetë pak e vështirë të lani maskën). Ju mund të duhet të aplikoni shampon tuaj disa herë për të larë vajrat siç duhet. Ju gjithashtu mund të shpëlani flokët me 1 litër ujë të ngrohtë me lëng limoni.

Edhe një ndihmës tjetër: një këna pa ngjyrë

Një produkt tjetër popullor që shumë gra me flokë kaçurrelë përdorin është një këna. Kjo e bën strukturën e flokëve pak më të trashë, dhe, si rezultat, bëhet më e rëndë dhe e drejtë. Mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar zbokthin dhe për të parandaluar ndarjen e majave.

Uthulla e mollës si drejtues natyral i flokëve

 

Flokët mund të rregullohen edhe në shtëpi me uthull molle. Përzieni 2 lugë gjelle uthull molle dhe një filxhan ujë, dhe vendoseni në një shishe spreji. Spërkatni flokët tuaj të larë gjatë gjithë gjatësisë. Lëreni për disa minuta, dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Llakun mund ta bëni për përdorim në të ardhmen duke përzier gjysmën e gotës me uthull molle dhe 1.5 litra ujë të ngrohtë. Pastaj thjesht derdhni përzierjen në një shishe spërkatëse dhe përdoreni sa herë që dëshironi të drejtoni flokët tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here