14 Gabime që Bëjnë të Dukesh e Veshur Rëndomtë, edhe Kur Blen Rroba të Shtrejnta

0
1078
© Depositphotos © Depositphotos

Vajzat e moshës 16 vjeç e lart shpenzojnë mesatarisht, 76% më shumë për veshje sesa burrat. Sidoqoftë, ftohtësia e çdo vështrimi të caktuar nuk varet gjithmonë nga sasia e parave që njerëzit harxhojnë. Nëse e njihni veten në këtë situatë, mos u mërzitni. Stilistët kanë krijuar një listë këshillash që mund t’ju ndihmojnë të dukeni mahnitëse dhe kurrë të me veshje të lira.

Ne kemi mbledhur disa këshilla të njohura që do të parandalojnë që imazhi juaj të duket i lirë. Pra, këtu është një listë e asaj me të cilën duhet të tregoheni më të kujdesshëm kur vendosni.

Gjëra të modës nga sezonet e mëparshme

© irina_asfour / Instagram © badgalriri / Instagram

Problemi me këto lloj rrobash është se njerëzit e tjerë do ta dinë se sa vjet më parë i keni blerë ato.

Veshja e azhurnuar dhe rrobat e modës mund të jenë mjaft të kushtueshme. Nëse nuk jeni të gatshëm t’i thoni lamtumirën një gjëje nga një sezon më parë ose më shumë, mbushni garderobat tuaja me rroba që nuk do ta humbin rëndësinë e tyre me kalimin e kohës.

Veshje me masë të madhe

Edhe një artikull neutral si një këmishë e bardhë që supozohet se mund t’u bëje të gjithëve mund të duket e shëmtuar nëse nuk ju përshtatet si duhet. Rrobat që janë të lirshme në trup kanë qëndruar në trend për shumë kohë. Sidoqoftë, jashtë Instagramit, gjëra të tilla duken të ngathëta dhe sikur të ishin huazuar nga një vëlla më i madh apo burri.

Ndoshta rrobat e mëdha duken elegant në modele të cilat vendosin makijazh të ndritshëm, aksesorë dhe taka të larta. Por për zonjat që mbajnë një foshnjë, një ombrellë dhe çanta të rënda në krahë do të duket sikur e huazuan këtë send të tepërt nga shoqja e saj që peshon 15 kilogramë më shumë sesa ajo.

Pulla shumëngjyrëshe

© Depositphotos © Depositphotos

Asnjëherë nuk duhet të nxitoni ndërsa bëni pazar për xhinse të reja. Pasi t’i provoni dhe kontrolloni qepjet, sigurohuni që të kontrolloni të gjitha thumbat dhe zinxhirët. Thumbat shumëngjyrësh mund t’i bëjë xhinse të duken unike, por vetëm derisa të futen në lavatriçe. Edhe ngjyrat me cilësi të lartë do të veniten pasi të lahen, duke i bërë rrobat të duken të pakëndshme.

Kushtojini vëmendje shenjave: ato duhet t’i korrespondojnë markës së xhinseve. Kjo gjithashtu do të ndihmojë për të kontrolluar vërtetësinë e blerjes.

Xhins me mbishkrime ose shirita

Mbishkrime të shumta, shirita, zinxhirë dhe pulla janë në përpjesëtim me vlerën e sendit të veshjes (me përjashtime të rralla).

Dëshiron të dukesh me klass? Zgjidhni xhinse me një stil minimalist – sa më e thjeshtë, aq më mirë. Sigurohuni t’i kushtoni vëmendje cilësisë së artikullit. Pëlhura nuk duhet të jetë e zgjatur në zonën e gjurit ose të zvarritet në zonën e belit. Mos kini frikë se xhinset e thjeshta do të duken shumë të thjeshta. Ju gjithmonë mund t’i zbatoni ato me pajisje shtesë, si një rrip, një çantë ose disa këpucë.

Kombinime të këqija ngjyrash

© Depositphotos © Depositphotos

Pamundësia për të kombinuar veshjen e duhur mund të bëjë që edhe rrobat më të modës dhe të shtrenjta të duken të lira.

Hijet e acidit nuk janë të përshtatshme për veshjen e përditshme. Rrobat e ndritshme duhet të jenë të balancuara me tonet pastel – janë ngjyrat që formojnë bazën e veshjeve. Është mirë nëse njëra prej ngjyrave mund të jetë neutrale, si e zeza, qumështi ose një ton i lëkurës.

Nga ana tjetër, shumë vajza që frymëzohen nga ideja e veshjeve themelore, nuk pranojnë të veshin ngjyra plotësisht të ndritshme. Ngjyrat gri, bezhë dhe e zeza mbizotërojnë në veshjet e tyre. Nëse kombinimi i ngjyrave të ndritshme duket shumë e guximshme për ju, filloni të kombinoni disa gjëra me të njëjtën ngjyrë në një pamje, por me hije të ndryshme.

Qepje me cilësi të ulët

Është e ditur se fijet ngjitëse janë një e keqe universale që tregon origjinën e pakuptimtë të veshjeve. Por edhe qepjet që duken normale në shikim të parë nuk garantojnë se sendi ishte qepur mirë.

Kushtojini vëmendje zonave ku bashkohen shtresat – fundi i njërës qepje duhet të përputhet në mënyrë perfekte me fillim të qepjes së dytë. Këto, në artikujt me cilësi të lartë vendosen të gjitha, veçanërisht në vendet ku pëlhura rritet ose fërkohet shumë (si në foto). Përndryshe, ju mund të përfundoni duke veshur qepje të lirshme ose të grisura pas ciklit të parë të larjes.

Gërvishtjet në syze

© Depositphotos

Lentet e gërvishtura në pamjen e syzeve mund të duken të pakëndshme, duke treguar mosmiratim të mundshëm të pronarit të tyre. Por kryesisht, ato thjesht duken të lira. Modelet më të shtrenjta janë më pak të prirura për t’u gërvishtur dhe për më tepër, pronarët e tyre mund t’i vendosin pa problem.

Syzet janë një nga aksesorët më të njohur përreth. Çdo dëmtim i dukshëm mbi ta do të rrisë çmueshmërinë e materialit. Kjo është arsyeja pse nëse vishni syze me lente plastike jo të shtrenjta, sigurohuni që të shikoni me kujdes gjendjen e tyre dhe t’i mbani ato në për rast të veçantë.

Bluza me fjalë ose thënie mbi to

© Depositphotos © Depositphotos

Rrobat me “shaka” mbi to janë të shkëlqyera për adoleshentët ose për raste të veçanta (si dhuratë ose një kostum për një festë). Por në jetën e përditshme, ata bëjnë që të rriturit të duken fëminorë dhe të papjekur. T-shirts me shenja të harlisura dhe printime që tërheqin vëmendjen mund të duken gjithashtu të lira.

Nëse jeni duke blerë një bluzë me një mbishkrim të një gjuhe të panjohur në të, sigurohuni që e dini përkthimin e saktë për të mos u futur në një situatë të vështirë ose të bëheni objekt për shaka.

Leshi i çrregullt në kapuç

© Depositphotos © Depositphotos

Leshi është i bukur, etik dhe gjithmonë i rëndësishëm. Markat e njohura botërore e përfshijnë këtë material në koleksionet e tyre. Markat e buxhetit e bëjnë atë gjithashtu, por ata shpesh përpiqen të kursejnë para për cilësinë e këtij lesh të rremë. Leshi i dhelprës në të vërtetë mund të duket më i bukur se lloji natyral. Kushtojini vëmendje cilësisë së sendit.

Leshi duhet të jetë i lëvizshëm në mënyrë që të mund të lani sendin tuaj të veshjeve pa problem. Përndryshe, ajo mund të bjerë dhe do të duket e paparë.

Kopsat që mungojnë

© Depositphotos © Depositphotos

Kopsat janë një nga detajet më pak të dukshëm në veshje – domethënë, derisa të humbasin. Kjo është arsyeja pse ju duhet të kontrolloni rregullisht rrobat tuaja për praninë e të gjithë elementëve të saj të vegjël, përfshirë kopsat që mungojnë ose që janë shumë të ngushta. Ju nuk keni gjasa të gjeni ndonjë kohë për të rregulluar kopsën nëse e zbuloni problemin në mëngjes, përpara se të dilni në punuar.

Mos dilni jashtë me një kopsë që mungon – do të prishë pamjen tuaj dhe do ta bëjë veshjen tuaj të duket e lirë dhe e paqartë.

Taka ose sholla të këpucëve tuaja që janë konsumura

Edhe nëse duhet të prisni disa muaj për të kursyer para për këpucë të reja, mos vishni këpucë të konsumuara.

Gërvishtjet mund të rregullohen me bojë këpucësh ndërsa kremi i shkëlqyes mund të “rinovojë” këpucët për disa sezone me rradhë. Sigurohuni që të zëvendësoni heptapset në kohë para se të lodhen shumë dhe të bëhen të dukshëm për të tjerët. Gjithashtu, mbani mend që gjithmonë mund të bëni një riparim një herë.

Thonjtë me manikyr të palëmuar

© natalia.nail.sohi / Instagram © anna_nails_masterkaliningrad / Instagram

Nëse nuk keni kohë për një manikyr higjienik, mos u shqetësoni t’i lyeni ato me një ngjyrë, sepse kjo do të tërheq vëmendjen në duart tuaja të papëlqyera. Higjiena duhet të vijë e para, dekori i dyti.

Nëse kutikulat duken të çrregullta, por pllaka është akoma e ngurtë, vendosni pak më shpesh vaj në lëkurën e thatë. Kjo do të ndihmojë në zbutjen e çdo parregullsie. Mundësia më e shpejtë për një manikyr është të përdorni një manikyr pa ngjyrë. Do t’i bëjë duart të duken të rregullta edhe pa u kujdesur për kutikulat.

Rroba të lehta në dimër

Një mini fustan i dukshëm në mes të një sezoni të ftohtë nuk duket mahnitës dhe i lezetshëm, por anasjelltas, i çuditshëm dhe qesharak. Për më tepër, mund të jetë e rrezikshme për shëndetin tuaj! Nëse njerëzit kthehen për t’ju parë, kjo është vetëm sepse ju vishni rroba jo të përshtatshme për sezonin.

Edhe nëse rruga juaj nuk ju detyron të sfidoni të ftohtin, si nëse keni parkim nëntokësor ose udhëtoni pa shkelur jashtë shumë, rrobat e holla dhe veshjet e shkurtra është më mirë të mos vishen deri në pranverë.

Një pamje “e përsosur”

© Depositphotos © Depositphotos

Përsosmëria e pamjes tuaj ose dëshira për ta parë veten pa fillers, procedura kozmetike dhe makijazh të përhershëm është një zgjedhje personale. Gjëja kryesore është ta mbani atë pa u vërejtur për ata që ju rrethojnë. Nëse të gjithë ju japin komplimente për shkak se dukeni të freskëta për një procedurë kozmetike, gjithçka është në rregull. Por nëse të gjithë vazhdojnë të vënë re ndryshime në tiparet e fytyrës tuaj, kjo do të thotë që mund ta keni kapërcyer atë “pak”.

Yjet botërorë, të cilët dikur ishin të dhënë pas plastikës, kanë filluar të refuzojnë fillerat të cilat patjetër që mund të përfitojnë nga pamja e tyre e përgjithshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here