15 Mënyra për të Shpëtuar një Bimë në Frymën e Fundit

0
379
© sillybard / Reddit

Disa njerëz kanë lidhje të veçanta me shtëpitë e tyre, ashtu si Leon dhe Mathilda nga filmi i Luc Besson. Dhe është kaq zhgënjyese kur një ditë, ne i gjejmë miket e gjelbërta duke marrë frymë për herë të fundit, me gjethet e tyre të rralluara dhe të thara.

Por lajmi i mirë këtu është se ju nuk duhet të nxitoni të vajtoni për bimën tuaj të kalbur para kohe, pasi ka disa mënyra për ta sjellë në jetë.

Ne duam të kërkojmë këshilla që i ndihmojnë lexuesit tanë të rregullojnë edhe situatat më të dëshpëruara, dhe kësaj radhe, ju ftojmë të shihni se si të ringjallni thesaret tuaja, bimët.

Bëjini enët dekorative ose metalike “më të shëndetshme”

© teak-decks / Reddit

Nëse bima juaj mezi po merr frymë, mund të jetë sepse keni zgjedhur bukurinë mbi praktikën dhe e keni futur atë në një lloj të gabuar vazoje. Bimës tuaj nuk i intereson vërtet nëse “veshja” e saj përputhet me modelin e perdeve tuaja të reja.

Në fund të fundit, ato kanë nevojë për një mjedis të shëndetshëm që të rriten dhe të lulëzojnë brenda. Kështu që nëse bima juaj është në një tenxhere metalike ose në një dekorative të bukur pa vrima kullimi, ju me të vërtetë duhet ta çlironi atë nga kjo robëri.

Mbjellësit metalikë mbajnë nxehtësinë brenda dhe rrënjët e bimës suaj të varfër janë duke u “gatuar” në këtë “tigan”. Vazot qeramike me një vrimë të vetme kullimi ose pa vrima kullimi fare do të bëjnë që uji të mbetet brenda dheut, duke provokuar lagështi jo të shëndetshme rreth rrënjëve.

Trajtoni rrënjët e mbipopulluara me dorë, duke i liruar dhe ndarë ato butësisht

Kur një bimë duket si ajo në foto në të majtë, është koha ta  nxirrni nga vazoja për t’i dhënë asaj më shumë hapësirë. Para se ta bëni, sigurohuni që të pastroni rrënjët dhe të mos i fshini ato në mënyrë që të thithin ujë dhe lëndë ushqyese në mënyrë më efikase.

Bëjeni atë me kujdes, në mënyrë që të mos prishin rrënjët dhe t’u japin atyre më shumë hapësirë për të marrë frymë.

Përdorni vetëm ujë të filtruar në bimët tuaja

© evilarison / Reddit

Përkundër mendimit se uji i rubinetit është i filtruar, ai ka ende disa nivele të klorit dhe kimikateve të tjera që mund të jenë plumbi i fundit për bimën tuaj. Lëreni ujin për 24 orë para se të ujitet bima. Uji i distiluar ose uji i shiut është gjithashtu i mirë për bimën tuaj, thonë ekspertët, pasi që të dy kanë pak acid dhe natyrisht shpërndahen të gjitha kimikatet dhe kripërat që janë grumbulluar tashmë në tokë për shkak të përdorimit të mëparshëm të ujit të rubinetit.

Ju mund të mbushni ujërat e shiut në një rezervuar ose t’i vendosni bimët jashtë për t’i zhytur në lagështi ndërsa bie shi.

Konsideroni vazot organike për krijimin e një mjedisi më natyral për rritje

© superma15 / Reddit

Mund të provoni t’i zhvendosni bimët tuaja në enë të bëra nga arra e kokosit. Jo vetëm që kjo është një vazo më e mirë organike që mund të lejojë kullimin e mirë dhe të parandalojë që rrënjët të mos kalben, por do të furnizojë bimën tuaj me zink, bakër dhe hekur natyrisht. Ndërsa është shumë e dobët për plehrat kimike, “ushqyerja” natyrale do ta mbajë atë fjalë në këtë botë.

Hiqni të gjitha pjesët “e vdekura”, por lini rreth 5 cm kërcell mbi sipërfaqe

© ksfst / Reddit

Hiqni të gjitha pjesët e vdekura ose jo tërheqëse të mbetura në bimë. Kjo përfshin gjethe të verdha ose kafe të grumbulluara që nuk mund të ruhen. Pritini kërcellin e pajetë në një kënd prej 45 gradësh, duke lënë sa më shumë gjethe të gjalla.

Konsideroni vetëm plehra të tretshëm në ujë dhe ujisni bimën me një sasi të vogël të përzierjes

© jennabennett1001 / Reddit, © gravymaster000 / Reddit

Megjithëse mund të duket se plehrat mund të bëjnë mrekulli, është vetëm pjesërisht e vërtetë. Sidoqoftë, ajo që ka shumë rëndësi është sasia dhe aplikimi i duhur, veçanërisht për bimët tuaja të dobëta, pa jetë. Qasja e “më shumë është më mirë” do ta vrasë bimën tuaj të varfër. Për ta fekonduar atë, duhet të përgatisni një përzierje prej 1 lugë çaji pleh për 1 litër ujë – kjo është proporcioni më universal që nuk është i dëmshëm për bimët e shtëpisë.

Shtoni kullues me ngjyra të lehta rreth bimës

© datCRUSTdough / Reddit

Kontrolloni vazon për kafaze të fshehura dhe hiqni ato

© sarahaflijk / Reddit

Nëse bima juaj është akoma në tenxhere origjinale ku e keni blerë, rekomandohet të kontrolloni tenxheren për çdo kafaz plastik në pjesën e poshtme, pasi ato janë të dëmshme për rrënjët dhe mund të jenë arsyeja kryesore pse bima juaj tani po vdes. Ju do të duhet të hiqni kafazet nga vazoja ose ta ndryshoni plotësisht.

Heqni qafe dëmtuesit me një larje delikate

© The Professional / Les Films du Dauphin

Përdorni një sfungjer ose një shtupë pambuku të zhytur në ujë me sapun ose fërkoni alkool për të larë delikatë dëmtuesit e bimës suaj. Nëse përdorni një sapun të veçantë që është për insektet dhe dëmtuesit, do të duhet të përsërisni procedurën disa herë pasi sapunët kundër insekteve hyjnë në fuqi vetëm ndërsa thahen.

Merrni masa për të mos tërhequr insekte të këqija

© The Professional / Les Films du Dauphin

Për të mbajtur insektet e uritura larg nga miqtë tuaj të çmuar të gjelbër, duhet t’i thoni “jo” përdorimit të dheut në natyrë. Bleni një përzierje dhe në supermarket, pasi është steril dhe nuk do të ndotet nga pushtuesit e padëshiruar. Kthejeni menjëherë bimën tuaj në tokën e shëndetshme.

Meqenëse bima juaj është shumë e dobët, duhet të siguroni gjithashtu kullimin e mirë, pasi kjo parandalon që rrënjët të kalben dhe siguron rezistencë më të mirë kundër pushtimit të insekteve.

Merruni me njollat e kërpudhave dhe insektet duke përdorur një llak prej vaji ose mjete mbrojtëse kundër mushkonjave

© cranrasbear / Reddit, © Milf_intheloose28 / Reddit

Ashtu siç është për njerëzit, kërpudhat mund të jenë të dëmshme për shëndetin e bimëve tuaja. Nëse bima juaj ka njolla të kalbura mbi gishtin e madh ose më afër rrënjëve të saj, është koha për të shpallur luftë kundër këtij “mysafiri” të padëshiruar. Ju mund të përdorni ose kokrra profesionale kundër kërpudhave ose të aplikoni një vaj të veçantë kopshtarik, i cili nuk do të ndotë bimën tuaj me kimikate vdekjeprurëse, por përkundrazi, do të shkatërrojë insektet dhe kërpudhat deri në vdekje.

Organizoni kërcellin rrënjën për bimët tuaja

© xXLindslayXx / Reddit, © NatureMan015252 / Reddit

Pas një kohe të gjatë të kaluar në ambiente të mbyllura, bimët tuaja meritojnë një ditë të vërtetë. Ajri i thatë dhe ventilimi jo natyral në banesën tuaj mund t’i shterrojnë ato.

Për t’i ringjallur ato, do t’ju duhet t’i vendosni në kushte të tjera dhe t’u jepni atyre një pastrim dhe njomje të mirë. Vendosni bimët në një vaskë dhe lani plotësisht ato duke i kushtuar vëmendje të madhe të dy palëve të gjetheve. Në këtë mënyrë, do të lani dëmtuesit e mbetur nga gjethet dhe do të lejoni që uji të largojë substanca të dëmshme që janë grumbulluar në tokë.

Përdorni mbushjen e pelenës për kullimin e tokës

© Petra Klawikowski / Wikimedia Commons, © melswife / Reddit

Nëse rrënjët e bimës tuaj janë të prirura për t’u kalbur, mënyra më e mirë për të mbajtur ekuilibrin e lagështisë është duke përdorur hidrogel (i cili mund të blihet në dyqanet e kopshtarisë).

Ju gjithashtu mund të përdorni një pelenë për fëmijë që është copëtuar – thjesht përzieni përmbajtjen me ujë derisa të merrni një strukturë xheli. Ju duhet ta shtoni atë në tokën e bimës tuaj në përmasa të barabarta dhe toka juaj e përsosur e vetë-kullimit do të jetë e gatshme. Me këtë metodë, nuk duhet të shqetësoni për kalbjen e rrënjëve.

Përdorni kosin si pleh jo agresiv

© ajcespedes / Pixabay, © Happycabininthewoods / Reddit

Bakteret e acidit laktik mund të sigurojnë ushqim të mirë për bimët tuaja. Është një vrasës i sëmundjeve natyrore dhe gjithashtu ndihmon për të mbajtur tokën në gjendje optimale për bimën tuaj. Ju mund të “ushqeni” bimën tuaj disa lugë kos, duke e shtuar atë në tokë në mënyrë që të pasuroni bazën e bimës me acide organike dhe të ndihmoni mikun tuaj jeshil të rivendosë fuqinë e tij.

Nëse keni një akuarium, përdorni ujin e tij për ujitje me pika

© Pixabay.com, © ugeneeuh / Reddit

Me siguri keni vërejtur se sa shpejt rriten bimët me ujë në akuariumin tuaj. Kjo është për shkak se ato vazhdimisht “ushqehen” nga produkte organikë dhe natyrorë që vijnë në ujë si rezultat i aktivitetit jetësor të peshkut tuaj.

Për sa kohë që akuariumi juaj nuk është i mbushur me ujë të kripur, ju mund të përdorni ujin e e tij për të ujitur bimët tuaja dhe pasurimin e tokës së tyre në mënyrë që të mund të rivendosë natyralitetin e tyre. Sidoqoftë, kjo nuk do të funksionojë nëse uji në rezervuarin tuaj është i kripur, prandaj sigurohuni që ta merrni parasysh këtë kur praktikoni këtë lloj terapie bimore.

Përdorni një qese plastike për të krijuar një serë në shtëpi për bimën tuaj

© kadispace / Reddit

Ju mund të krijoni një serë miniaturash për bimën tuaj duke e vendosur atë së bashku me vazon në një qese plastike të pastër dhe duke e vendosur atë në një dritë të butë indirekte ose dritë artificiale.

Sigurohuni që të ujisni bimën para kësaj dhe lëreni ujin të thahet mirë. Plastika do të lejojë që bima juaj të thithë ujin që do të avullojë, dhe mund të jeni i sigurt se pavarësisht sa jeni i zënë në disa ditë të muajit, bima juaj nuk do të thahet përsëri.

Kjo metodë gjithashtu ndihmon bimën tuaj të mbijetojë në kushte me ajër të thatë, si kur ngrohësi juaj është ndezur. Lagështia është po aq thelbësore në këtë kohë të vitit për bimën tuaj sa është për ju dhe shëndetin tuaj.

Çfarë këshillash keni për t’i dhënë një bimë të thatë, të kalbur një shans të dytë për të shijuar një jetë të lumtur? Ne do të donim që ju të ndanin përvojat tuaja për riparimin e bimëve me ne.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here