15 Ushqime që Duhet t’i Mbani në Shtëpi jo Vetëm për t’i Ngrënë

0
72
©depositphotos

Ka disa ushqime që kanë aq shumë qëllime përtej ngrënies saqë pothuajse duken si magjikë. Ne do t’ju tregojmë se si të përdorni patate të papërpunuara për t’i shtuar pak shkëlqim këpucëve tuaja të vjetra prej lëkure, Coca-Cola për të hequr njollat e gjakut dhe shumë më tepër.

Sot ne do t’ju tregojmë për truke të ndryshme të jetës duke përfshirë ushqime që do t’ju ndihmojnë të përfundoni shumë detyra rreth shtëpisë.

Uthull dhe sodë buke si pastrues sipërfaqesh

© MDeal / Imgur

Soda e bukës është një pluhur i gjithanshëm që mund të përdoret për kaq shumë gjëra të ndryshme nëpër shtëpi. Për të hequr qafe sipërfaqet kokëforta të zymta, vendosni pak sodë buke dhe uthull në zonën e prekur dhe lëreni atje për rreth 5 minuta. Fshijeni atë me një leckë dhe do të jetë më e ndritshme se kurrë!

Patate të papërpunuara për t’i sjellë shkëlqim lëkures

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por ne premtojmë se funksionon! Për të rikthyer shkëlqimin dhe për të ndihmuar të fshehni gërvishtjet e vogla në sendet tuaja prej lëkure, si këpucët, merrni gjysmën e patates dhe fërkojeni atë në zonën e prekur. Pastaj aplikoni një lustër këpucësh, dhe voila!

Limonët për të eleminuar aromat nga pajisjet

Për shkak të erës së tyre freskuese, limonët janë të shkëlqyeshëm për pastrimin e pajisjeve të përditshme si mikrovalët, frigoriferët dhe krijuesit e kafesë. Thjesht hidhni pak limon në një pambuk dhe vendoseni brenda pajisjes për disa orë.

Ketchup për të lustruar argjendin

© Bo0ombaklak / Reddit

Për t’i rikthyer argjendit tuaj atë shkëlqim të mprehtë, vendosni pak ketchup në një peshqir dhe fërkojeni atë në zonën e prekur. Kur të keni mbaruar, lajeni atë me ujë të ngrohtë. Nëse keni të bëni me argjend të ndotur rëndë, lini ketchup mbi të për 15 minuta.

Lëvoret e portokallit për të aromatizuar frigoriferët

© BGuimberteau / Imgur

Për të hequr aromat e keqija që dalin nga frigoriferi juaj, vendosni pak kripë në një lëkurë portokalli të vendosur në një tas dhe vendoseni thellë brenda frigoriferit.

Qumësht për të riparuar porcelanin e plasaritur

© Pixabay.com

Për të riparuar porcelanin e plasaritur, vendoseni në një tigan me afërsisht 2 gota qumësht. Sapo të fillojë të vlojë, vendoseni nxehtësinë në temperaturë të ulët dhe ziejeni për rreth një orë. Pastaj lëreni qumështin të ftohet para se ta hiqni porcelanin tuaj dhe ta shpërlani atë. Do të tronditeni se sa çarje të vogla do të zhduken!

Coca-Cola për të hequr njollat e gjakut

Njollat e gjakut mund të jenë jashtëzakonisht të vështira për t’u hequr nga rrobat. Sidoqoftë, nuk është e pamundur. Për ta bërë këtë, zbrazni një kanaçe të tërë Coca-Cola në lavatriçe së bashku me rrobat e prekura, përdorni detergjentin tuaj normal dhe lejoni që makineria të funksionojë për një cikël të plotë.

Gjalpë kikiriku për të hequr çamçakëzin nga flokët

© Pixabay.com, © Stockade10 / Reddit

Ndoshta nuk ka asgjë më të bezdisshme sesa çamçakëzi i mbërthyer në flokët tuaj! Nëse jeni ballafaquar me atë gjendje të bezdisshme, në vend që të drejtoheni tek gërshërët, vendosni pak gjalpë kikiriku në çamçakëz dhe lëreni atje për disa minuta. Me kujdes përpiquni të hiqni çamçakëzin nga flokët tuaj, dhe së fundmi, shpëlajeni dhe lajeni atë.

Majonezë për të hequr unazat e ujit në dru

 

Për të hequr unazat e ujit në dru, vendosni pak majonezë në një peshqir dhe pastroni zonën e prekur. Duhen vetëm disa sekonda për ta zhdukur njollën. Kjo është vetëm një nga gjërat më të mira që mund të bëni me majonezë!

Feta bukë për të marrë gotë të thyer

Kur bie një gotë, ajo zakonisht copëtohet në një milion copa të vogla që përhapen në të gjithë vendin. Mund të jetë e vështirë të marrësh secilën copë veç e veç, kështu që për ta bërë më të lehtë këtë proces, vendos një palë doreza, pastroni me zbrazëti zonën dhe më pas përfundojeni me një fetë bukë për të marrë mbetjet e qelqit.

Birra për të lustruar dru

Për t’i shtuar pak shkëlqim drurit, birra është zgjidhja. Vendosni pak birrë në një leckë të pastër mikrofibre dhe fshijeni atë në mobilje. Kur të keni mbaruar, lëreni të thahet. Dhe së fundmi, për të përfunduar lustrimin, fshijeni atë me një leckë të thatë.

Çaj për të hequr aromat nga qilimat

© Pixabay.com, © Pixabay.com

Për të hequr aromat e mbetura nga qilimat, vendosni disa gjethe të thata çaji mbi qilim dhe lërini aty për rreth gjysmë ore. Sigurohuni që të mos përdorni gjethe të lagura çaji pasi këto mund të njollosin tapetin tuaj.

Kafe për të mbajtur larg insektet

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Nëse keni një kopsht shtëpie dhe luftoni për të mbajtur milingonat dhe insektet larg luleve dhe bimëve tuaja të çmuara, përdorni llumrat e mbetura të kafesë për t’i mbajtur ato larg. Së pari, vendosni llumin e kafesë në një tas dhe vendoseni në kopshtin tuaj. Pastaj, digjni llumin e kafesë. Era e fortë e kafesë, si dhe tymi, do të largojë insektet si mushkonjat, bletët dhe grerëzat.

Sheqeri për të zgjatur jetën e buqetave me lule

© Pixabay.com, © Pixabay.com

Buqetat me lule e bëjnë çdo dhomë më të gëzueshme dhe të këndshme, por ato shpesh vyshken shpejt. Për ta shmangur këtë dhe për të zgjatur jetën e buqetës suaj, shtoni 1 litër ujë të ngrohtë në vazon tuaj të ndjekur nga 2 lugë sheqer.

Kripë për të zbardhur rrobat

Kripa është një mjet i lirë dhe miqësor ndaj mjedisit që mund të përdoret për të zbardhur rrobat tuaja. Nëse dëshironi të shtoni pak shkëlqim në një pjesë të veçantë të rrobave, zhyteni atë gjatë natës në ujë të kripur dhe në mëngjes, vendoseni në lavatriçe së bashku me një çerek deri në gjysmë filxhani kripë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here