20 Zëvendësime Ushqimesh që të Dobësojnë pa Uritje

0
52
©depositphotos

Të gjithë ne i kemi kaluar ato fazat e ngrënies së tepërt ose e kundërta të urisë së një ditë te gjatë pa ngrënë. Sidoqoftë, për Amanda Meixner, një blogere ushqimi, kjo nuk është mënyra për të ngrënë të shëndetshëm.

Ajo tregoi për një regjim të humbjes së peshës që konsiston në këmbimin e ushqimeve të përpunuara, me kalori me ushqime të plota, natyrore.

Ne kemi gjetur disa zëvendësime ushqimesh super të lehta dhe të përballueshme, të cilat do t’ju ndihmojnë të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit pa pasur nevojë të kaloni nëpër një regjim diete të mjerueshëm.

Planet e kësaj dietë informuese do të përshtaten në jetën tuaj dhe as nuk do të keni nevojë të hiqni dorë nga ushqimet tuaja të preferuara.

Dieta vs ushqim i shëndetshëm

Dieta nuk do të thotë domosdoshmërisht të vdesësh nga uria. Kjo vetëm do të bëjë që ju të mendoni vazhdimisht për të ngrënë dhe për t’u ngopur! Në vend të kësaj, ushqejeni trupin tuaj me perime, proteina, yndyrna dhe sasinë e duhur të karbohidrateve që do t’ju lënë të ngopur.

Ushqimi i shpejtë vs ushqimi i bërë në shtëpi

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Fajtor për ngrënien e vakteve të ngrira ose të shpejta? Ndryshoni rutinën tuaj të pushimit të drekës dhe filloni t’i përgatitni vetë vaktet tuaja. Vaktet shtëpiake janë më të shëndetshme dhe shumë më miqësore se sa restoranti juaj më i afërt i ushqimit të shpejtë.

Kos me shije vs kos grek + fruta

© meowmeix / instagram

Duke bërë pak ndryshime në vaktet tuaja mund të çoje ndryshime të mëdha. Ndërsa kosi me aromë shton 28 g sheqer të mirë me 6 g proteina, kaloni në kosin grek të pasur me fruta të freskëta dhe konsumoni vetëm 9 g sheqer me 21 g proteina.

Reçel me manaferra i blerë në dyqan vs Manaferra të shtypura

© meowmeix / instagram

Reçeli i blerë direkt në raftin ushqimor nuk është thjesht një kavanoz i mbushur me sheqer, por një kavanoz i mbushur me shurup misri me fruktozë të lartë dhe konservantë të tjerë. Ndërrojeni atë me manaferrat e freskëta dhe ka ndryshim zero të shijes me kursime të pafund në sheqerin e konsumuar.

Agave vs shurup panje / mjaltë

© meowmeix / instagram

Fruktoza është një formë e dëmshme e sheqerit. Shurupi Agave është shumë i rafinuar dhe përmban sasinë më të lartë të fruktozës që gjendet në ndonjë prej ëmbëlsuesve komercialë. Shurupi i panjës organike dhe i pastër është më pak i përpunuar dhe gjithashtu ju jep 24 antioksidantë që ndihmojnë në forcimin e metabolizmit tuaj.

Patatina vs kokoshka

Ju do të mendonit se shkëmbimi i patatinave tuaja ose Doritos me një tas të plotë me kokoshka nuk do të bënte asnjë ndryshim tek ju kur po shikoni një film, por gjejeni se çfarë? Një grusht patate të skuqura përmban 50 kalori, 9 g yndyrë, 16 g karbohidrate dhe është shumë i përpunuar. Kokoshkat në vend të kësaj kanë vetëm 93 kalori dhe nuk janë gjë tjetër veçse kokoshka!

Frappuccino vs Kafe + qumësht kokosi

© meowmix / instagram

Ju ende mund të pini kafenë tuaj, por këtë herë përdorni qumësht kokosi me vetëm 25 kalori dhe 2 g sheqer për të kursyer ditën tuaj.

Burger vs Burger pa simite

© meowmix / instagram

Është krejt në rregull të shkoni për një burger. Thjesht anashkaloni simitet dhe në vend të kësaj krijoni një mbështjellëse marule dhe keni kursyer 18 g karbohidrate.

Korrigjoni pjesë të vaktit kundrejt pjesëve të denja të Instagramit

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Me të gjitha mënyrat, jepini dhe bëjini foto tasit tuaj të tërshërës dhe frutave të dizajnuar bukur. Sidoqoftë, sigurohuni që po hani porcionet e duhura, edhe nëse është super e shëndetshme.

Dieta e dobësimit vs dietë e shëndetshme

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:


Humbja e peshës nuk do të thotë që ju të hani më pak ose të kujdeseni për kikirikë. Këtu është një pjesë e vogël e një diete të ulët në kalori që është e mërzitshme, pa shije dhe ndoshta do t’ju tundojë disa muaj më vonë, krahasuar me një vakt po aq tërheqës, të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm.

Ushqim i freskët vs ushqim i ngrirë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Studimet vërtetojnë se ekziston një ndryshim i papërfillshëm ushqyes midis ushqimit të freskët dhe ushqimit të ngrirë. Perimet e ngrira janë më të lira dhe mund të kenë më shumë vlera ushqyese pasi që këputen kur piqen dhe ngrihen menjëherë.

Kekë të blerë në dyqan vs në shtëpi

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

T’i qëndrosh një regjimi të humbjes së peshës nuk do të thotë të humbasësh të gjitha gjërat e ëmbla. Zëvendësoni miellin e bardhë me miell kokosi dhe kekët tuaj në shtëpi janë fitues me një fibër më të lartë dhe përmbajtje më të ulët sheqeri.

Ushqim i dendur me kalori vs ushqim me vëllim

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:


Ju nuk duhet të llogaritni kaloritë nga pamja e vakteve tuaja. Bananet mund të duken sikur nuk keni pasur asgjë dhe prapë këta kanë kalori të barabarta me 400 g shalqi.

Ëmbëlsira vs çokollatë e zezë

© meowmix / instagram

Kujdesuni për dëshirat tuaja për ushqim në mesnatë duke zëvendësuar ëmbëlsirat me çokollatë të zezë. Ju sapo po i kurseni vetes nga 20 g sheqer që trupit tuaj do t’i duhej të përpiqej të digjte ndërsa fle.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Çokollata që ju spërkatni lirshëm përmban vetëm 20% kakao dhe 75 g sheqer. Kakaoja e vërtetë është pjesa më e shëndetshme e çokollatës duke shtuar vetëm 0,5 g sheqer në pijen tuaj.

Topa proteina vs Vezë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:


Ju do të duhet të hani 5 topa proteina komerciale që të përputhen me vetëm një vezë, topin e proteinave të natyrës. Dhe me mend, veza ka vetëm 78 kalori!

Biskota vs biskota me brumë shtëpie

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Zgjidhni trajtimet tuaja me mençuri. Brumërat ose biskotat e paketuara kanë shumë përbërës dhe sheqer të përpunuar. Nga ana tjetër, brumi i biskotave të bëra vetë ka vetëm 50 kalori dhe kërkon vetëm 5 përbërës.

Meze rastësore vs vakt aktual

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Mbushja e barkut me një grusht fruta të thata do të shtonte shumë më shumë kalori sesa një vakt i përgatitur mirë. Zgjidhni vaktin tuaj nga vlerat e tij holistike, jo vetëm nga kaloritë e tij.

Drithëra vs Mëngjes i plotë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Amanda (Meixner) Rocchio (@meowmeix) in data:

Merreni mëngjesin tuaj seriozisht, edhe nëse jeni vonë! Ndërroni sythet tuaja të zakonshme të frutave ose rutinën e drithërave me një vakt të gatuar me kalori të ulët, me fibra të larta. Shtimi i disa frutave, me pak proteine dhe me sheqer të ulët, ose kos grek do t’ju mbajë të ngopur dhe të gatshëm për ditën.

Kafja antiplumb vs mëngjesi i duhur

© meowmeix / instagram

Kafeja antiplumb shton 2 lugë gjalpë dhe 1 lugë vaj kokosi menjëherë në rutinën tuaj të mëngjesit. Në vend të kësaj, bëjini vetes një mëngjes të mirë me pak spinaq, vezë të ziera fort dhe avokado dhe do të keni një vakt të shëndetshëm pa dëmtuar dietën tuaj.

A jeni i ngazëllyer që provoni menjëherë këto shkëmbime ushqimesh? A keni mënyrat tuaja personale për të zëvendësuar mezet tuaja të preferuara jo të shëndetshme? Ndani me ne në komentet më poshtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here