4 Mënyra për të Kuptuar Nëse Flokët Tuaj Janë të Shëndetshëm

0
2719
©depositphotos

Flokët tanë mund të përballojnë një peshë prej 100 gram dhe mund të shtrihen deri në 30% më të gjata kur janë të lagura. Sidoqoftë, vetëm flokët e shëndetshëm kanë superfuqi të tilla – ndërsa fijet e dëmtuara do të prishen mjaft lehtë.

Ju nuk mund të jeni në gjendje të identifikoni gjendjen e flokëve tuaj në shikim të parë. Por ka mënyra të thjeshta për ta bërë këtë dhe për të marrë masa për t’i rikthyer ato në formë.

Ne jemi gjithmonë këtu me këshilla të dobishme, dhe këtë herë, kemi zbuluar saktësisht se çfarë duhet të bëni për t’i mbajtur flokët më të shëndetshëm.

Testi i folikulës

© depositphotos.com

Për të kuptuar nëse flokët tuaj janë të shëndetshëm në përgjithësi dhe se humbja e flokëve është diçka për të cilën nuk duhet të shqetësoheni, duhet së pari të kontrolloni rrënjët tuaja. Thjesht bëni këtë:

  • Shkulni një fije floku por sigurohuni ta kapni sa më afër kokës që rrënja të jetë akoma e bashkangjitur në flokë.
  • Kontrolloni gjëndrën. Fundi normal i rrënjës së një fije duhet të jetë në formë llambë, kështu që nëse e shihni këtë, flokët tuaj janë të shëndetshëm. Nëse është i dobët ose pa ndonjë formë llambë, flokët tuaj janë të dobët dhe kanë nevojë për kujdes.

Si të parandaloni rënien e flokëve:

Ndiqni dietën mesdhetare. Një studim tregoi se ul rrezikun e humbjes së flokëve. Shmangni modelet e ngushta të flokëve si flokët bisht, veçanërisht gjatë gjumit, pasi mund të çojë në rënie të flokëve. Merrni vitamina dhe minerale të veçanta.

Testi i lavamanit

Kjo mat atë se sa porozë janë flokët tuaj. Flokët e shëndetshëm janë mjaft të fortë, ndërsa flokët e dëmtuar thithin lëngun shpejt. Për të kryer provën, bëni sa vijon:

  • Shkulni disa fije flokësh nga pjesë të ndryshme të kokës, si maja, pjesa e pasme dhe nga secila anë.
  • Hidhni fijet në një gotë me ujë. Fijet plotësisht të shëndetshme do të notojnë, ato relativisht të shëndetshme do të ulen pak, dhe ato të dëmtuara do të fundosen plotësisht.

Si të trajtoni flokët me porozitet të lartë:

Vendosni lloje të ndryshme të gjalpit dhe vajit. Ato ndihmojnë në rregullimin e lagështirës në flokët tuaj. Përdorni kondicioner flokësh pas çdo larjeje. Vendosni uthull molle dhe aloe vera në flokët tuaj për të rregulluar ekuilibrin e pH.

Testi i tërheqjes

© shutterstock.com

Ky test ka për qëllim të kontrollojë elasticitetin e flokëve tuaj. Mund të bëhet me këto hapa të thjeshtë:

  • Tërhiqni me kujdes një fije floku.
  • Tërhiqeni butësisht në të dy skajet. Nëse shtrihet dhe kthehet prapa kur e lini të shkojë, është e shëndetshme. Nëse prishet lehtë, është mjaft e dobët.

Si të riktheni elasticitetin e flokëve tuaj:

Thajeni në ajër. Përdorimi i nxehtësisë dëmton vërtet elasticitetin e flokëve. Masazhoni flokët me vaj jojoba. Provoni të aplikoni pak mjaltë në fije. Është një zbutës i shkëlqyeshëm natyral dhe do të mbajë të lagësht flokët tuaj.

Testi i porozitetit

© shutterstock.com

Me këtë provë, ju mund të përcaktoni gjendjen e kutikulës tuaj të flokëve për të parë nëse është dëmtuar apo jo. Ju duhet të bëni sa më poshtë:

  • Mbërtheni një fije floku midis gishtërinjve tuaj tregues dhe mesit.
  • Rrëshqisni përmes gishtërinjve tuaj, nga maja në rrënjë. Nëse ndiheni të ashpër dhe të pabarabartë, flokët tuaj dëmtohen. Nëse duken të qetë, janë të shëndetshëm.

Si të trajtojmë flokët e dëmtuar:

Provoni një trajtim me keratin. Lëmon flokët, heq crizën dhe i bën flokët të shkëlqejnë. Kufizoni ngjyrosjen, ndryshimin e formës dhe tharjen e flokëve. Provoni një shpëlarje me ujë orizi. Hulumtimet kanë treguar se ato qëndrojnë në flokë për një kohë duke i mbrojtur ata nga dëmtimet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here