5 Këshilla Lavanderie të Zbuluara nga Hotelet me 5 Yje

0
1225
© depositphotos, © depositphotos

Kohët e fundit ne kemi mësuar disa këshilla pak të njohura por efektive që ndihmojnë punëtorët e mirëmbajtjes së hoteleve të arrijnë rezultate të jashtëzakonshme të larjes. Sot me kënaqësi do t’i ndajmë ato me lexuesit tanë!

Ngarkimi i makinës larëse

Opsioni ideal është të ngarkoni makinerinë në 80% të kapacitetit të saj. Nëse vendosni shumë rroba liri, ato nuk do të lahen siç duhet. Nëse, nga ana tjetër, vendosni shumë pak sende në makinë, ato mund të pësojnë dëme.

Temperatura e ujit

© depositphotos, © depositphotos

Një temperaturë prej 40-60°C konsiderohet optimale për dezinfektimin e lirit dhe heqjen e papastërtive. Larja në ujë të ftohtë nuk shkatërron bakteret dhe pluhurin në çarçafët dhe peshqirët, ndërsa uji i nxehtë mund të dëmtojë pëlhurat.

Mjetet për larje

© depositphotos, © depositphotos© depositphotos,

Zbutësit priren të ngjiten në pëlhurë dhe përfundimisht t’i bëjnë peshqirët të ngurtë. Për të shmangur këtë problem, punëtorët e hotelit përdorin uthull të bardhë. Thjesht shtoni ca gramë uthull gjatë shpëlarjes për ta bërë lirin të butë dhe për të hequr gjurmët e pluhurit.

Heqja e njollave

© depositphotos, © depositphotos

Për të hequr njollat e vajit të freskët, spërkatini ato me ëmbëlsues ose niseshte. Pastaj thjesht lani sendin.

Gjurmët e lëngut ose salcës së domates mund të hiqen lehtësisht me disa pika WD-40. Vendoseni atë në njollë dhe lëreni për 5-10 minuta. Më pas lajeni sendin në ujë të ftohtë.

Për të eleminuar njollat e djersës nga sendet e bardha, përdorni një paralarje me çdo mjet larës në 40 ° C. Pastaj zhvilloni një cikël larjeje me zbardhues.

© depositphotos, © depositphotos© depositphotos,

Për të hequr njollat e kafesë dhe verës, zhytni rrobat në një tretësirë uji dhe kripe për një orë. Më pas lani sendet.

Përdorni sodë buke për të hequr zverdhjen në rrobat e bardha dhe për të hequr erërat e pakëndshme. Shtoni gjysmë filxhani matës sodë buke në pluhurin larës ose sapunin shtëpiak dhe lani artikujt në ujë të nxehtë.

Tharja

© depositphotos, © depositphotos© depositphotos,

Ekspertët rekomandojnë që t’i thani rrobat jashtë, duke i ekspozuar në rrezet e diellit. Nëse duhet të përdorni tharëse, vendosni një top tenisi brenda për t’i bërë peshqirët tuaj të butë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here