6 Mënyra Efektive për ta Bërë Qafën të Duket më e Re

0
897
©depositphotos

Qafa është zakonisht e para që tregon shenja të plakjes. Ky është një fakt i mirënjohur. Kjo për shkak se lëkura këtu është më e hollë se në pjesët e tjera të trupit dhe, për më tepër, ajo ka më pak gjëndra vaji, kjo është arsyeja pse humbet elasticitetin më shpejt. Për fat të mirë, është e mundur t’i luftojmë në mënyrë efektive ndryshimet në lidhje me moshën.

Ne kemi mbledhur disa këshilla të njohura që mund të parandalojnë plakjen dhe ta bëjnë qafën tuaj të qëndrojë më e re.

Mos e teproni me parfumin

© ipag/ depositphotos © Syda_Productions/ depositphotos

Parfumet përmbajnë alkool dhe aromatizues të ndryshëm që thajnë lëkurën tuaj dhe e bëjnë atë më pak elastike. Nëse jeni mësuar të freskoheni me parfumin tuaj gjatë ditës, është më mirë ta aplikoni atë vetëm në kyçet e dorës.

Mos vendosni bizhuteri të rënda

© Lenets_Tatsiana/ depositphotos © Syda_Productions/ depositphotos

Varëset e rënda dhe të zgjatura shtrijnë lëkurën e butë në qafë. Është më mirë t’i vendosni ato vetëm për raste të veçanta. Për shkak të së njëjtës arsye, është më mirë të refuzoni të vishni triko sintetike me jakë të ngushtë.

Kujdesuni për posturën tuaj.

© Jandruk/ depositphotos © Jandruk/ depositphotos

Para së gjithash, një posturë e keqe mund të jetë arsyeja e dhimbjeve të kokës dhe qafës. Së dyti, për shkak të lakimit të vazhdueshëm, mund të shfaqen rrudha dhe ato nuk janë të lehta për t’u hequr.

Është edhe një armik tjetër i lëkurës së bukur dhe i një qëndrim i mirë – telefoni celular. Shumë njerëz e mbajnë atë më ulët se niveli i syve kur lexojnë ose shikojnë diçka dhe kjo gjithashtu provokon shfaqjen e rrudhave.

Pastroni qafën rregullisht

© avemario/ depositphotos

Në pamje të parë duket qartë, megjithatë, shumë gra harrojnë që qafa, ashtu si fytyra, duhet të hidratohet rregullisht. Ju nuk keni nevojë për locion të veçantë pasi kremi juaj i rregullt i fytyrës do të jetë po aq i mirë për qafën tuaj. Ju duhet t’i kushtoni vëmendje mënyrës sesi e aplikoni atë në qafë sepse është e rëndësishme të lëvizni gishtat butësisht lart.

Është gjithashtu e dobishme të përfshini disa procedura bukurie që jemi mësuar t’i bëjmë fytyrës dhe qafë tonë. Për shembull, për lëkurën në qafë ju duhet eksfolimi i butë ashtu si për fytyrën tuaj. Është më mirë të përdorni mjete juridike delikate. Për shembull, mund të përzieni kos dhe tërshërë, në mënyrë që të bëni një pastrim të përshtatshëm. Do të ndihmojë në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës pa dëmtuar lëkurën e butë në qafë.

Hani më shumë ushqime të pasura me vitaminë C dhe acide yndyrore.

© SergPoznanskiy/ depositphotos © nblxer/ depositphotos

Vitamina C rrit prodhimin e kolagjenit që e bën lëkurën elastike. Kjo është arsyeja pse është më mirë të përfshini më shumë agrumet, domatet dhe manaferrat në dietën tuaj. Është gjithashtu mirë të hani më shumë produkte të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe omega-6: vaj ulliri, peshk yndyror, arra dhe avokado. Ato ndihmojnë në ushqimin e lëkurës nga brenda dhe janë të pazëvendësueshme për shëndetin tuaj.

Kujtohuni të bëni ushtrime

©depositphotos

Ka shumë ushtrime të ndryshme për t’i mbajtur muskujt e qafës dhe fytyrës të qëndrueshëm. Këtu janë disa prej tyre:

Zhvendosni nofullën e poshtme dhe mbrapa.

Zgjatini buzët (në formën e shkronjës “О”) dhe mbajini për 5 sekonda. Përsëriteni këtë ushtrim disa herë. Pastaj, bëni të njëjtën gjë, duke shqiptuar tingullin “E”.

©depositphotos

Uluni drejt, shtypni dorën e djathtë kundër ballit. Shtypni dorën me forcë pa e përkulur kokën. Mbajeni këtë pozicion për 10 sekonda.

©depositphotos

Uluni drejt, vendosni duart pas kokës dhe shtypni pjesën e pasme të kokës kundër tyre pa e përkulur kokën prapa. Mbajeni këtë pozicion për 10 sekonda.

©depositphotos

Uluni drejt. Tërhiqeni kokën prapa dhe hapni gojën. Mundohuni të arrini buzën e sipërme me buzën e poshtme, pa i bashkuar dhëmbët. Përsëriteni ushtrimin disa herë.

©depositphotos

Për të arritur rezultate më të mira, kryeni këto ushtrime 1-2 herë në ditë. Meqë ra fjala, ushtrimet e zakonshme gjithashtu mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e qafës tuaj sepse ushtrimet e rregullta fizike përmirësojnë rrjedhën e gjakut dhe pasurojnë lëkurën me oksigjen, duke e bërë atë më elastike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here