8 Gjërat që Ndodhin Nëse Ndaloni së Vendosuri Grim

0
4915
©depositphotos

Ne jemi kaq të përfshirë në garën për përsosmëri saqë pikturojmë mbi unikalitetin tonë me një shtresë të trashë fshehëse.

Por siç rezulton, makijazhi kontrollon trurin tonë ashtu si një kukull, dhe ka përfitime të caktuara, madje edhe për shëndetin tonë mendor, nëse ndalojmë së përdoruri atë.

Ne vendosëm të shikojmë anën tjetër të medaljes. Ne do të dëshironim t’ju tregojmë se si mungesa e makijazhit në të vërtetë mund ta bëjë të lulëzojë tërë personalitetin tuaj.

Truri juaj ndalon së menduari se jeni ‘e huaj’ kur jeni të pa lyera

©depositphotos

Hulumtimet e bëra nga Kanebo Cosmetics, në bashkëpunim me shkencëtarët, zbuluan se në momentet para se një grua të vërë makijazhin e saj, ajo ndjehet sikur do të kompozojë fytyrën e një personi tjetër.

Por, sapo përbërja e saj të jetë në vend, ajo ndjehet sikur fytyra e saj e krijuar rishtazi është e saja. Kjo sugjeron që një grua e sheh fytyrën e saj me make-up si një përfaqësim të vetvetes së saj të vërtetë, në marrëdhëniet e saj me njerëzit e tjerë.

Lëkura juaj bëhet më rezistente ndaj dëmtimit të diellit.

© Kylie Jenner / Instagram, © Kylie Jenner / Instagram

Disa produkte kozmetikë përmbajnë përbërës që mund ta bëjnë lëkurën tuaj të thatë. Për shembull, retinoli rekomandohet të përdoret gjatë natës për të shmangur rreziqet e dëmtimit të diellit në lëkurë. Tjetri është hidroquinoni, i cili mund të gjendet në serumet e fytyrës që përdoren për ta bërë më të barabartë tonin e lëkurës. E bën lëkurën më të ndjeshme ndaj rrezatimit të dëmshëm UV.

Kur jeni pa makijazh, gjithçka që ju duhet të blini është një produkt i mirë për lëkurën me mbrojtje SPF.

Ju dukeni më të reja pa bërë shumë përpjekje

Nëse nuk vendosni grim, mund t’ju kërkohet të konfirmoni moshën tuaj nga një oficer policie, ose mund të kujtoni veten si adoleshente, pasi filluat të vendosni grim për t’u dukur më të mëdhaja se shoqet tuaja.

Një studim pretendon se grimi i bën gratë e moshës mesatare të duken më të reja, por gratë e reja duken më të moshuara me fytyrën e mbuluar. Për më tepër, njerëzit kanë tendencë ta lidhin përdorimin e grimit me moshën madhore, kështu që kur vendosim kozmetikë, njerëzit e tjerë në mënyrë të nëndërgjegjshme mendojnë se jemi më të mëdhaja se sa jemi në të vërtetë.

Ju nuk keni frikë të silleni natyrshëm dhe nuk shqetësoheni se do të ju prishet makijazhi.

©depositphotos

 

Kur është nxehtë jashtë, ose kur jeni thjesht aktiv gjatë ditës, është e zakonshme të djersiteni. Nëse fytyra juaj është e mbuluar plotësisht me grim, bëhet një sfidë e vërtetë për të mbajtur gjithçka në vend gjatë gjithë ditës. Por me një fytyrë nudo, gjestet natyrore si pastrimi i djersës nga syri juaj nuk janë më një sfidë dhe thjesht veproni natyrshëm gjatë gjithë kohës.

Njerëzit shikojnë më shumë për atë se kush jeni dhe jo atë që vishni në fytyrën tuaj.

© yarashahidi / Instagram, © yarashahidi / Instagram

Ndërsa u morën në pyetje në internet, disa gra kanë zbuluar se trajtohen ndryshe nga njerëzit e kur vendosin grim dhe ndyshe kur nuk e bëjnë. Ato thanë që njerëzit e tjerë shpesh mendojnë se janë tmerrësisht mashtruese dhe befasohen nga personalitetet e tyre aktuale më pas. Pra, nëse ju ka ndodhur të shikoheni ndryshe kur vendosni grim, një fytyrë e pa lyer mund të ndihmojë për të ndaluar këto gjykime për pamjen tuaj të jashtme.

Pamja juaj natyrore ju bën të dukeni më miqësorë në sytë e njerëzve të tjerë.

© Lady Gaga / Instagram, © Lady Gaga / Instagram

Nancy Etcoff, një asistent profesor klinik në Shkollën Mjekësore Harvard, pretendon se një fytyrë pa grim duket më e besueshme për njerëzit e tjerë sesa një fytyrë me një maskë dramatike kozmetike. Pra, në interes të fitimit të besimit dhe marrëdhënieve të përzemërta me njerëzit e tjerë, grimi rezulton të jetë më shumë një armik sesa një mik.

Ju merrni një nxitje të përhershme të vetëbesimit.

© Georges Biard / Wikimedia Commons / CC BY-SA, © oursharedshelf / Instagram

Psikologët thonë se grimi nuk është në të vërtetë një pilulë magjike për të rritur vetëvlerësimin tonë. Ne në fakt ndjehemi më mirë jo për shkak të grimit, por sepse jemi të sigurt se dukemi të lezetshëm në sytë e njerëzve të tjerë.

Siç rezulton, gjithçka që bën kremi dhe buzëkuqi është të na ndihmojë të ndihemi më të sigurt, por efektet nuk zgjasin përgjithmonë.

Bëhet më e lehtë dhe më e lirë për ju ta mbani lëkurën në gjendje të mirë.

©depositphotos

 

Pavarësisht nëse është i lirë apo i kushtueshëm, grimi do të bllokojë poret tuaja. Dhe nëse poret tuaja janë të bllokuara, mund të keni nevojë për trajtime të ndryshme për lëkurën tuaj, përfshirë vizitat tek dermatologët. Kur përdorimi juaj i makijahit është minimal, lëkura juaj nuk do të ketë nevojë për kaq shumë trajtime, dhe në shumicën e rasteve, nuk do t’ju duhet asgjë më shumë se ujë dhe një pastrues i fytyrës.

Pra, përfitimet e mos vendosjes së grimit nuk janë vetëm për lëkurën tuaj, por gjithashtu janë një lehtësim për portofolin tuaj pasi nuk do të duhet të kërkoni produkte shtesë jo-komedogjene.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here