9 Mënyra për të Rigjeneruar Flokët Tuaj Natyrshëm dhe ta Harroni Rënien e Tyre

0
569
©shutterstock©shutterstock

Një humbje e vogël e flokëve çdo ditë është normale për shumë njerëz, veçanërisht për ata që kanë pësuar humbje peshe, kanë lindur, kanë përjetuar stres të përditshëm ose kanë pasur gjendje të ndryshme shëndetësore.

Sidoqoftë, për shkak të disa faktorëve, ndonjëherë mund të shndërrohet në humbje të tepërt të flokëve. Për fat të mirë, ka disa mënyra të lehta dhe efektive për të ruajtur flokët tuaj dhe madje edhe t’i bëni ata më të fortë.

Ne kërkojmë çdo ditë për këshilla të dobishme që mund të ndihmojnë lexuesit tanë. Këtë herë ne kemi mbledhur me kujdes këto këshilla që me siguri do t’ju ndihmojnë me rrallimin e flokëve. Mos harroni t’i ruani ato!

Provoni ushqime që stimulojnë rritjen e flokëve.

© pixabay.com, © pexels.com

Dieta e gabuar mund të jetë arsyeja e rënies së flokëve, por shtimi i produkteve të duhura në të mund të ndryshojë situatën. Ushqime të shkëlqyera që nxisin rritjen e flokëve janë:

  • Vezët: janë të pasura me proteina dhe biotinë, të cilat janë të nevojshme për rritjen e flokëve.
  • Spinaqi: përmban përbërës thelbësorë të rritjes së flokëve si folati, hekuri dhe vitamina A.
  • Salmoni dhe peshqit e tjerë të yndyrshëm: janë burimi më i mirë i omega-3, që lidhet me dendësinë e përmirësuar të flokëve.
  • Avokado: janë të ngarkuara me vitaminë E, vitaminë C dhe acide të rëndësishme yndyrore, të cilat janë të dobishme edhe për flokët tanë.
  • Mishi: është një tjetër burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe hekurit, të cilat janë thelbësore për flokë të shëndetshëm.

Jepini kokës tuaj një trajtim vajor.

 

Fërkimi i kokës dhe aplikimi i maskave të flokëve mund të jetë po aq i dobishëm sa rregullimi i dietës tuaj. Ju mund të provoni masazhe në kokë dhe maska ​​duke përdorur lloje të ndryshme të vajrave. Ndihmon për të hequr tensionin dhe për të nxitur rritjen e flokëve në qelizat tuaja të lëkurës.

  • Vaji i rozmarinës mund të përdoret për të trajtuar mungesën e flokëve dhe për të stimuluar flokët të rriten përsëri. Përdorni pikat e tij për të masazhuar kokën tuaj disa herë në javë.
  • Vaji i barbarozës është një produkt i njohur për efektet e tij që nxisin rritjen e flokëve. Mund ta përzieni me një vaj transportues dhe ta aplikoni si maskë ose ta shtoni në shampon tuaj për ta përdorur gjatë javës.
  • Xheli i Aloe vera mund të përdoret për të luftuar zbokthin, një gjendje që mund të çojë në një kruarje të kokës. Nëse e gërvishtni shumë, madje mund të dëmtoni lëkurën tuaj.
  • Plagët e vogla, skuqjet dhe acarimi mund të dëmtojnë flokët tuaj dhe madje të shkaktojnë humbje të flokëve. Dhe aloe vera është e njohur për shërimin e plagëve.

Përdorni lëngun e qepës.

Era e saj mund të mos jetë shumë e këndshme, por lëngu i qepës, së bashku me copat e saj, mund të jetë një ndihmë efektive për mungesën e flokëve. Ajo përmban lëndë ushqyese, të cilat kur aplikohen në flokë, janë të dobishme për gjëndrat. Ajo kushtëzon dhe nxit rritjen e flokëve. Ju mund të shtrydhni pak lëng ose të shtypni një qepë për të krijuar një pastë, pastaj ta aplikoni atë rreth kokës.

Shtoni çaj jeshil.

© shutterstock.com

Një nga burimet më të mëdha të antioksidantëve, çaji jeshil njihet si një suplement që përdoret për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore. Përmbanepigallocatechin që mund të përdoret për rigjenerimin e flokëve.

Gjatë një studimi të vogël, vullnetarët me flokë të rrallë morën një suplement të ri që përmbante ekstrakt çaji jeshil, vitaminë D, Omega-3, Omega-6 dhe elementë të tjerë. Rezultatet kanë treguar se rigjenerimi mbresëlënës i flokëve është vërejtur në 80% të pjesëmarrësve.

Kontrolloni nivelet e vitaminës D.

Mund të ketë një lidhje midis niveleve më të ulëta të vitaminës D dhe të pasurit flokë të rrallë. Prandaj, konsultimi me mjekun tuaj dhe bërja e kontrolleve të nevojshme mund të jetë e rëndësishme. Përdorimi i suplementeve të vitaminës D të përshkruara nga mjeku juaj, mbajtja e një diete të shëndetshme dhe ekspozimi në diell mund t’ju ​​ndihmojë të trajtoni rënien e flokëve më shpejt sesa prisnit.

Shmangni krehjen e flokëve kur ato janë të lagura.

Stilimi i flokëve menjëherë pasi të keni larë mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme. Nëse vazhdoni ta bëni këtë lloj dëmi shumë shpesh, kjo mund të çojë në humbje të flokëve. Në vend të kësaj, lini flokët të thahen dhe më pas përdorni një krehër me dhëmbë të gjerë.

Shtoni vaj të farës së kungullit.

© shutterstock.com

Në një studim të madh, një pjesë e pjesëmarrësve me model me pak flokë u morën në pyetje dhe njëra pjesë mori shtesa vaji me fara kungulli, një pjesë tjetër mori një placebo. Në fund të eksperimentit, rezultatet treguan rritje të ndjeshme të flokëve në grupin e parë. Megjithëse, kërkohet më shumë hulumtim për këtë, shtimi i këtij produkti në dietën tuaj, kombinuar me elementë të tjerë të dobishëm, mund të jetë shumë i dobishëm për ju.

Provoni shampon me jamball.

© pexels.com, © depositphotos.com

Jamballi kinez ka përfitime duke përfshirë stimulimin e rrënjëve të flokëve, mbështetjen e rritjes së flokëve dhe zvogëlimin e rrallimit të flokëve. Një mënyrë e thjeshtë për ta përdorur është në shampo. Ju mund ta zëvendësoni produktin tuaj të mëparshëm me një shampo bimore natyrale që përmban jamball dhe ta përdorni atë çdo ditë.

Konsideroni xhenxhefilin si një mundësi.

Sipas një studimi tjetër, xhenxhefili përmban përbërje bioaktive që mund të përmirësojnë rritjen e flokëve, dhe gjithashtu mund të ketë efekte antifungale, antioksiduese dhe antimikrobike mbi lëkurën e kokës tuaj. Ju mund të përdorni lëngun ose vajin e tij duke e kthyer atë në një maskë ushqyese të kokës. Kombinojeni atë me një vaj bartës si jojoba, kokosi ose argan, dhe aplikojeni atë në flokët tuaj. Mbuloni kokën me një kapak për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here