Arsyet e Zakonshme pse Keni Marrje Mendsh dhe Turbullim

0
4645
©depositphotos

Marramendja dhe lehtësimi i kokës nuk janë të njëjta, edhe pse shumë njerëz i ngatërrojnë kur përshkruajnë simptomat e tyre te mjekët. Këto të fundit mund të vijnë nga zakone të përditshme që lehtë mund t’i ndryshoni, por marramendja mund të tregojë edhe kushte të tjera themelore.

Sot ne dëshirojmë të krijojmë vetëdije për disa simptoma të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë po ndodh me trupin tuaj. Mos e humbisni shpërblimin në fund të artikullit, ku do të zbuloni ndryshimin midis marramendjes dhe lehtësimit të kokës!

Dehidratim

©depositphotos

Ndonjëherë zgjidhja për problemet më të mëdha është vetëm një gotë ujë. Dehidratimi ose mbinxehja mund të zvogëlojë vëllimin e gjakut tuaj. Kjo e bën më të vështirë qarkullimin, që do të thotë se truri juaj merr më pak oksigjen.

Si ta rregulloni: Pini mjaftueshëm ujë, veçanërisht nëse jeni i sëmurë.

Kur duhet të shihni një mjek? Nëse keni pirë rreth 2 litra ujë dhe akoma ndjeni marramendje, mund të keni një gjendje themelore.

Ankthi

©depositphotos

Ankthi është një gjendje shumë e zakonshme, pavarësisht nëse e kuptojmë apo jo, dhe një nga simptomat mund të jetë edhe marramendja. Trupi ynë reagon duke hiperventiluar dhe nëse ndjesia nuk largohet, një nxitje e vogël e adrenalinës mund të ndezë lehtësimin e kokës kur të arrijë në trurin tuaj.

Si ta rregulloni: Provoni të merrni dhe të nxirrni frymën normalisht dhe të gjeni një vend për t’u ulur.

Kur duhet të shihni një mjek? Nëse ankthi juaj bëhet i pakontrollueshëm, mund të vuani nga një sulm paniku. Atëherë ju absolutisht duhet të kërkoni ndihmë.

Alergjitë

©depositphotos

Veshi juaj i brendshëm është përgjegjës për kontrollin e ekuilibrit tuaj. Kur pluhuri, lagështira, poleni ose alergene të tjera hyjnë në sistemin tuaj, ato mund të shkaktojnë pengesa ose inflamacion në veshin e mesëm, ndaj të cilit trupi juaj mund të përgjigjet duke rregulluar presionin tuaj të gjakut, i cili mund të shkaktojë marramendje.

Si ta rregulloni: Konsideroni një ndryshim të dietës nëse jeni alergjik ndaj ushqimeve të caktuara, ose shmangni lloje të caktuara të luleve dhe kafshëve nëse nuk jeni nën trajtim.

Kur duhet të shihni një mjek? Është mirë të shkoni te një alergolog për të marrë trajtim dhe të zbuloni nëse keni ndonjë alergji të re.

Plakja

Njerëzit mbi 50 vjeç fillojnë të përjetojnë ndryshime në veshin e tyre të brendshëm. Ky ndryshim fiziologjik normal mund të çojë në lehtësim të kokës kur ngrihet në këmbë pasi fle në pozicionin e gabuar.

Si ta rregulloni: Provoni të ngriheni ngadalë.

Kur duhet të shihni një mjek? Nëse ndjenja vazhdon pas disa minutash ose nëse ndodh rregullisht.

Sheqeri i ulët në gjak

©depositphotos

Nëse i anashkaloni vakte shpesh ose nëse vuani nga diabeti mund të mos keni mjaftueshëm sheqer në gjakun tuaj. Trupi juaj atëherë përdor rezervat e tij dhe truri juaj merr më pak energji, gjë që mund t’ju bëjë të ndjeni lehtësim të kokës, pasi energjia e mbetur shpërndahet ndër të gjitha organet e nevojshme.

Diabeti gjithashtu mund të shkaktojë probleme të veshit të mesëm, të cilat mund të çojnë gjithashtu në ndjesinë e lehtësimit të kokës.

Si ta rregulloni: Pini lëng portokalli, hani ose rregulloni marrjen tuaj të insulinës.

Kur të shihni një mjek? Nëse pasi të keni ngrënë simptomat tuaja vazhdojnë, mund t’ju duhet të konsultoheni me një mjek.

Sportet

©depositphotos

Sportet që përfshijnë ushtrime kardiovaskulare e bëjnë pompën e zemrës suaj më të ngadalshme me kohën, gjë që është e mirë, por nganjëherë mund të çojë në marramendje kur ndryshoni papritur pozicionin.

Si ta rregulloni: Provoni një rutinë më të freskët dhe ecni ngadalë pasi të luani sporte, veçanërisht nëse ndjeni lehtësim të kokës.

Kur të shihni një mjek? Kur ndjenja vazhdon, pa lehtësim, pasi të uleni ose nëse ndodh papritur kur nuk luani sport.

Efektet anësore

©depositphotos

Çdo ilaç ka një lloj efekti anësor, lehtësimi  kokës shpesh përmendet si një prej tyre. Diuretikët zakonisht shkaktojnë këtë.

Si ta rregulloni: Lexoni fletën e informacionit për ilaçin, pini mjaftueshëm ujë dhe hani mirë gjatë trajtimit.

Kur të shihni një mjek? Gjithmonë. Bëni një listë të simptomave tuaja dhe njoftoni mjekun tuaj, nëse mund t’ju duhet të rregullojë dozën tuaj.

Presioni i ulët i gjakut

Shumica e rasteve të lehtësimit të kokës janë për shkak të presionit të ulët të gjakut në një mënyrë ose në një tjetër. Një përkeqësim në pjesën e sistemit tonë nervor që rregullon presionin e gjakut mund të shkaktojë marramendje të papritura.

Si ta rregulloni: Ndodh me moshën, duhet t’i kushtoni vëmendje simptomave tuaja për të mos rënë.

Kur të shihni një mjek? Nëse e përjetoni shpesh, është më mirë ta kontrolloni rregullisht. Ju mund të keni nevojë për ilaçe.

 Goditjet në tru

©depositphotos

Lehtësimi i kokës, nëse shoqërohet me dhimbje në gjoks, gulçim, vjellje dhe dhimbje krahu mund të jetë tregues i një goditje në tru.

Tek të rriturit e moshuar, mund të vijë pa pjesën tjetër të simptomave dhe prapë të tregojë një goditje të ardhshme ose sulm në zemër nëse nuk shkon pushon.

Si ta rregulloni: Pini një aspirinë ose ndonjë hollues tjetër të gjakut dhe telefononi shërbimet e urgjencës.

Kur të shihni një mjek? Gjithmonë, nëse dyshoni se keni një sulm në zemër ose goditje në tru.

Lehtësimi i kokës kundrejt Marramendjes

©depositphotos

Lehtësimi i kokës është ndjesia që vjen, për shembull, kur ngrihesh shumë shpejt pasi zgjohesh. Është ndryshe nga marramendja, emri aktual i së cilës është vertigo, e cila është më shumë ndjesia sikur dhoma po rrotullohet ose sikur lëvizni ndërsa qëndroni akoma.

Marramendja gjithmonë ka nevojë për vëmendje mjekësore, pasi mund të tregojë anemi, sëmundjen e Ménière, Parkinsonit ose formimin e kristaleve në veshin e brendshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here