Çfarë e Shkakton Barkun Topolak, dhe si të Shpëtojmë

0
577
©shutterstock

Të keni yndyrë të tepërt të grumbulluar rreth belit është e bezdisshme. Shtrihet thellë në bust dhe madje mund të paketohet rreth zorrëve dhe mëlçisë. Ndërsa të kesh një bark topolak mund të duket e padëmshme, por nuk duket tërheqëse.

Ne kemi bërë hulumtimet tona për të zbuluar se çfarë ju jep atë dhjamë kokëfortë të barkut dhe si ta luftoni atë.

Stresi është gjëja e parë që duhet fajësuar.

© Shutterstock.com, © Depositphotos.com

Kur jemi në ankth, trupi lëshon kortizol, një hormon i stresit. Kortizoli inkurajon yndyrën të grumbullohet në zonën tonë të stomakut dhe ndërsa mund të na japë një nxitje të energjisë, ai gjithashtu mund të çojë në shtim në peshë. Hormonet e stresit gjithashtu shkaktojnë rritjen e oreksit tonë dhe trupi fillon t’i rezistojë humbjes së peshës.

Trupi juaj mund të jetë duke u përpjekur t’ju tregojë diçka që nuk shkon.

© Depositphotos.com, © esarakaitis / Reddit

Yndyra shtesë rreth belit tuaj mund të lidhet me disa çështje shëndetësore. Qelizat dhjamore po prodhojnë hormone për të informuar trupin tuaj se sa yndyrë keni ruajtur. Një prej këtyre hormoneve, i njohur si leptina, mund të ndikojë në sistemin tuaj riprodhues dhe të përkeqësojë pjellorinë. Dhjami që varet mbi belin e xhinseve mund të jetë gjithashtu një shenjë e një çrregullimi metabolik ose presionit të lartë të gjakut.

Netët pa gjumë mund t’ju japin një stomak topolak.

© Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Kur jemi të privuar nga gjumi, kemi tendencë të hamë më shumë sheqer dhe jemi më pak të motivuar për t’u ushtruar. Mungesa e gjumit rrit nivelin e stresit dhe dëshirat tona për ushqime jo të shëndetshme.

Personat të cilët nuk kryejnë akltivitete janë në rrezik më të lartë për dhjamin e barkut.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Nëse po konsumoni më shumë kalori sesa digjni, ka shumë të ngjarë që të shtoni në peshë. Një mënyrë jetese joaktive do ta bëjë të vështirë për ju të humbni dhjamë shtesë, veçanërisht në pjesën e sipërme të kifleve kokëforta rreth belit tuaj.

Unazat e ngushta mund të shkaktojnë gishta të fryrë.

© bumblefee / Reddit, © AndreaCFT / Reddit

Pjesa e sipërme e kifleve mund të shfaqet jo vetëm rreth trupit tuaj, por edhe në gishtat, kyçet ose këmbët tuaja. Nëse ka lëkurë dhe yndyrë të tepërt që fryhet sipër ose poshtë unazës suaj, kjo është një shenjë se është shumë e vogël. Kur çorapet tuaja janë shumë të ngushta, ka të ngjarë të krijojnë një fryrje këmbësh.

Si të shpëtojmë nga fryrja e barkut

© Caroline Atwood / Unsplash, © Tamara Bellin / Unsplash

1. Shtoni disa acide yndyrore thelbësore në menunë tuaj të përditshme për të përmirësuar metabolizmin tuaj. Arrat, peshku, vaji i ullirit dhe perimet janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore.

2. Ushtrohuni! Nuk ka asnjë ushtrim special të goditjes së fryrjes, por një kombinim i stërvitjes kardio dhe forcës do t’ju ndihmojë të rrafshoni barkun tuaj.

3. Kontrolloni sjelljen tuaj. Sa më gjatë të qëndroni drejt, aq më pak duket fryrja. Për të mbajtur qëndrim të mirë, duhet të angazhoni muskujt tuaj thelbësorë gjatë gjithë ditës gjë që gjithashtu ju ndihmon të digjni dhjamin e tepërt rreth belit tuaj.

4. Merrni rroba dhe pajisje që përshtaten. Një palë xhinse me një bel më të lartë do të ndihmojnë për të zbutur vizualisht barkun tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here